Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje Jeremy Hillas ir vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis trečiadienį (03.19) Vilniuje pasirašė memorandumą, kuriuo britų specialistai įsipareigojo dalytis patirtimi, būtina Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą.
Šiuo memorandumu įsipareigota tęsti dvišalį Lietuvos ir Didžiosios Britanijos vidaus reikalų ministerijų bendradarbiavimą teisingumo ir vidaus reikalų srityje, ypač padedant plėtoti Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuotų nusikaltimų tyrimų tarnybos veiklą, pranešė Vidaus reikalų ministerija.
Lietuvai pareiškus norą tapti Europos Sąjungos nare, Didžioji Britanija pradėjo teikti paramą Vidaus reikalų ministerijos eurointegracinėms programoms.
J. Hillas dokumento pasirašymą vadino nauju bendradarbiavimo etapu.
"Šis projektas pasirodė pačiu laiku, kai Lietuva yra ant Europos Sąjungos slenksčio", - pabrėžė ambasadorius.
1995-1998 metais J. Hillas yra dirbęs Briuselyje, Europos Sąjungos institucijose, atsakingose už teisingumo ir vidaus reikalų sritis, kurios akcentuojamos pasirašytame memorandume.
Už britų pagalbą padėkojęs vidaus reikalų ministras J. Bernatonis atkreipė dėmesį, kad memorandumas dėl paramos Lietuvos vidaus reikalų sistemos specialistams pasirašytas itin tinkamu metu.
Dokumente numatyta parama mokyti, kaip kovoti su organizuotu nusikalstamumu ir terorizmu, o antradienį britų parlamentas priėmė sprendimą dėl karo prieš Irako prezidentą Sadamą Huseiną.
Ambasadorius J. Hillas padėkojo Lietuvos Vyriausybei už paramą tarptautinei koalicijai prieš Saddamo Huseino režimą Irake.
Atsižvelgiant į kovos su organizuotu nusikalstamumu prioritetus, 2001 metais pagal Didžiosios Britanijos ir Lietuvos dvynių projektą, kurį finansuoja Europos Sąjungos PHARE programa, britai įsipareigojo įkurti Lietuvoje Europolo biurą ir atnaujinti kriminalistinių ekspertizių tarnybos laboratoriją.
Memorandumas "Dėl derybų teisingumo ir vidaus reikalų srityje gebėjimų ugdymo" numato kryptingą ir intensyvų Lietuvos valstybės tarnautojų mokymą, ypatingą dėmesį skiriant terorizmo, organizuoto nusikalstamumo, nelegalios migracijos, pasienio kontrolės, policijos ir teismų bendradarbiavimo bei duomenų apsaugos klausimams.
Bendradarbiavimo programoje dalyvaus britų Vidaus reikalų ministerija, Valstybės tarnybos koledžas ir Nacionalinė nusikaltimų žvalgybos tarnyba.
2003 metų balandžio 1-4 dieną Vilniuje vyks britų specialistų mokymai Lietuvos tarnautojams, kurie ateityje bus deleguojami dirbti Briuselyje esančiose Europos Sąjungos teisingumo ir vidaus reikalų institucijose.
Taip pat ketinama surengti Lietuvos VRM tarnautojų mokomąjį vizitą susipažinti su kolegų iš Vidaus reikalų ministerijos ir Nacionalinės nusikaltimų žvalgybos tarnybos padalinių, sprendžiančių Lietuvai aktualias problemas, patirtimi.
Britų teisėsaugininkų bendradarbiavimas su Lietuvos kolegomis prasidėjo prieš dešimtmetį.
1992-1997 metais Škotijos ekspertai padėjo reformuoti Lietuvos policiją.
Britų ambasada Lietuvoje ne kartą finansavo Vidaus reikalų ministerijos pareigūnų stažuotes, dalyvavimą konferencijose ir tarptautiniuose forumuose bei seminarų rengimą Lietuvoje.
BNS