87-erių senjorė Zofija į Šeškinės polikliniką užsuko pasiskiepiti.
„Sūnus užrašė ir atvažiavom“, – sako vilnietė Zofija Tamašauskienė.
Vakcinuotis, kaip aiškina senjorę atlydėjęs sūnus Petras, visa šeima nusprendė po to, kai prieš penkiolika metų jis pats sunkiai persirgo gripu.
„Ir galvojau net mirsiu. Temperatūra beveik keturiasdešimt vieną pasiekė. Ir nuo to karto penkioliką metų skiepijamės pastoviai. Aš paskui labai ilgai atstatinėjau, man viską man gal 2–3 mėnesius visą laiką silpna buvo. Raumenis skaudėjo“, – kalba vilnietis Petras Tamašauskas.
Tad įvairių lėtinių ligų turinti senjorė net nesvarstė vakcinuotis ar ne.
„Aš visą laiką skiepyjuos ir nuo šito... kovido skiepijausi ir bėdos neturiu“, – tvirtina Zofija.
O bėdos nepasiskiepijus gali būti, mat pastarąją savaitę sergamumas gripu, ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis ir koronavirusu ėmė sparčiai augti. Jei prieš dvi savaites sergančiųjų buvo – per 500 atvejų 100 tūkstančių gyventojų, praėjusią – beveik 200 atvejų daugiau – per 670 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Mažiausiai žmonių serga apie Telšius, daugiausiai – Kauno apskrityje.
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės, kiekvienais metais tokiu metu sergančiųjų vadinamosiomis peršalimo ligomis daugėja.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad jeigu mes pandeminiais metais neturėjome praktiškai to gripo ir nesusidarė vadinamasis kolektyvinis imunitetas, žmonės nepersirgo natūraliai gripu, necirkuliavo visuomenėje, tai šiais metais mes turime cirkuliaciją to gripo viruso. Tai tikėtina, kad gali būti sunkesnių atvejų“, – teigia centro atstovė Greta Gargasienė.
Lietuvoje šiuo metu dominuoja A tipo gripo virusas. B tipo gripo atvejai pavieniai. Pasak specialistės, A tipo virusas – piktesnis, juo žmonės perserga sunkiau. O sergančiųjų šiemet, tikėtina, bus daugiau nei įprastai, mat ir imuniteto neįgavom per pandemiją, o ir saugomės mažiau.
„Ir net rankų plovimas, panašu, kad kai atšaukė karantiną, visi užmiršo, kaip rankas plauti, užmiršo, kad kaukes reikia dėvėti, kad susirgus tiesiog neeiti, kad kai nebėra izoliacijos, kad panašu susirgę pervertina savo galimybes. Ir lankosi ir darbovietėse. Eina į susibūrimo vietas, nors tai tėra tik žmonių sąmoningumas“, – kalba G .Gargasienė.
Viena svarbiausių apsaugų nuo gripo – skiepai. Šiuo metu šalyje jau pasiskiepijo apie 60 procentų tautiečių. Dar 40 tūkstančių vakcinų dozių laukia savo klientų. Pasak Šeškinės poliklinikos Infekcijų kontrolės specialistės, norėdami išvengti gripo komplikacijų, jau turime suskubti į vakcinavimo kabinetą.
„Ir skiepytis rekomenduojama visą gripo sezoną. O imunitetas susidaro per 2–3 savaites pasiskiepijus“, – sako infekcijų kontrolės specialistė Jolanta Kuklytė.
Rizikos grupėje esantys žmonės skiepijami nemokamai. Imunitetas pasiskiepyjus išsilaiko visą gripo sezoną. Itin svarbu turėti imunitetą per gripo piką, kuris kasmet fiksuojamas sausio–vasario mėnesiais.