Fortepijono sensacija pianistas Miroslavas Kultyševas sugrįžta į Lietuvą su grandiozine soline programa, kurią sudarys 58 tūkstančiai garsų. Atlikėjas pasirodys trijuose miestuose: Vilniuje Šokio teatre ‒ balandžio 16 d., Kauno Filharmonijoje – balandžio 17 d., Klaipėdos koncertų salėje – balandžio 19 d.
58 tūkstančiai klavišų paspaudimų
Per vieną koncerto minutę M. Kultyševas fortepijono klavišais vidutiniškai išgaus 644 garsus, per sekundę apie 11 garsų. Iš viso ‒ 58 tūkstančiai klavišų paspaudimų ir tiek pat išgautų fortepijono garsų pusantros valandos truksiančiame pasirodyme. Tačiau garsų skaičius tai tik įdomus faktas. M. Kultyševas Lietuvos klausytojams visų pirma žinomas kaip ypatingo jautrumo ir gilumo atlikėjas, vengiantis bet kokių išorinių efektų. Pianistas parengė naują programą, reikalaujančią iš atlikėjo didelės ištvermės ir susikaupimo. Joje skambės tikras rusiškojo romantizmo šedevras – retai visas viename koncerte atliekamas ciklas – 18 P. Čaikovskio pjesių bei vienas monumentaliausių bei įspūdingiausių romantinės epochos kūrinių – F. Liszto Sonata h‒moll. Šią programą pianistas jau skambino Paryžiaus, Amsterdamo, Tokijaus, Vienos, Londono ir Maskvos koncertų salių publikai. Londono „The Times“ apie šios programos atlikimą pažymi: „Poetiškumas ir begalinis žavesys lydi visą atlikėjo grojimą“.
Publikos favoritas
Pianisto M. Kultyševo Lietuvos klausytojams pristatinėti nereikia. Lietuva šį jauną, tačiau garsų visame pasaulyje atlikėją, pamilo iš pirmo karto, kuomet 2008 m. jis vienu prisėdimu atliko vienus sudėtingiausių fortepijoninėje literatūroje F. Liszto 12 transcendentinių etiudų. Šiuo atveju meilė yra abipusė. Kaip nekantriai M. Kultyševo pasirodymų laukia Lietuvos klausytojai, taip ir jis atsako tuo pačiu. „Visada su džiaugsmu laukiu susitikimo su Lietuvos publika, čia man gera, čia tiesiog jaučiuosi kaip namuose“, ‒ sako M. Kultyševas. „Tai, jog mūsų šalies klausytojams pavyks šiais metais išgirsti šį atlikėją, yra tikra dovana. Pianistas su savo koncertais gastrolėse praleidžia apie 150 dienų per metus ir koncertų organizatoriams tenka tartis dėl galimų jo pasirodymų kelis metus į priekį. Tačiau dėl ypatingo M. Kultyševo santykio su Lietuva, mūsų publika, turės išskirtinę privilegiją pasiklausyti pianisto naujos programos. Dėl riboto vietų skaičiaus salėse kiekviename mieste M. Kultyševo grojimą galės išgirsti vos po kelis šimtus klausytojų“, ‒ sako koncerto organizatoriai.
Apdovanotas fenomenalia atmintimi
Šalia išskirtinio muzikinio talento M. Kultyševas yra apdovanotas fenomenalia atmintimi. Šis gabumas padeda atlikėjui be didelių pastangų įsiminti itin sudėtingus plačios apimties kūrinius. Koncertinę programą, paprastai rengiamą pusmetį, jis parengia per keletą savaičių. Atlikėjas prisimena visus gyvenime atliktus koncertus, tikslias dienas, valandas ir kūrinius, kuriuos grojo, nors per metus jis koncertuoja daugiau nei 100 kartų. Na, o laukdamas lėktuvo M. Kultyševas gali perskaityti kelių dešimčių puslapių knygą ir vėliau ją tiesiog cituoti.
Pasaulinė šlovė
M. Kultyševas, būdamas vos 25‒erių, jau pasirodė eilėje žymiausių pasaulio koncertų salių, įskaitant ir Amsterdamo „Concertgebouw“, Vienos „Musikverein“, Niujorko „Avery Fisher Hall“, Londono „Wigmore Hall“, Sankt Peterburgo filharmonijos, Maskvos konservatorijos ir daugelį kitų. Praėjusiais metais, po M. Kultyševo debiuto Zalcburge, kritikas rašė: „Jaunas, paprastas vaikinas įžengė į sceną, jo elgsenoje nebuvo nei mažiausios užuominos, jog jis pirmo ryškumo žvaigždė, tačiau vos tik prisilietęs prie fortepijono, akimirksniu pavirto klavišų burtininku. Publika jau seniai negirdėjo tokio kvapą gniaužiančio pasirodymo“. (Die Salzburger Kulturzeitung). Pianistas bendradarbiavo su daugeliu pasaulyje žymių dirigentų, įskaitant Valerijų Gergievą (dabartinį Londono simfoninio orkestro dirigentą), Vladimirą Aškenazį, Jurijų Bašmetą, Jurijų Temirkanovą, Marką Gorenšteiną, Konstantiną Orbelianą, Vasilijų Sinajiskį, Nikolajų Aleksejevą, Aleksandrą Sladkovskį ir daugelį kitų.
Miroslavo Kultyševo koncertai Lietuvoje:
balandžio 16 d. 19.00 val. – Vilniaus šokio teatras
balandžio 17 d. 18.00 val. – Kauno filharmonija
balandžio 19 d. 18.00 val. – Klaipėjos koncertų salė