Tradiciniame Korupcijos suvokime indekse (KSI) Lietuva šiemet užėmė geresnes pozicijas nei pernai ir priartėjo prie barjero, nuo kurio šalis laikoma pajėgi kontroliuoti korupciją, antradienį paskelbė organizacija "Transparency International".
"Galima atsargiai teigti, kad Lietuvos antikorupcinė situacija kiek pagerėjo", - teigia "Transparency International" Lietuvos skyrius (TILS).
"Transparency International" Korupcijos suvokimo indekso 2009 metais tyrime Lietuvai skyrė 4,9 balus ir 52 vietą 180 šalių lentelėje.
Lietuva ir vėl priartėjo prie 5 balų barjero, nuo kurio šalis yra laikoma pajėgi kontroliuoti korupciją. 2008 Lietuvos KSI buvo 4,6 balo, o 2007 metais - 4,8 balo.
Pagal nuolatos naudojamų šaltinių duomenis, Lietuva kartu su Bangladešu, Baltarusija, Gvatemala, Moldova, Juodkalnija, Lenkija, Sirija ir Tonga yra viena iš devynių valstybių, kurios nuo 2008 metų padarė didžiausią pažangą.
"Transparency International" teigiamais postūmiais pavadino viešųjų pirkimų skaidrinimo iniciatyvas ir Seimo narių parlamentinei veiklai skirtų lėšų viešinimą, tačiau perspėja, kad džiaugtis esminiais pokyčiais kol kas per anksti
"Lietuvos KSI iš esmės grįžo į 2007 metų lygį ir neperkopė 5,0 balų slenksčio. Apie teigiamas tendencijas bus galima kalbėti, kai Lietuva rodys pastovią pažangą antikorupcinėje srityje", - nurodoma "Transparency International" Lietuvos skyriaus pranešime spaudai.
Organizacijos teigimu, šiuo metu nėra aišku, ar valdžia yra pasiruošusi kryptingai įgyvendinti jos programoje numatytą antikorupcinę politiką.
"Vėluoja Kovos su korupcija programos įgyvendinimas, vis dar nėra priimta nacionalinė viešųjų pirkimų strategija, nėra sistemingo kaštų ir naudos analizės viešajame sektoriuje taikymo. Taip pat būtina tobulinti naujai priimtą viešųjų pirkimų įstatymą ir priimti pranešėjų apsaugos įstatymą, leidžiantį piliečiams saugiai pranešinėti apie galimus korupcijos atvejus", - teigia organizacija.
Kyšininkavimas išlieka opia Lietuvos visuomenės problema. "Transparency International" 2009 metų Pasaulinio korupcijos barometro duomenimis, beveik trečdalis Lietuvos gyventojų prisipažįsta, kad jie ar jų šeimos nariai yra davę kyšį per pastaruosius dvylika mėnesių. Tai yra didžiausias rodiklis tarp tyrinėtų ES šalių ir vienas didesnių rodiklių pasaulyje.
2008 metų "Lietuvos korupcijos žemėlapio" duomenimis, nuo 2002 metų gyventojų, manančių, kad kyšis padėtų išspręsti problemas, skaičius pastoviai didėja, o verslininkų - nesikeičia. Lyginant paskutinių penkių "Lietuvos korupcijos žemėlapio" rezultatus, vis daugiau gyventojų teigia esą pasiruošę duoti kyšį, nors taip teigiančių verslininkų skaičius pastoviai mažėja.
Kita Lietuvoje paplitusi korupcijos forma - nepotizmas, t.y. bičiulių ir giminių protegavimas. Pavyzdžiui, daugiau nei pusė tarnautojų (54 proc.) teigė, kad nepotizmo atvejų pasitaiko jų aplinkoje, o beveik dešimtadalis tarnautojų (8 proc.) pripažino, kad tai yra plačiai paplitęs reiškinys jų institucijoje.