Ir štai tokių tiesioginių transliacijų rengėjų socialiniuose tinkluose – šimtai. Tam tikrose uždarose feisbuko grupėse tautiečiai kas vakarą dalijasi ištraukomis iš savo gyvenimo. Įrašai neretai trunka ir kelias valandas, tiesa, dažniausiai jų turinys – keiksmažodžiai, girtavimas, konfliktai su transliaciją žiūrinčiais žmonėmis ar beprasmės frazės.
Yra ir kitokių vaizdų. Štai šie autentiški kadrai iš susirėmimų Sirijoje taip pat užfiksuoti tiesioginės feisbuko transliacijos metu. Viešųjų ryšių specialistai tikina, jog atsiradus galimybei bet kuriuo metu savo išmaniuoju telefonu perteikti vaizdo medžiagą realiu laiku, tokių reportažų daugėja masiškai. Ir tai pasitarnauja žurnalistams bei žiniasklaidos priemonėms.
„Vis labiau populiaru tampa karštuose taškuose, vis labiau populiaru tampa ten, kur įvykis dėl vienokių ar kitokių priežasčių tradicinei žiniasklaidai yra sunkiai pasiekiamas“, - sako viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas.
Tiesiogiai dėstyti savo mintis pamėgo ir Lietuvos politikai, nors dažnai ir sulaukiantys pašaipių komentarų iš konkurentų. Taip pat konferencijas socialiniuose tinkluose transliuoja ir tokios institucijos kaip Lietuvos policija, STT, net Seimas. Be jokios abejonės, tokiu būdu pasiekti savo gerbėjus siekia ir populiarios šalyje asmenybės ar verslo atstovai.
„Yra žmonės, kurie kuria savo įvaizdį. Ir tai yra tarsi darbas. Taigi tai vienas kontingentas. Tai yra savo asmens populiarinimas, žinios pasiuntimas. O yra, kurie tiesiog palaiko ryšį su kitais“, - vertina psichologas Marius Daugelavičius.
Visgi liūto dalis įrašų yra štai tokie – lėbavimas, necenzūriniai žodžiai, net nuogybės. Nors psichologai sako, jog kai kuriems žmonėms tai yra būdas išsilaisvinti, socializuoti ar net susirasti draugų, išvengti depresijos – visuomenei ne visada adekvatūs transliuotojai tampa pajuokos objektais.
„Kiekvienas kaimas turėjo savo kvailį. Dabar socialinių medijų pagalba tu gali labai greitai tapti viso pasaulio kvailiu. Tai ypatingai greitai išsiplatina ir tu niekada nebebūsi tos informacijos savininku“, - tvirtina A.Katauskas.
O štai šiemet po transliacijų feisbuke prasidėjo ir pirmieji suėmimai Lietuvoje. Šie „kelių erelius“ vaidinę jaunuoliai be jokių skrupulų filmavo girtavimą prie vairo, gyrėsi viršydami greitį. Netrukus duetui filmavimo darbus teko nutraukti, juos veidu į asfaltą paguldė policija. Taip pat tiesioginės transliacijos atskleidžia ir kitas socialines piktžaizdes. Šie prie savo mažamečio sūnaus girtaujantys ir it mužikai besikeikiantys suaugusieji jau tą patį vakarą sulaukė pareigūnų ir socialinių darbuotojų vizito. Galų gale jiems apribotos tėvystės teisės. O štai čia – įžūlumo viršūnė. Jaunas vyras tiesiogiai feisbuke demonstruoja savo galimai narkotinių medžiagų atsargas. Esą štai šioje pakuotėje – kokainas. Policija paviešinus šį įrašą nesnaudė.
„Jie mano, kad tai yra šaunumo elementas. Todėl ir yra visi tie gaideliai. Juk gaidys yra pasipūtimo simbolis. Tokia nusikalstama veika dažniausiai daroma, kad pasirodyti, kad man negalioja taisyklės, kad aukščiau visko“, - aiškina psichologas Marius Daugelavičius.
Medijų specialistai suaugusiesiems pataria atidžiai tikrinti, kokiose grupėse lankosi jų atžalos ir kokį turinį žiūri, taip pat ir kokiu dalijasi. O pastebėjus įtartiną ar pavojingą veiką – kuo skubiau pranešti tarnyboms.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.