Radiacinės saugos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad dėl įvykių Japonijos atominėje elektrinėje radioaktyviųjų medžiagų, patekusių į aplinką iš avariją patyrusių reaktorių, pėdsakai aptinkami ir Lietuvoje.
Kaip informavo aerozolių radioaktyviosios taršos tyrimus atliekantys Fizinių ir technologijos mokslų centro Fizikos instituto bei Aplinkos apsaugos agentūros specialistai, stebint oro taršą, nuo kovo 22 dienos oro aerozoliuose matuojami tiek radioaktyvaus jodo, tiek radioaktyvaus cezio labai maži kiekiai, savo skaitine verte prilygstantys tik šimtatūkstantosioms tokių kiekių dalims, patekusioms į šalies aplinką po avarijos Černobylio atominėje elektrinėje. Tačiau, būtina paminėti, kad Fizikos instituto specialistai kovo 29 ir 30 dienomis fiksuoja kiek didesnius radioaktyviosios taršos kiekius atmosferos ore, nei buvo nustatyti kovo 24-28 dienomis. Tačiau ir šie kiekiai yra labai maži, negalintys turėti jokios įtakos nei gyventojų sveikatai, nei aplinkos taršai. Panašius radioaktyviosios taršos lygius nustatė tiek Rusija tolimųjų rytų regione, tiek Škotija bei Pietų Korėja, apie nustatytą radioaktyviąją taršą ore pranešė Baltarusija. Anksčiau apie užfiksuotus į jų šalies teritorijas patekusius radionuklidus paskelbė Islandija, Lenkija, Vokietija.
Radiacinės saugos centro specialistai atliko matavimus su nešiojama įranga lauke su tikslu nustatyti galimas radioaktyviąsias iškritas ant dirvos paviršiaus. Tų radionuklidų, kurie į šalies teritoriją atkeliavo su oro masėmis iš Japonijos, kiekiai dirvos paviršiuje buvo mažesni už išmatuojamus lygius. Geriamajame vandenyje iš šachtinių šulinių radioaktyvioji tarša nenustatyta.
Pasaulio sveikatos organizacija pateikė apibendrintus duomenimis apie radiologinę situaciją Japonijoje. Iki kovo 30 dienos ištyrus 558 maisto mėginius radioaktyviajai taršai nustatyti, 99 iš jų, atrinktuose iš 6 Japonijos prefektūrų (Chiba, Fukushima, Gunma, Ibaraki, Tochigi, ir Tokyo) viršijo reglamentuojamus didžiausius leistinuosius lygius. Šiose prefektūrose uždrausti maistui vartoti kai kurie vietinės kilmės maisto produktai (daugiausia – daržovės ir pienas). Japonijoje nustatytas leistinasis lygis jodui -131 yra 300 Bq/kg piene ir 2000 Bq/kg daržovėse bei leistinasis lygis Cs-137 200 Bq/kg piene ir 500 Bq/kg daržovėse.
Nuo kovo 22 dienos laikinai uždrausta kūdikių maistui naudoti geriamąjį vandenį iš 20 nedidelių vandens tiekimo įmonių 5 prefektūrose (Fukushima, Tokyo, Ibaraki, Chiba ir Tochigi). Kovo 28 dieną toks draudimas tebegaliojo Fukushima prefektūros Date miesto, Minamisoma ir Iwaki miesto vandens tiekimo sistemoms.
Buvo uždrausta žvejyba Ramiojo vandenyno teritorijoje 3,5 km į pietus bei 1,5 km į rytus nuo Fukushima Daiichi elektrinės ir jokie žvejybos laivai negalėjo patekti iki ir po sprogimų į minėtos elektrinės teritoriją. Po sprogimo jokiems laivams neleidžiama įplaukti į vidaus vandenis 30 km zonoje apie elektrinę.
Japonijos avariją patyrusios atominės elektrinės operatorei (TEPCO), atlikus dirvožemio radioaktyviosios taršos tyrimus DAICHI elektrinės aplinkoje, nustatyta, kad Iwaki kryptimi dirvožemis užterštas radionuklidais. Taip pat pateikta informacija, kad elektrinės aplinkoje nustatyta tarša radioaktyvaus plutonio izotopais, būdingais dėl išmetimų iš avariją patyrusiems reaktoriams, nors šių radionuklidų kiekiai yra nežymūs ir neturėtų įtakoti gyventojų sveikatos.
Tolimųjų rytų šalys: Malaizija, Korėjos Respublika, Taivanis, Kinija (neoficiali informacija), Australija, Hong Kongas, Filipinai, Singapūras ir Naujoji Zelandija jau įvedė arba svarsto būtinybę pradėti maisto, importuojamo iš užterštų Japonijos prefektūrų, privalomą radiologinę kontrolę. Reikalavimus radiologinei importuojamo maisto kontrolei iš keturių Japonijos prefektūrų įvedė ir Jungtinės Amerikos valstijos.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba informavo, kad sustiprinta importuojamo iš Japonijos maisto ir pašarų radiologinė kontrolė įvesta ir Europos Bendrijos šalyse, tame tarpe ir Lietuvoje, Europos Komisijai 2011 m. kovo 25 d. priėmus Komisijos įgyvendinimo Reglamentą (ES) Nr. 297/2011, kuriuo dėl avarijos Fukushimos branduolinėje elektrinėje nustatomi specialūs Japonijos kilmės arba iš jos išsiųstų pašarų ir maisto produktų importo reikalavimai, atliekant importuojamų pašarų ir maisto produktų radioaktyviosios taršos valstybinę ekspertizę bei kontrolę. Tokie reikalavimai privalomi ir į Lietuvą įvežamiems maisto produktams ir pašarams.