„Montis Magia“ alpinistų komanda – Gediminas Simutis, Arūnas Kamandulis ir Saulė Žukauskaitė – vykdantys projektą „Vertikalus gyvenimas“, po šešių mėnesių kopimo į Šiaurės ir Pietų Amerikos sienas ir viršūnes, grįžo į Lietuvą. Tai buvo pirma tokios trukmės ir sudėtingumo ekspedicija Lietuvos alpinizmo istorijoje.
Po šešių mėnesių ekspedicijos trys jaunuoliai perrašė Lietuvos alpinizmo istoriją (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Gyvenimo patirtis
„Man tai kaip gyvenimo kelionė. Jaučiuosi pagilėjusi ypač bendravimo prasme. Sutikome ir žmones iš Meksikos lūšnynų, ir San Francisko turtuolių ir kalnų gyventojų“, – antradienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pasakojo Saulė.
Gamtos mokslus baigusi mergina per visą ekspediciją labiausiai įstrigo pavojingiausias momentas, kai alpinistus 500 m aukštyje kabančius ant „El Capitan“ uolos (JAV) užklupo audra. „Tuomet jau norėjosi žegnotis. Įdomi patirtis. Paskui viskas atrodė gana lengva“, – teigė ji.
Saulė Žukauskaitė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Įtampa – nuolatinė palydovė
Arūnas patikino, kad žegnotis nėra kada: „Pamatai praskrendantį šalia akmenį ar slysteli, trumpai pagalvoji, kas galėjo nutikti ir eini toliau.“ Trys jaunuoliai tikino daug sužinoję vieni apie kitus – tekdavo ir menkoje „būdelėje“ kartu trintis. Ar nekildavo pykčių?
„Mane labiausiai kankino Gediminas, kai gerdavo siurbčiodamas arbatą. Vėliau suvokiau, kad tai daugiau mano problema, nei jo“, - juokėsi psichologijos mokslus baigęs A. Kamandulis ir patikino, kad su šia komanda ir į Marsą skristų. Viena iš įdomiausių patirčių jam – kopimas į niekeno neliestas uolas Meksikoje. „Nežinau, ar surasi tinkamą maršrutą, ar įveiksi jį“, - dalijosi įspūdžiais Arūnas.
Arūnas Kamandulis (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Paklojo 50 tūkst. litų
Ekspediciją trumpai apžvelgęs komandos vadovas G. Simutis sakė, kad labiausiai pasiilgdavo nedidelio patogumo – dušo. Jaunuoliai šiai ekspedicijai ruošėsi apie metus, o rėmėjai padengė net ir neplanuotas išlaidas. Neskaičiuojant paramos visiems trims pusės metų nuotykis kainavo apie 50 tūkst. litų.
Gediminas Simutis (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Alpinistai teigė, kad kartu visur vežiojosi savotiškus talismanus, saugojusius juos nuo negandų – gintaro pakabukus. Tiesa, į Lietuvą grįžo tik du – vienam gintaro gaminiui buvo lemta likti Amerikoje.
Perrašė Lietuvos alpinizmo istoriją
Ekspedicijos metu pirmą kartą Lietuvos alpinizmo istorijoje buvo lipta į Patagonijos uolų bokštus. Techniškai itin sudėtingais maršrutais alpinistai įkopė į Guillaumet, Rafael, Poincenot bokštus bei pasiekė svarbiausią tikslą - įkopė į Fitz Rojaus viršūnę, laikoma uolinio alpinizmo simboliu. Komanda taip pat užkopė į anksčiau lietuvių neliestą aukščiausią JAV dykumos bokštą stūksantį Jutos dykumose – Titaną.
Anksčiau mažai tyrinėtos ir lietuvių dar nematytos Kočiamo džiunglės taip pat tapo šios alpinistų komandos tikslu. Mėnesį praleidę laukdami gero oro, „Montis Magia“ alpinistai įveikė keletą sudėtingų maršrutų ant aukštų granito sienų, taip pat tapo pirmaisiais užkopę į Al Centro viršūnę per vieną dieną.
Po šešių mėnesių ekspedicijos trys jaunuoliai perrašė Lietuvos alpinizmo istoriją (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
Be šių svarbių pasiekimų Lietuvos alpinizmo istorijai, jie atliko ir globaliu mastu svarbius įkopimus – įveikė dvi anksčiau niekeno neįkoptas sienas. Meksikoje, kovoję su kaktusais, užlipo į vieną iš Potrero Chico bokštelių. O Patagonijoje, lydimi stiprių vėjų, užlipo vakarinę De L'S sieną Ledynų nacionaliniame parke.
Už šiuos ir kitus įkopimus alpinistai buvo įvertinti aukščiausiais apdovanojimais Lietuvos bei Baltijos šalių alpinizmo čempionatuose.
Po šešių mėnesių ekspedicijos trys jaunuoliai perrašė Lietuvos alpinizmo istoriją (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)