Panevėžiečiai mieste jaučiasi saugiau nei prieš ketverius metus, tačiau kiti šalies gyventojai Panevėžį sieja su nusikalstamumu ir „tulpiniais“, parodė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atliktos apklausos.
Rugsėjo 4-14 dienomis buvo atlikti du tyrimai. Savo namuose buvo apklausta 500 panevėžiečių nuo 15 metų bei 1 tūkst. 18 metų ir vyresnių kitų šalies gyventojų. Pastarasis tyrimas vyko 21 mieste ir 63 kaimuose, pranešė Panevėžio miesto savivaldybė.
Tyrimas parodė, kad 2008-aisiais, skirtingai nei prieš ketverius metus, mažiau panevėžiečių mano, kad nusikalstamumas - viena iš tų problemų, kurias reiktų spręsti labiausiai.
Miesto savivaldybės teigimu, panevėžiečiai pirmiausia siūlytų spręsti pramonės ir ekonomikos gaivinimo (21 proc.), darbo vietų kūrimo, jaunimo užimtumo (11 proc.) problemas. Atsakymą, kad saugumo užtikrinimas ir nusikalstamumo mažinimas turėtų būti didžiausiai prioritetas, pasirinko 2,6 proc. apklaustųjų.
2004 metais atliktos apklausos duomenimis, 12 proc. panevėžiečių pasisakė už tai, kad pirmiausi reiktų kovoti su nusikalstamumu ir užtikrinti saugumą. Svarbesne problema už nusikalstamumą buvo įvardyta viena - užimtumo skatinimas.
Tuo metu daugiau nei pusė - 52 proc. apklaustų kitų šalies gyventojų teigė manantys, kad Panevėžyje ir 2008-aisiais pirmiausia reikėtų spręsti saugumo užtikrinimo problemą, 20 proc. - pirmiausia užtikrinti pramonės, ekonomikos atgaivinimą bei kurti darbo vietas.
Šiemet 76 proc. apklaustų panevėžiečių teigė, kad mieste „galima gyventi ramiai, nors pasitaiko ir nepadorių žmonių“. Tai 6 proc. daugiau nei prieš ketverius metus, kai tokį atsakymą pasirinko 70 proc. miestiečių. Šiuo metu Panevėžio gyventojams labiausiai nepatinka netvarkingi kiemai, aikštės, gatvės (45 proc.). Ketvirtadalis apklaustųjų (26 proc.) nurodė narkomanijos paplitimą jaunimo tarpe, o didelį nusikalstamumą - 25 proc respondentų.
Per pastaruosius metus 74 proc. apklaustų panevėžiečių teigė nebuvę nei nusikaltimų liudininkais, nei aukomis, o 2004-aisiais tokių buvo 67 proc.
Tuo metu dauguma apklaustų kitų šalies gyventojų, išgirdę Panevėžio pavadinimą, sakė pirmiausia pagalvojantys, kad tai „miestas, kuriame didelis nusikalstamumas“ (27 proc.). 6 proc. respondentų teigė pirmiausia prisimenantys Juozo Miltinio teatrą, 4 proc. - Nevėžio upę.
23 proc. respondentų teigė, kad Panevėžys jiems atrodo išskirtinis nusikalstamumu, „tulpiniais“ ir dėl to, kad yra „lietuviška Čikaga“.
Lietuvos gyventojai, dalyvavę tyrime, saugumo situaciją Panevėžyje įvertino prasčiausiai iš 5 didžiųjų šalies miestų (lyginant su Vilniumi, Kaunu, Klaipėda ir Šiauliais), Panevėžys penkių balų sistemoje vidutiniškai įvertintas 2,8 balo, tuo metu Vilnius, respondentų laikytas saugiausiu, surinko 3,4 balo.