• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ir Lenkijos istorikai, diplomatai, žurnalistai šį savaitgalį susitiko Druskininkuose.

REKLAMA
REKLAMA

Rūpi dvišaliai santykiai

Politiko ir publicisto Jerzy Giedroyco vardu pavadintą forumą  penktadienį, spalio 5 d., pasvekino prezidentas Valdas Adamkus. Jis dalyvavo diskusijoje su Europos Parlamento užsienio reikalų komisijos vicepirmininku, profesoriumi Ryszardu Legutko. Tema  – „Lietuva ir Lenkija. Kaip reikėtų vertinti dabartinius dvišalius santykius?“.

REKLAMA

Tarp forumo dalyvių – Lenkijos ambasadorius Vilniuje Januszas Skolimowskis, Lietuvos ambasadorė Varšuvoje Loreta Zakarevičienė, Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai, žiniasklaidos atstovai: redaktoriai, laidų vedėjai.

Šalys žiniasklaidos veidrodyje

Šeštadienį pristatyti Lietuvos ir Lenkijos spaudos monitoringo rezultatai. Tyrimo grupė Lenkijoje nagrinėjo daugiausiai „Gazeta Wyborcza“ ir „Rzeczpospolita“ straipsnius, skirtus Lietuvai.

REKLAMA
REKLAMA

Konstatuota, kad dominuoja trumpos žinios, kurių gausėja priklausomai nuo įvykių – pavyzdžiui, tekstų padaugėjo, prasidėjus Lietuvos lenkiškų mokyklų mokinių ir mokytojų streikui. Pasak tyrėjų, straipsnių autoriai vengė tapatintis su konfliktuojančiomis pusėmis, o jei tapatindavosi, tai su lenkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos spaudoje nestinga ir ekonominių temų: aptariami energetikos reikalai, minimos Varšuvos vertybinių popierių biržoje kotiruojamos lietuviškos kompanijos (tokia yra „Avia Solutions Group“, viena iš šio forumo rėmėjų).

Lietuviškos žiniasklaidos tyrėjai atkreipė dėmesį, kad tiktai apie 70 proc. lietuvių lankėsi Lenkijoje ar yra tiesiogiai susidūrę su lenkais. Taigi nemažai lietuvių žinias apie Lenkiją semiasi iš žiniasklaidos.

REKLAMA

Išnagrinėję maždaug 2000 tekstų, tyrėjai pripažino, kad Lenkija nėra įdomiausias objektas Lietuvos žiniasklaidai. Užsienio naujienose dominuoja Rusija, Lenkijai tenka antra vieta. Mūsų šalyje reaguojama į įvykius, pavyzdžiui, Smolensko katastrofą, Lenkijos prezidento rinkimus, Lenkijos pirmininkavimo ES pradžią.

REKLAMA

Tyrėjai nevengė apibendrinimų – Lenkija suvokiama Lietuvoje kaip Europos nenuorama, Rusija – kaip grėsmės šaltinis, JAV – kaip svarbiausia Lietuvos strateginė partnerė. Požiūris į Lenkiją išsitenka tarp dviejų polių: viena vertus, Lenkija yra strateginė partnerė, santykiai su kuria ėmė panašėti į šaltąjį karą, kita vertus, esama baimės dėl Lenkijos neva „imperinės politikos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai atkreipė dėmesį, kad Lietuvos žiniasklaida skiria santykinai mažai dėmesio Lenkijos vidaus politikai.

Spauda miršta, bet forumas gyvuos

Po monitoringo apžvalgos vyko diskusija, kurią moderavo vyriausieji redaktoriai: Rimvydas Valadka („15 min.“) ir Paweł Lisicki  („Uważam Rze“). R. Valatka teigė, kad žiniasklaida nelabai gali paveikti viešąją nuomonę. P.Lisicki nesutiko su kategoriška R.Valatkos pozicija, tačiau pripažino, kad didieji Lenkijos dienraščiai kasmet praranda nuo 10 iki 20 proc. skaitytojų.

J.Giedroyco forumas kitą renginį planuoja Lenkijoje. J.Giedroycas (1906-2000), Lietuvos didikų Giedraičių palikuonis, bene pirmasis tarp komunizmui nepritarusių lenkų emigrantų suformulavo tezę, jog pokarinė Lenkija turi pripažinti nepriklausomas Lietuvą, Baltarusiją, Ukrainą, kada šios atsiskirs nuo SSRS. J.Giedroyco valia, jo pomirtinė kaukė padėta Giedraičių kapo rūsyje Varniuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų