Per artimiausius ketverius metus Norvegijos Karalystė įsipareigojo skirti beveik 8 mln. eurų modernizuoti Lietuvos įkalinimo įstaigas, didinti jose dirbančio personalo kvalifikaciją ir gerinti nuteistųjų socialinės reabilitacijos ir integracijos į visuomenę procesą. Šias priemones numato Teisingumo ministerijos parengta ir šią savaitę norvegų patvirtinta programa „Pataisos įskaitant bausmes be įkalinimo”.
Ši programa padės Lietuvos žmonėms jaustis saugesniais, be to, ir patys nuteistieji sparčiau integruosis į visuomenę ir taps pilnateisiais jos nariais. Priemonės, numatytos programoje, bus baigtos įgyvendinti 2016 metų pradžioje.
Pirmiausia Norvegijos finansinė parama leis modernizuoti Lietuvos įkalinimo įstaigas. Planuojama dalį Pravieniškių pataisos namų bendrabučio tipo gyvenamųjų patalpų pertvarkyti į kamerų tipo patalpas, atsisakyti moraliai pasenusių fizinės apsaugos priemonių, jas pakeičiant moderniomis elektroninėmis apsaugos priemonėmis. Minėtos pertvarkos leis ne tik sumažinti įstaigos valdymui reikalingas lėšas (atsisakant dalies personalo, šiuo metu užtikrinančio fizinę įstaigos apsaugą), bet ir sudarys galimybes įdarbinti daugiau socialinių darbuotojų, dėl to pagerėtų ir pačių nuteistųjų socialinė reabilitacija.
Taip pat numatyta 2015 m. pilnai užbaigti Laisvės atėmimo vietų ligoninės įrengimą Pravieniškėse ir į ją iš Vilniaus centro iškelti šiuo metu Vilniaus centre veikiančios ligoninės skyrius.
Be to, Panevėžyje, kur yra vieninteliai moterims skirti pataisos namai, planuojama įsigyti 5 vieno kambario butus, kuriuose apsigyventų nesunkius nusikaltimus padariusios moterys su vaikais iki trejų metų. Nors šiandien galiojantis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksas leidžia tokioms nuteistosioms gyventi už pataisos namų ribų, tačiau realiai šita įstatymo nuostata nėra įgyvendinta. Kartu planuojama vienoje iš pataisos įstaigų įsteigti narkotines ir psichotropines medžiagas linkusių naudoti nuteistųjų sektorių, leisiantį sukurti sąlygas minimizuoti narkotikų prieinamumą ir pagerinsiantį šiems asmenims taikomos terapijos efektyvumą.
Pažymėtina, kad už šią paramą planuojama rengti mokymus lygtinai į laisvę paleidžiamiems nuteistiesiems: jie bus mokomi kaip greičiau susirasti darbą, kaip elgtis krizinėse situacijose, mokysis kitų psichologinių įgūdžių.
Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje – pataisos namuose ketinama už dalį Norvegijos skirtų lėšų įrengti šiuolaikišką mokyklą, kur suimtiesiems nepilnamečiams bus sudarytos sąlygos įgyti išsilavinimą. Vidurinę mokyklą baigę turėtų didesnę galimybę įsidarbinti, jie nepultų daryti naujų nusikaltimų.
Panaudojant šią paramą ketinama įsigyti 125 elektroninių apyrankių, skirtų nuteistųjų intensyviai priežiūrai, komplektus ir reikalingą programinę įrangą.
Šis bendras projektas sustiprins dvišalius Lietuvos ir Norvegijos santykius. Mūsų šalis orientuojasi į Norvegijos bausmių vykdymo sektorių, todėl Kalėjimų departamento pareigūnai turės galimybių šioje šalyje kelti kvalifikaciją ir perimti Norvegijoje taikomų nuteistųjų pataisos metodų ir gerosios praktikos pavyzdžius.