Pristatydami Lietuvos bankų, mokėjimo įstaigų bei kredito unijų teikiamų mokėjimo paslaugų įkainių palyginimo sistemą Lietuvos banko atstovai nurodė, kad už pervedimus eurais Lietuvoje mokame gerokai per daug. Tuo tarpu mokėjimų litais šalis viduje įkainiai, palyginti su kaimyninėmis šalimis, yra bene mažiausi.
„Šį tą, kad apgintume bankus, pasakyti galima, bet nedaug. Mokėjimų yra nedaug, tuo tarpu išlaidos yra didesnės negu už mokėjimus litais, fiksuotos išlaidos – darbo užmokestis, amortizacija ir kita taip pat šiek tiek didesnės. Tarp visų negrynųjų mokėjimų mokėjimų eurais tėra 1 proc. - maždaug 500 realaus laiko mokėjimų per dieną. Vis dėlto tai yra ne tie skaičiai, kurie galėtų paaiškinti, kodėl įkainiai pas kaimynus yra gerokai mažesni (...) Turėdami geriausius norus negalime rasti jokių įrodymų, kurie pagrįstų, jog tokie įkainiai yra ekonomiškai pagrįsti ir teisingi“, - kalbėjo Lietuvos banko valdybos narys Vaidievutis Geralavičius.
Lietuvos banko duomenimis, už pervedimą eurais internetu Lietuvoje vidutiniškai reikėtų mokėti beveik 44 litus. Palyginimui: Latvijoje - 23, o Lenkijoje - 6 litus.
Apibūdindami bendrą Lietuvos komercinių bankų ir mokėjimo įstaigų vykdomą kainų politiką, Lietuvos banko atstovai vis dėlto nurodė, kad už mokėjimus imami įkainiai nėra lupikiški ir nepagrįsti. Anot V. Geralavičiaus, bendrose bankų pajamose lėšos už mokėjimus sudaro maždaug 9 proc. visų pajamų, ir ši dalis nedidėja.
„Mokėjimų negrynaisiais pinigais skaičius auga, tuo tarpu bankų pajamų už mokėjimus dalis bendrose jų pajamose lieka tokia pat. Todėl kalbėti apie tai, kad čia yra kažkas nenormalu ir bankai plėšia devynis kailius nuo vargšo žmogaus, nebūtų visai teisinga“, - teigė V. Geralavičius, pridurdamas, kad, Europos Komisijos 2009 m. duomenimis, Lietuvos vidutinis banko sąskaitos eksploatavimo mokestis yra antras pagal mažumą ES, tuo tarpu pagal skaidrumą esame lyderiai.
Lietuvos banko interneto svetainėje skelbiami 37 standartinių įkainių tarifai šalies bankuose. Nurodomos vietinių pervedimų litais, pervedimų užsienio valiuta, gautų lėšų įskaitymo, sąskaitos tvarkymo, grynųjų pinigų operacijų, valiutos keitimo, debeto kortelės išdavimo ir tvarkymo, įmokų už paslaugas, tiesioginio debeto kategorijos. Atskiroje lentelėje skelbiami pigiausių paslaugų teikėjai.
Numatyta, kad mokėjimo paslaugų teikėjai informaciją apie įkainių pakeitimus Lietuvos bankui teiks ne vėliau kaip likus trims darbo dienoms iki naujų įkainių įsigaliojimo. Lietuvos bankas atnaujins informaciją apie įkainių pakeitimus jų įsigaliojimo dieną.