Vos trijų su puse mėnesio vokiečių aviganis Harley dar visai mažiukas, kaip juokauja kinologai, darželinukas. Tačiau akys jau dega noru kibti į pamokas.
Vietoje nenustygstantis Harley yra vienas iš dešimties naujų policijos kinologų džiaugsmų. Būtent tiek naujų šuniukų šią savaitę pradeda krimsti mokslus policijos kinologų centre. Pradedama nuo to, kad išdykėliams reikia išmokti savo vardus, pratintis prie pavadėlio, šeimininko. Aišku, įdomiausia vis dar – loti ir grumtis tarpusavyje. Vėliau mokslai taps rimtesni ir po maždaug pusantrų metų šunys taps nepamainomais policijos pagalbininkais.
Harlio šeimininkė jau yra užauginusi ir išdresavusi arti dešimties tarnybinių šunų. Kinologo ir šuns draugystės receptas esą paprastas.
„Viskas yra žaidimai, viskas yra smagumai, net ir mokymo procesas vyksta tiktai per pozityvą, stengiesi, kad motyvuotas šuniukas būtų, kad norėtų žaisti, maisto. Viskas labai linksmai“, - apie procesą pasakoja Kinologinės veiklos sk. vyr. specialistė Oksana Budžienė.
Tarnybiniai šunys rengiami apie pusantrų metų. Tada šunys su kinologais laiko egzaminus ir gauna pažymėjimus. Ir kimba į darbus.
„Labai aktuali problema – narkotinių medžiagų paieška. Jeigu vizualiai tu niekaip negali rasti narkotinių medžiagų, tai šuns uoslės pagalba yra žymiai greičiau ir tiksliau, kur galima rasti. Taip pat – susekti nusikaltėlį, pabėgusį iš įvykio vietos“, - keturkojų pareigūnų svarbą aiškina Kinologijos valdybos viršininkas Aleksandras Aleksandravičius.
O, svarbiausia, šunys gelbsti ir gyvybes. Ypač tokiu metu kaip dabar, rudenį, kai žmonės pasiklysta grybaudami. Išmokę sekti žmogaus pėdomis, sulaikyti nusikaltėlius ir aibę kitų būtinų dalykų, tarnybiniai šunys įgyja vieną iš trijų specializacijų: ieško narkotinių medžiagų, sprogmenų arba lavonų. Kiek policijai kainuoja išdresuoti tarnybinius šunis, nustatyti esą neįmanoma. Tačiau grynakraujis ir visas tarnybiniam šuniui reikiamas savybes turintis mažylis atsieina beveik tūkstantį eurų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.