Sostinėje įsikūrusių Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ atstovas Jevgenijus pasakoja, kad kiekvienos laidotuvės yra labai individualios ir įprastai sostinėje kainuoja nuo 1000 iki 3000 eurų. Dažniausiai, brangiausiai atsieina karstai, kurių kainos gali siekti ir 1000 eurų.
Vyras prideda, kad iš pačių laidojimo namų suteikiamų paslaugų, daug gali kainuoti ir šarvojimo salė. Jei ji yra didelė ir turi daug vietų, tuomet vien pati salė kainuoja apie 600 eurų, tačiau yra ir mažesnių salių, kurias išsinuomoti parai kainuoja apie 120 eurų.
Tiesa, vyras užsimena, kad pastaruoju metu laidojimo procesas supaprastėjo.
„Populiarėja kremavimas. Ir šarvojimo laikas trumpėja. Būna, kad pusdienį atsisveikinama su kūnu, tuomet kitą dieną šarvojama urna ir įvyksta laidotuvės. Tai, kai anksčiau po kelias paras atsisveikindavo artimieji, dabar išvis taip nebebūna. Kartais tik pasitaiko, bet čia jau labai retai“, – apie besikeičiančius laidojimo įpročius pasakoja Jevgenijus.
Kaune vis dažniau atsižvelgiama į velionio norus
Kauno Šilainių šarvojimo salės atstovas Marius dalinasi, kad pastaruoju metu jų laidojimo namuose taip pat dažnėja atsisveikinimas su mirusiuoju, jį kremuojant.
Vyras užsimena, kad ir pats kremavimo procesas gali būti labai įvairus.
„Gali būti tik atsisveikinimas su kūnu ir tuomet jo kremavimas arba kremavimas ir atsisveikinimas su urna, arba tiesiog kremavimas, be jokio atsisveikinimo, kas yra pigiausia ir šiai dienai tendencingai didėja“, – aiškina Marius.
Vyras prideda, kad lygiai taip pat, kaip ir Vilniuje, laikinosios sostinės laidojimo namuose, laidotuvių kaina labai priklauso nuo pačių žmonių norų. Todėl laidotuvių kainos gali vyrauti nuo 800 ir iki kelių tūkstančių eurų.
„Su pilnu kremavimu, karstu, transportu tai galima padaryti ir už 800 eurų. Jeigu norim šarvoti ir rinktis prabangias gėles, tai kaina gali būti ir 1400-2000 eurų. Tai yra labai individualu ir priklauso nuo to, kiek žmonės gali sau leisti“, – teigia Kauno Šilainių šarvojimo salės atstovas.
Karstai Kauno laidojimo namuose vidutiniškai kainuoja apie 300-350 eurų. Karstą skirtą kremavimui galima nusipirkti ir už 80 eurų. O ąžuoliniai iš užsienio perkami karstai gali kainuoti ir 4000 eurų.
Visgi, Šilainių šarvojimo salės atstovas pastebi, kad pastaruoju metu, laidotuvės vis labiau pasižymi minimalizmu ir paprastumu – tendencingai mažėja užsakomos laidojimo namų paslaugos. O žmonės vis dažniau ateina su pačių mirusiųjų rašteliais, kuriuose velionis iš anksto būna parašęs, kokių laidojimo paslaugų norėjo.
Šiauliuose kremuojami 7 iš 10
Šiaulių laidojimo namų „Tylos namai“ vadybininkas Ričardas pasakoja, kad jų laidojimo namuose laidotuvės atsieina 800 iki 1800 eurų. Jis taip pat sako, kad dažniausiai daugiausiai kainuoja karstas.
Vyras prideda, kad Šiauliuose taip pat stipriai išaugo mirusiųjų kremavimas ir tradicinis laidojimo būdas dabar yra daug retesnis.
„Tendencija yra tokia, kad kremavimas labai stipriai išaugo. Jei standartiškai laidojamas kūnas buvo, tai dabar gal kokie 7-8 iš 10 yra kremuojami“, – sako „Tylos namų“ vadybininkas.
Ričardas užsimena, kad nors kainos žmogų kremuojant ar laidojant su karstu įprastai kaina nesiskiria, tačiau tam tikrų paslaugų kainos skiriasi.
„Kremuojant gal net koks duobės iškasimas mažiau kainuos. Nes kasti duobę karstui ir kasti duobę urnai yra du skirtingi dalykai“, – teigia Ričardas.
Klaipėdoje laikosi žemaitiškų tradicijų
Klaipėdos laidojimo namų „Amžiaus vartai“ atstovas Vladimiras sako, kad laidotuvės Klaipėdoje gali kainuoti nuo 900 iki 2500 eurų. O vidutiniškai uostamiestyje žmonės laidotuvėms išleidžia apie 1500 eurų.
Vyras pabrėžia, kad pajūrio gyventojai pasižymi tuo, kad pas jų laidotuvėse neretai galima pamatyti, jog yra laikomasi žemaitiškų tradicijų.
„Pas mus Klaipėdoje tai po kol kas gana tvirtai laikosi tradicijos. Žmonės užsako ir kunigus šventikus, ir giedorius, kurie gieda per paskutinį išlydėjimą. Tai per daug niekas nesikeičia“, – sako Vladimiras.
Jo teigimu, brangiausiai laidotuvėse būtent ir atsieina giedotojų paslaugos, kurios kainuoja apie 320 eurų. Prisideda ir karstai, kurių vidutinės kainos laviruoja nuo 300 iki 350 eurų bei duobės iškasimas, kuris atsieina apie 300 eurų.
Kaip ir kituose miestuose kremavimas Klaipėdoje padažnėjo. Remiantis „Amžiaus vartų“ statistika, apie pusę mirusiųjų yra laidojami tradiciniu būdu, o kita pusė – kremuojami.
Visgi, nesvarbu, kokiu būdu yra atsisveikinama su velionu, kainos būna panašios.
Vladimiras pabrėžia, kad nors yra girdėjęs, kad kituose miestuose populiarėja greitas atsisveikinimas, tačiau Klaipėdoje tas nėra taip populiaru.
„Amžiaus vartų“ atstovo teigimu, tam įtakos turi ir tai, jog Klaipėdoje yra ir daug skirtingo tikėjimo žmonių.
„Klaipėdoje yra ir daug kitokio tikėjimo žmonių. Tai jų apeigos irgi kitokios būna. Žmogų laidoja 3-ią dieną, bet irgi su šventikais, atsisveikinimu.
Tai dar po kol kas nepasakyčiau, kad kas nors keičiasi, netgi galbūt dažnėja atsisveikinimas su šventikais pagal paskutinius metus“, – dalinasi Vladimiras.
Mirus artimajam taip pat galima paprašyti skirti vienkartinę pašalpą mirusiojo laidojimui. Jos dydis šiuo metu siekia 440 eurų.
Laidojimo pašalpą moka miestų ir rajonų Socialinės rūpybos skyriai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!