Manoma, kad jau 2028-aisiais pasaulis pasieks 8 milijardų gyventojų ribą. Pasak 2012 metais publikuotos McKinsey Global instituto ataskaitos, šiam sparčiam augimui daug įtakos turėjo besivystančių šalių perėjimas nuo vyraujančios žemės ūkio industrijos prie kitų jos šakų. Darbų skaičius ne žemės ūkio srityje išaugo nuo 54 proc. 1980 metais iki 70 procentų 2010-aisiais. Natūralu, kad daugėjant darbo vietų skaičiui biuro aplinkoje, auga ir žmogiškųjų išteklių specialistų poreikis.
Lietuvoje specialistų, kurie ne tik turėtų mokslų pagrįstas žmogiškųjų išteklių valdymo žinias, bet ir gebėtų dirbti komandoje, puikiai komunikuotų, išmanytų naujausias technologijas, poreikis yra susijęs su augančia globalizacija.
„Lietuva tampa vis patrauklesne valstybe užsienio kapitalo įmonėms: be naujai atvykstančių bendrovių čia taip pat kuriami tarptautiniai žmogiškųjų išteklių valdymo paslaugų centrai“, – teigia Gabija Šarkytė, Littelfuse LT jaunesnioji talentų valdymo specialistė, KTU ekonomikos ir verslo fakulteto, Žmonių išteklių vadybos magistrantė.
– Gal galite papasakoti plačiau apie savo darbo specifiką?, – paklausėme G. Šarkytės.
– Dirbu sparčiai augančioje, tarptautinėje amerikiečių kapitalo kompanijoje, kurioje itin vertinamas gebėjimas dirbti komandoje, dėmesys tiek išoriniams, tiek vidiniams klientams bei naujas, kūrybiškas požiūris. Būdama globalios talentų valdymo komandos dalimi, dažnai turiu keliauti į JAV bei dalyvauti tarptautiniuose projektuose, apimančiuose darbuotojų ugdymo, veiklos valdymo sprendimų bei mentorystės temas.
– Kaip manote kas lemia vis didėjančią žmogiškųjų išteklių vadybininkų paklausą darbo rinkoje?
– Pirmiausia tai, jog žmonių išteklių vadyba apima daug skirtingų sričių, leidžiančių absolventams tapti darbuotojų atrankų, talentų valdymo, atlygio ir papildomų naudų ar žmogiškųjų išteklių informacinių sistemų profesionalais. Tam didelę įtaką turi aukštojo mokslo kokybė bei šios srities specialistų kompetencija.
– Kokiomis asmeninėmis savybėmis turėtų pasižymėti darbuotojas, dirbdamas žmogiškųjų išteklių skyriuje?
– Pirmiausia tai yra gebėjimas dirbti komandoje. Net jei žmogiškųjų išteklių departamente tėra vienas žmogus, jo vaidmuo organizacijoje visuomet bus susijęs su komunikacija ir bendradarbiavimu tarp kitų skyriaus darbuotojų. Taip pat labai svarbus skaitmeninis raštingumas ir gebėjimas greitai perprasti įvairias duomenų valdymo sistemas. Net jei organizacijoje nėra įdiegtos personalo duomenų valdymo sistemos, gali tekti įrankius susikurti patiems, padedančius greitai ir efektyviai apdoroti informaciją. Galiausiai, visiems šios profesijos atstovams būdingas dėmesys vidiniams klientams, kuriuo grindžiami ilgalaikiai ir tvarūs santykiai organizacijos viduje bei pridėtinės vertės kūrimas, padedantis verslui augti.
– Kuo įdomus darbas žmogiškųjų išteklių valdymo srityje?
– Dirbant šiame departamente ne tik susipažįstama su visa organizacija, jos vertybėmis bei politika, tačiau taip pat prisidedama prie organizacijos kultūros formavimo ir puoselėjimo. Atsižvelgiant į organizacijos dydį bei pajėgumus, neretai pasitaiko galimybė išbandyti savo jėgas skirtingose žmogiškųjų išteklių valdymo srityse, taip išgryninat asmeninius karjeros siekius.
– Ar ketinate plėtoti savo veiklą šioje sferoje ir ateityje? Kodėl?
– Tikrai taip! Manau, jog man labai pasisekė atrasti save profesinėje – žmonių išteklių valdymo – srityje taip anksti. Galimybė būti profesionalios komandos dalimi bei prisidėti prie organizacijos augimo yra pagrindinė varomoji jėga, padedanti matyti save šioje dinamiškoje srityje ir ateityje.
Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) studijų programa Žmonių išteklių vadyba – žmonėms, mylintiems žmones. KTU EVF yra pirmasis fakultetas, parengęs aukščiausio lygio ekspertų pripažintą Žmonių išteklių vadybos programą, kuri 2014, 2015 ir 2016 metais buvo įvertinta kaip viena geriausių studijų programų Lietuvoje. Tai – tarpdisciplininės studijos, apimančios vadybą, psichologiją ir teisę, kurios suteikia visas reikalingas žinias būsimam žmonių išteklių vadybos specialistui bei atliepia žmonių išteklių padalinių plėtros tendencijas darbo rinkoje.
Šioje KTU EVF studijų programoje dėsto patyrę Universiteto specialistai, kviestiniai lektoriai iš užsienio aukštųjų mokyklų ir organizacijų. Studentai, mokydamiesi šioje studijų programoje, žinių galės semtis iš savo darbą išmanančių ekspertų, didelės darbo patirties sukaupę praktikų, tokių kaip UAB „Peikko Lietuva“ personalo vadovė Aušra Antanavičienė, UAB „Baltic Transline“ personalo vadovė Edita Grigaliūnienė ir „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas.
Tam, kad gerai išmanytum savo darbą, vien teorinių žinių neužtenka. KTU EVF studijuojantieji žmonių išteklių vadybos programą, praktiką gali atlikti tarptautiniu mastu žinomose bendrovėse ir įmonėse.
Peržiūrėjus darbo paieškos skelbimų portalus galima pastebėti, jog žmonių išteklių vadybos srityje dirbančių specialistų poreikis Lietuvoje – aukštas. Studentai, pasirinkę žmonių išteklių vadybos studijas KTU EVF gali būti ramūs – karjeros galimybės geram žmonių išteklių vadybos specialistui, kuris išmano ir teorines žinias, ir geba jas derinti su įmonės poreikiais bei turi atitinkamas asmenines kompetencijas, yra labai plačios.