Dar birželio viduryje Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) buvo paskelbęs 2024 m. Paryžiaus olimpinėms tinkamus individualius neutralius sportininkus (šalių agresorių pradėjusių karą Ukrainoje atstovus), iš kurių net 16 imtynininkų ketino dalyvauti žaidynėse.
TOK kriterijus atitinkančių sportininkų sąrašas buvo sudarytas pagal griežtas tinkamumo sąlygas, kurias 2023 m. gruodžio mėnesį nustatė TOK Vykdomasis komitetas.
Tiesa, TOK dar tuomet teigė, kad reikalavimus atitinkančių sportininkų skaičius gali būti mažesnis nei uždirbtų kvotinių vietų skaičius, o tokiais atvejais šios kvotos vietos būtų perskirstytos kitiems sportininkams, vadovaujantis kvalifikacijos sistemos nuostatomis.
Būtent taip ir nutiko, o dėl to laimės blyksnis aplankė Lietuvą.
Kadangi dėl tam tikrų Olimpinės chartijos pažeidimų viena sportininkė buvo pašalinta iš olimpinių žaidynių, todėl 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse tarp stipriausių pasaulio imtynininkių šešioliktuko atsidūrė 20-ies lietuvė Gabija Dilytė, kuri varžysis svorio kategorijoje iki 50 kg ir įeis į istoriją kaip pirma moteris imtynininkė iš Lietuvos dalyvavusi olimpiadoje.
Antrasis olimpietis – imtynininkas bus 23-ejų Mindaugas Venckaitis, kuris kelialapį į olimpiadą iškovojo laimėjęs Baku (Azerbaidžanas) vykusį atrankos į Paryžiaus olimpines žaidynes imtynių turnyrą. Jis Olimpiadoje varžysis Graikų-romėnų imtynių svorio kategorijoje iki 97 kg.
Turi kovoti su tarptautinės federacijos požiūriu
„Mūsų pozicija vienareikšmiška – jeigu nuspręsta blokuoti šalį agresorę, tai turime tą daryti visur – nepirkti, nebendrauti, nedalyvauti ir pan. Turime ją visiškai izoliuoti.
Mes visada palaikysime Ukrainą, remsime jos sportininkus, ką ir dabar darome. Čia mūsų principas ir jo laikysimės toliau. Šalių agresorių sportininkų olimpiadoje neturi būti visiškai ir jokių nuolaidų nereikia daryti“, – tvirtos nuomonės laikosi tv3.lt kalbintas Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Giedrius Dambrauskas, paklaustas, ką mano apie tai, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkams po neutralia vėliava leidžiama varžytis olimpiadoje.
Pasak G. Dambrausko, Lietuvos imtynių federacija labai artimai bendrauja su Ukrainos imtynių federacija, taip pat su dar keletu Šiaurės šalių imtynių federacijų bei jau kurį laiką reiškia savo pasipiktinimą, bando daryti bendrus sprendimus.
Deja, anot Lietuvos imtynių federacijos vadovo, kad ir kas būtų bedaroma, nuomonės ir sprendimai atsimuša į sieną, kuria yra tarptautinės imtynių federacijos (UWW) vadovybė.
„Mes turime problemą, kad Tarptautinei imtynių federacijai vadovauja serbas Nenadas Lalovičius. Ir patikėkite, jis be galo „slidus“. Tą pačią temą gali penkioms skirtingoms kompanijoms skirtingai pakalbėti.
Labiausiai gaila, kad šalia jo visada būna tokie asmenys kaip Rusijos imtynių federacijos prezidentas Michailas Mamiašvilis, kurie jam padaro įtaką ir apsunkina situaciją“, – įsišaknijusias imtynių pasaulio problemas tv3.lt portalui vardija G. Dambrauskas.
Lyg sumaišties imtynių pasaulyje būtų negana, rusai dar geba demonstratyviai rodyti savo pasipiktinimą.
Esą nepripažįsta nesportinės atrankos principo, kuriuo vadovavosi TOK, sudarydamas reikalavimus atitinkančių sportininkų sąrašą, nes jo tikslas – pakirsti komandos vienybės principą. Taigi, Rusijos imtynių federacija pareiškė, kad 10 imtynininkų, kurie praėjo tinkamumo patikrinimus, boikotuos žaidynes protestuodami prieš TOK.
Olimpiečiai kiek nustebino, bet juose dabar mato daug perspektyvos
„Jeigu man būtų kas nors pasakęs prieš du metus, kad būtent Mindaugas ir Gabija važiuos į olimpines, aš, ko gero, būčiau atsakęs – Jūs optimistai, – šypsosi imtynių federacijos vadovas G. Dambrauskas, paklaustas, ar tikėjosi, kad būtent šie sportininkai atstovaus Lietuvai olimpiadoje.
Kita vertus, pasak G. Dambrausko, Lietuvos imtynininkų garbę ginsiantys M. Venckaitis ir G. Dilytė aiškiai parodė, kad turi charakterį, yra pilni ambicijų ir, kad nevertina jokių autoritetų. Tad gali eiti toli.
„Pripažinsiu, kad ypač daug tikėjomės iš savo sunkiasvorių bet apmaudžiai viskas gavosi nes pasaulio čempionate Romas Fridrikas pralaimėjo lemiamą kovą dėl kelialapio į olimpiadą. Mantas Knystautas irgi liko pirmas „už brūkšnio“, nors buvo laimėjęs keturias kovas“, – anksčiau turėtais lūkesčiais dalijasi imtynių federacijos prezidentas
Pasak G. Dambrausko, olimpiadoje mūsų šalies imtynininkams keliamas uždavinys bus laimėti bent vieną kovą.
„Žinoma, kad jeigu jau dalyvaujame, mes tikimės daug. M. Venckaitis dabar šiek tiek užsikėlęs reitingą, tai teoriškai net ir šansų daugiau, kad gali gauti pradžioje kiek silpnesnį varžovą. Reikia pabrėžti, kad olimpinėse žaidynėse yra tik šešiolika sportininkų vienoje svorio kategorijoje. Tad laimi vieną kovą ir tu jau praktiškai esi aštuntuke“, – mintimis su tv3.lt portalu dalijasi jis.
Viliasi, kad istorinis pasiekimas taps dar didesne atspirtimi
Ar tai, kad pirmą kartą istorijoje lietuvė, moterų imtynių atstovė kovos ant olimpinio imtynių kilimo galima vertinti kaip savotišką moterų imtynių Lietuvoje pakylėjimą? Lietuvos imtynių federacijos vadovas taip teigti neskuba, tačiau pabrėžia, jog jeigu tikės aplinkiniai, tai daugiau patikės ir kitos sportininkės, kurios dabar treniruojasi.
Į olimpiadą patekusi G. Dilytė yra daugkartinė Lietuvos čempionė, Europos jaunimo U23 čempionato bronzos medalio laimėtoja. Šiemet ji dalyvavo pagrindiniuose jaunimo ir suaugusiųjų Europos čempionatuose, jai neblogai sekėsi ir olimpinės atrankos turnyruose, nors ten kelialapio iškovoti nepavyko, buvo likusi „už brūkšnio“.
„Manau, kad dėl tokio istorinio pasiekimo galima tik padėkoti treneriams, kurie aukoja savo laiką. Kai pradėjome vystyti moterų imtynes prieš daugiau nei dešimt metų, vertinome viską gana skeptiškai. Tačiau Šiauliuose buvo surinkta sportinė grupė, susirinko nemažai merginų ir viskas einasi gerai – čempionatuose jau nemažai dalyvauta. Manau, kad ir olimpinis debiutas turėtų moterų imtynėms pridėti labai daug. Turėsime rezultatų, augs ir nauja karta“, – optimistiškai į ateitį žvelgia G. Dambrauskas.
Lietuva olimpinėse žaidynėse du imtynininkus turės po ilgesnės pertraukos, mat 2020 m. Tokijo olimpiadoje buvo tik vienas lietuvis imtynininkas Mantas Knystautas, o 2016 m. Lietuvos garbę Rio de Žaneire gynė Edgaras Venckaitis.
Tas pats E. Venckaitis dalyvavo ir 2012 m. olimpiadoje Londone kartu su Aleksandru Kazakevičiumi, kuris svorio kategorijoje iki 74 kg iškovojo bronzos apdovanojimą.
Net keturi Lietuvos imtynininkai varžėsi Pekino olimpiadoje 2008-aisiais, kur Mindaugas Mizgaitis svorio kategorijoje iki 120 kg. iškovojo sidabrą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!