Įspūdingą nufilmavo save debesų ir audrų gaudytoju vadinantis Lukas. Neįprastais reiškiniais ir gamtos stichijomis prieš kelerius metus susidomėjęs vilnietis, važinėja kone po visą Lietuvą ir filmuoja bei fotografuoja audras, viesulus ir kitką. Daugiausia įspūdingų vaizdų pavyko užfiksuoti Joninių laikotarpiu.
„Jau mes laukėme to protrūkio, nes matėme, kad nuo trečiadienio jau turėtų būti kažkas rimtesnio. Ir mes ruošėmės, ir išvažiavome link Alytaus“, – pasakoja debesų gydytojas Lukas Jonaitis.
Lukas ir kiti bendraminčiai sako likę be žado, kai virš Alytaus išvydo įdomų debesį.
„Labai daug drėgmės. Ir tai lemia didelio tankio debesis. Tu matai šitą debesį ir galvoji, kad gali paliesti, pačiupinėti. Tai yra labai įdomu. Ne kiekvienas debesis gali pagaminti tokį tankį“, – sako jis.
Šiųmetės Joninės iš tiesų buvo neramios visoje Lietuvoje. Pylė liūtis, žaibavo, griaudėjo, žmonės visoje šalyje fiksavo oro sūkurius. Tai panašu į viesulą, tačiau klimatologai sako, kad šiemet tikro viesulo Lietuvoje dar neužfiksuota.
„Reikia, kad būtų karšta, kad būtų drėgna, vyktų intensyvi konvekcija, audros debesies priekinėje dalyje. Iš principo tai yra šilto ir šalto oro sandūra. Šiltas oras yra iš apačios, šaltas – iš viršaus“, – aiškina klimatologas Donatas Valiukas.
Anot klimatologo, stiprių audrų ir viesulų Lietuvoje daugėja. Didžiausias viesulas buvo kilęs 1981-aisiais Širvintose. Vėjo greitis siekė net 70 metrų per sekundę. Į orą pakilo net autobusas, jo vairuotojas žuvo. O prieš pora metų prasiautusio viesulo padariniai – Šakių rajone stiprus vėjas it degtukus laužė medžius, plėšė namų stogus.
„Kartu su klimato kaita dažnėja ir visokie pavojingi meteorologiniai reiškiniai, kurie padaro žalos. Ir jų potencialas yra, kad ateityje tokių pavojingų reiškinių, darančių žalą, tiktai daugės ir jie intensyvės“, – teigia klimatologas.
Lietuvoje daugėja entuziastų, kurie fiksuoja audras ir kitas gamtos stichijas. Tai – pavojingas užsiėmimas. Anot labiau patyrusių, svarbu numanyti, kada pasitraukti, kad nekiltų pavojus gyvybei.
„Jeigu ateina žaibai per arti – lipam į mašinas. Jeigu vėjas kyla, tai irgi stengiamės atsitraukti. Kai tu esi audrų apsuptyje, tai kitaip reaguoji negu žmogus, kuris nieko apie tai nežino. Tiesiog žinai kokį veiksmą atlikti ir mes netgi iš anksto pasiruošiame, kad galėtume pabėgti“, – sako L. Jonaitis.
Pasak klimatologų, audrų, liūčių, o gal ir viesulų, šią vasarą dar turėtų kilti.