LAVL ir Šv. Kazimiero ordinas pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria įtvirtino savo siekį šviesti, lavinti, dvasiškai ir kultūriškai ugdyti kalinius, padėti atskleisti jų gabumus bei prevenciškai veikti jų dvasinę bei fizinę sveikatą. Renginio metu pašventintas šv. Kazimiero barelfas, nuo šiol kabėsiantis ligoninės koplyčioje, svenčiai turėjo galimybę susipažinti su kalinių gyvenimo aplinka.
Trūksta to, ko už pinigus nenupirksi
Kaliniams nuolat rengiamos socialinės reabilitacijos programos, tačiau, pasak LAVL vadovo, to dažnai per maža norint pasiekti matomų rezultatų, todėl tikimasi, kad Šv. Kazimiero ordino rengiami seminarai, paskaitos, meniniai ir praktiniai užsiėmimai taikant specialią terapinę muziką padės bausmę atliekantiems asmenims įgyti naudingų socialinių įgūdžių, įgauti pasitikėjimo savimi, atrasti mėgstamą veiklą, geriau suprasti save ir savo aplinką. Ateityje Ordinas ketina teikti pagalbą ir į laisvę išėjusiems kaliniams, ligoninėje pritaikyti savo Mokslo skyriaus sukurtą akustinės terapijos programą.
„Tikimės, kad bendradarbiavimas su Ordinu suteiks stimulą kaliniams veikti, nesėdėti vietoje. Kalėti 10-15 metų yra slegianti patirtis: dirbantiems laikas eina greitai, rudenį keičia pavasaris, o tarp keturių sienų laikas sustoja. Kaliniai yra sotūs ir apsirengę, tačiau šilumos, žmogiško artumo, dvasinių dalykų jiems labai trūksta, - sakė LAVL direktorius Andrius Dubinas. Anot jo, bendradarbiavimas su Šv. Kazimiero ordinu ir naujos veiklos padės gydyti kalinių dvasią. - Kadangi tai specifinė ligoninė, negalime visų priversti dirbti visuomenei naudingo darbo – ne visi vaikšto ar yra fiziškai tam pajėgūs, todėl veikla kaliniams labai reikalinga.“
Pasak ligoninės vadovo, siekiama, kad kaliniai kuo sėkmingiau integruotųsi į visuomenę, o parodant jiems dalykus, kurių jie nėra matę ar net girdėję, galima tikėtis, kad į laisvę šie žmonės išeis bent šiek tiek geresni. „Pagrindinis mūsų tikslas, kad išėję iš čia jie nebegrįžtų, tačiau realybė yra kitokia ir dalis kalinių, deja, grįžta ir labai greitai“, - sakė A. Dubinas.
Šv. Kazimiero ordinas, bendradarbiaujantis su ne viena labdaringa, socialinę ir kultūrinę veiklą vykdančia organizacija ir vykdydamas savo misiją siekia plėsti savo švietėjišką veiklą ir prisidėti prie bausmes atliekančių asmenų ugdymo. „Pirmiausia norėjome surengti gražią šventę. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis visų pirma bus naudinga kaliniams, kurie yra mūsų visuomenės dalis,o taip pat bus nemenka pagalba čia dirbančiam personalui. Mūsų tikslas, kad grįžę iš įkalinimo įstaigų jie rinktųsi kitokį, prasmingesnį gyvenimą“, - sakė Šv. Kazimiero ordino D. Magistras Henrikas Armoška-Eismontas.
Renginyje dalyvavusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė sakė, kad tokia abiejų šalių iniciatyva labai sveikintina: „Sveikata yra didžiausias turtas. Tačiau, jei žmogus patenka čia, reiškia žmogui reikia ir kitokios pagalbos – reikia gydyti ir dūšią. Tikiu, kad ši partnerystė padės teikti socialinę pagalbą ir ugdyti kalinių pilietiškumą.“ Šventėje taip pat apsilankė teisingumo viceministras Paulius Griciūnas, LAVL vadovybė.
Susitiko šokiui su dukromis
Renginys ligoninės Pravieniškių padalinyje buvo pradėtas šv. Mišiomis, kurias aukojo Rumšiškių klebonas Kazimieras Gražulis. Jų metu pašventinta Lietuvos globėjo šv. Kazimiero bareljefo miniatiūra, kuri iškilmingai pakabinta LAVL Pravieniškių padalinio koplyčioje – tikima, kad šv. Kazimieras saugo namus ir jų gyventojus nuo nelaimių, teikia stiprybės gyventi dorai, taip pat yra žmonių, pasišventusių viešajai tarnybai, užtarėjas ir globėjas.
Vienu pagrindinių renginio akcentų tapo kalinių ir jų dukrų šokis skambant kompozitoriaus E. J. Eismonto, Šv. Kazimiero ordino įkūrėjo muzikai. Ši idėja, kaip socialinės reabilitacijos priemonė, pasiskolinta iš JAV, kur įkalinimo įstaigose jau daugelį metų vyksta panašūs projektai. Šokis šiuo atveju simbolizuoja nuteistųjų susitaikymą su artimaisiais, abipusį kalčių atleidimą. Pasak A. Dubino, toks projektas pirmą kartą rengiamas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Projektą įgyvendinti padėjo Lietuvos Carito organizacija. Šventėje muzikinius kūrinius atliko operos solistė, Ordino dama Sofija Jonaitytė, taip pat pasirodė ir LAVL susikūręs muzikinis ansamblis. Renginio salę papuošė M. K. Čiurlionio menų mokyklos vaikų piešiniai šv. Kazimiero tema iš Ordino piešinių konkurso „Kūrybos paukštė“.
Liepos 31-oji renginiui pasirinkta neatsitiktinai – šiemet šią dieną sukanka lygiai 70 metų nuo prancūzų rašytojo, lakūno, „Mažojo princo“ autoriaus Antuano de Sent-Egziuperi žūties. Šio rašytojo kūryba – neblėstantis vilties spindulys kiekvienam, taip pat ir paklydusiam gyvenimo kelyje.
Laisvės atėmimo vietų ligoninė yra Kalėjimų departamentui prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldi asmens sveikatos priežiūrą ir kardomąją priemonę – suėmimą, arešto bei laisvės atėmimo bausmes vykdanti valstybės įstaiga, skirta stacionarinei suimtųjų ir nuteistųjų sveikatos priežiūrai. Ligoninės žinioje iš viso yra 150 pacientų, iš jų – 2 moterys.
Pasaulietinis Šv. Kazimiero ordinas įkurtas Lietuvos kilmingų giminių palikuonių, visuomenės ir kultūros veikėjo Edvardas Jono Eismonto iniciatyva. Ordinas pavadintas šv. Kazimiero vardu, siekiant pagerbti Gediminaičių dinastijos karalaitį Kazimierą ir kilnius jo idealus. Vadovaujantis griežtais dorovės, kilnumo ir garbės principais, Ordinas siekia aktyviai dalyvauti visuomeninėje, švietėjiškoje, kultūrinėje, labdaringoje ir globėjiškoje veikloje, rodant gerą pavyzdį, dalyvauti jaunimo auklėjime bei ugdyme. Ordino veikla vadovaujasi obalsiu – Vivere bonum faciendo (Gyventi darant gera).