• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausias atliktas tyrimas skelbia – sekmadieniais ir pirmadieniais miršta mažiau vyrų. Mokslininkai ištyrė, kaip prekybos alkoholiu laiko sutrumpinimas paveikė Lietuvos gyventojų mirtingumą.

Naujausias atliktas tyrimas skelbia – sekmadieniais ir pirmadieniais miršta mažiau vyrų. Mokslininkai ištyrė, kaip prekybos alkoholiu laiko sutrumpinimas paveikė Lietuvos gyventojų mirtingumą.

REKLAMA

Tiesa, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas aiškina, kad tokį efektą lėmė ne vienas draudimas, o jų visuma.

„Aš norėsiu – negausiu parduotuvėje, tai nueisiu pas bobutę, tas pats. Koks man skirtumas, ar čia mokėsiu 7 eurus, ar pas bobutę užmokėsiu 10. Tas pats, vis tiek durnas būsi“, – sako Gintautas.

Marijampolietis Gintautas lieja tulžį ant galiojančių alkoholio ribojimų. Nuo 2018-ųjų smarkiai keitėsi prekybos laikas: nuo pirmadienio iki šeštadienio gėrimai pardavinėjami nuo 10-os iki 20-os valandos, o sekmadieniais iki 15-os valandos.

„Čia neįmanoma sutvarkyti. Kuo jie daugiau griežtins, tuo bobutės dar geriau gyvens“, – tikina marijampolietis.

Pasak Gintauto, vadinamojo taško Marijampolėje ir aplink miestą ilgai ieškoti nereikia.

„Žinau du taškus. Alus 2 eurai, šnapsas 10 eurų. Jeigu aš norėsiu nusigerti, manęs niekas nesulaikys. Kam čia šnekėti, kad pabrangins, tai nepirks. Dar daugiau pirks“, – sako Gintautas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų surinkti duomenys rodo, kad po to, kai 2018 m. valstiečiai sutrumpino alkoholio pardavimo laiką Lietuvoje, sekmadieniais ir pirmadieniais sumažėjo alkoholio tiesiogiai ir netiesiogiai sukeltų vyrų mirčių.

REKLAMA

Mirtingumo rodiklis skaičiuojamas pagal tai, kiek mirčių tenka 100-ui tūkstančių šalies gyventojų per vienerius metus. Po draudimo įsigaliojimo, vyrų mirčių nuo apsinuodijimo sekmadieniais sumažėjo 20 procentų.

Trečdaliu sumažėjo ir mirčių nuo išorinių priežasčių sekmadieniais. Jų skaičius krito trečdaliu. Išorinės priežastys – tai mirtys, kurias netiesiogiai sukėlė alkoholis.

„Išorinės mirties priežastys, tai į jas patenka žmogžudystės, savižudybės, avarijos, nukritimai, paskendimai“, – teigia tyrėjas Daumantas Stumbrys.

REKLAMA
REKLAMA

Patrumpinus prekybos laiką, beveik 13-a procentų sumažėjo mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų pirmadieniais, po išgertuvių.

„Lietuva ir įsivedė tas priemones tik dėl to, kad žinojo, jog kitose valstybėse laiko sutrumpinimas duoda tokį būtent rezultatą. Dėl to mes įsivedėme šitą priemonę. Gerai, kad dabar atsiranda nepolitinių vertinimų“, – sako buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atkreipia dėmesį, kad tokiems rezultatams įtakos turėjo ne tik prekybos laiko apribojimas. Mat mirtingumas mažėjo ir antradieniais, ir trečiadieniais, ir kitomis dienomis – tik lėčiau.

„Kai buvo padidintas amžiaus cenzas, nuo kada galima pirkti alkoholinius gėrimus, tai yra nuo 20-ies metų, kada buvo uždrausta alkoholinių gėrimų reklama ir buvo tikrai drastiškai pakeltas akcizas alkoholiniams gėrimams, o tai irgi lėmė, kad padidėjo alkoholinių gėrimų kaina. Be abejo, tai vienareikšmiškai turėjo teigiamos įtakos mūsų vartojimui“, – tvirtina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian.

REKLAMA

Seimo liberalų sąjūdžio atstovai sutinka, kad dalis alkoholio ribojimų veikia, tačiau mano, jog alkoholio prekybos laiką reikia keisti, esą visomis savaitės dienomis turi galioti vienodas prekybos laikas.

„Jeigu žmogus nėra sąmoningas, jis pirmadienį nusipirkęs alkoholinio gėrimo gali ateiti į darbą išgėręs. Man atrodo, kad mūsų visuomenė iš esmės yra stipriai pasikeitusi, žmonės vertina savo darbą ir elgiasi atsakingai. Mes negalime ribojimų draudimų permesti tai visuomenės daliai, kuri yra sąmoninga“, – mano Seimo narys Andrius Bagdonas.

REKLAMA

Liberalai Seimo rudens sesijoje žada siūlyti švelninti alkoholio ribojimus: ilginti prekybos laiką, galbūt leisti gėrimus įsigyti ir aštuoniolikmečiams, kaip buvo anksčiau.

„Mūsų nuomone, praėjusioje kadencijoje tikrai buvo įvesta daug parodomųjų perteklinių draudimų, kurie nedavė apčiuopiamo rezultato“, – sako A. Bagdonas.

„Gerai, kad savaitgalį yra draudimas, nes daug kas nenusiperka. Gerai savaitgaliais stabdyti“, – teigia vilnietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmogus norės susirasti sau kažkokį narkotiką, jis bet kada susiras, ar draudžiamu metu, ar nedraudžiamu. Ribojimas nėra blogai, bet koks tas ribojimas, gal žmonių reikėjo atsiklausti“, – svarsto kitas gyventojas.

„Griežtai už tai, kad kuo daugiau trumpinti alkoholio pardavimo laiką. Nes jau tiek daug priviso šitų geriančių, tiek tinginių daug, kad, man atrodo, jų jau daugiau, nei pensininkų“, – sako moteris.

REKLAMA

„Neturi čia jokios įtakos, kas nori, tas geria, kas nenori, tai ne“, – tikina gyventoja.

Policijos statistikoje prekybos alkoholiu laiko sutrumpinimas didelės įtakos neturėjo. Dėl neblaivių vairuotojų kaltės, žuvusių žmonių skaičius ir prieš ir po apribojimo išliko panašus, siekė apie dvi dešimtis.

Didelio poveikio draudimas nepadarė ir sučiuptiems neblaiviems vairuotojams. Po įvesto prekybos laiko apribojimo, jų skaičius ir kilo, ir leidosi.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Kažkas buvo labai šauniai parašęs - taip išeina, kad daugiau miršta nuo antradienio iki šeštadienio. Veryga, daryk ką nors, sukeisk vietomis dienas.
Kaip suprantu ,Lietuvoje moterys nemirtingos, miršta tik vyrai
bobos dabar daugiau rūko ir girtuokliauja, ir šiaip ėda kaip kiaulės, kas antra nutukusi, šlykštu žiurėti, dar nukujarintos tatuiroitem, tipo gražu.bl bl, kas per laikai atėjo. pasaulio pabaiga.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų