Neseniai unguriukai išleisti Kaišiadorių rajone Žaslių ežere. Toks įžuvinimas brangus rūpestis – kasmet kainuoja kelis šimtus tūkstančių eurų.
Daugiau apie tai – TV3 žinios.
Iš idealių šiltnamio sąlygų akvakultūros ūkyje į realybę. Kad unguriukams nebūtų šoko – reikia apsiprasti.
Prieš pora mėnesių į Lietuvą unguriukai atkeliavo vos trečdalio gramo svorio – stiklinių ungurių stadijos. O dabar, kaip sako specialistai, jie jau ūgtelėję. Iš viso į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai ungurių jauniklių. Žaslių ežere žuvelės dar pasisukios, o vėliau leisis į ilgą ir rizikingą kelionę.
„Šitas vandens telkinys susisiekia su kitais ir užaugę unguriai galės be kliūčių migruoti į Baltijos jūrą, tikėkimės į Sargaso jūrą, kur jie turėtų neršti“, – teigia žuvininkystės tarnybos žuvivaisos departamento direktorius Justas Poviliūnas.
Tikisi įvykdyti iškeltą tikslą
Parenkant paleidimo vietą – labai svarbu įvertinti, kad ungurių migracijos kelyje nebūtų pavojingų vietų.
„Pagrindinės kliūtys – hidroelektrinių turbinos, nes sukasi ir sukapoja ungurius, užtat įvertinamas tas mirtingumas ir dėl to yra sprendimas nežuvinti ten, kur migracijos kely yra hidroelektrinės“, – sako J. Poviliūnas.
Ungurių populiacijai iškilusi grėsmė, tad jos gausinimu jau daug metų rūpinasi Lietuva ir kitos valstybės. Lietuviai atvirauja, sekasi gerai.
„Mes Lietuvoje manom, kad 2025–2026 metais turėtumėm pasiekti savo užsibrėžtus tikslus 40 tonų ungurių, bet šiaip 40 procentų populiacijos išmigruoja į jūrą“, – teigia J. Poviliūnas.
Pasak žemės ūkio ministro, nykstančių žuvų populiaciją atkurti padeda ir tam tikri draudimai.
„Įstatymas pernai buvo priimtas dėl verslinės žvejybos ribojimo Kuršių mariose ir leidžiama tik kultūrinė žvejyba, Verslinė žvejyba vidaus vandenyse yra neleidžiama“, – sako ministras Kęstutis Navickas.
Kainavo 400 tūkst.
Ungurių įžuvinimas brangus – kasmet išleidžiamos milžiniškos sumos.
„Lėšos yra skiriamos iš Europos jūrinių reikalų ir žuvininkystės fondo, praėjusiais metais turėjom du įžuvinimus, šiemet vieną – buvo skirta bendrai fondo ir valstybės biudžeto lėšų apie 400 tūkstančių lėšų pirkti stiklinės stadijos unguriams“, – teigia I. Žundienė.
Visi unguriai, kurie yra įžuvinami Lietuvoje, atkeliavę su srovėm iki kontinentinio šelfo Prancūzijoje yra sugauti. Tada jie perkami, parvežami į Lietuvą, paauginami ir vėl paleidžiami. Kitąmet ciklas vėl kartojasi.
Skaičiuojama, kad per keliolika metų Žuvininkystės tarnyba į Lietuvos vandens telkinius išleido daugiau kaip 9 mln. vnt. europinių ungurių jauniklių. Kol toks mažas unguriukas užauga ir tampa maždaug kilogramo delikatesu ant mūsų stalo, užtrunka apie 10 metų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.