Kaimo turizmo sodybos kratosi stereotipo, kad jos skirtos dideliems pobūviams, ne šeimų poilsiui. Kaimo verslininkai tikisi lengvesnių metų nei praėję dveji. Vėl daugėja švenčių, konferencijų, kitų renginių. Tačiau sodybose atostogaujančios šeimos – dar retenybė. Dauguma jų pasikaitina pirtyje, išsikepa šašlykų ir kitą dieną važiuoja namo. Paprastai tai didmiesčių gyventojai, kurie nori pabūti gamtoje.
Ieško naujų vilionių
Kėdainių rajone įsikūrusios didelės sodybos „Medžiotojų sostinė“ savininkas Vidas Silvestravičius teigė, kad jau iki spalio turi užsakytus visus savaitgalius įvairiems pobūviams, organizacijų renginiams. „Šiokiadieniais turiu mažiau gyventojų, – pripažino jis. – Tačiau ieškau įvairių būdų, kaip sudominti žmones atvykti į sodybą ne vien savaitgaliui.“
V.Silvestravičius tiki, kad turėtų pasiteisinti idėja plėtoti vienadienes paslaugas. „Atšilus orams žmonės nori pusdieniui išvykti į gamtą, išsikepti šašlykų, pažaisti judrius žaidimus, bet dažnai nėra lengva rasti laisvų viešų vietų, kur kultūringi žmonės galėtų jaustis saugūs, turėti privatumo. Tai ir ketiname jiems pasiūlyti“, – aiškino verslininkas.
Pasak sodybos savininko, daugėja užsienyje gyvenančių lietuvių, kurie susitikimus su giminėmis, draugais, buvusiais bendraklasiais nori rengti kaimo turizmo sodybose. Taip pat išeiviai sodybose neretai finansuoja Lietuvoje likusių tėvų, senelių jubiliejų pobūvius. „Kai kurie išeiviai jau neturi artimųjų, pas kuriuos trumpam grįžę į tėvynę galėtų pernakvoti, todėl jie pasirenka ne viešbutį, o kaimo sodybą“, – sakė V.Silvestravičius.
Gamtos mylėtojai
Išgyvena ir tos sodybos, kurios teikia vien apgyvendinimo ir ramaus poilsio kaime paslaugas. „Mūsų sodyba maža, todėl nerengiame jokių pobūvių, – sakė Ignalinos rajone prie Lūšykščio ežero sodybą turinti Ligita Kindurienė. – Tik kartais sodyba rezervuojama nedidelio būrio artimų giminių pasibuvimui.“
Pas ją dažniausiai atostogauja šeimos iš didmiesčių. „Tai gamtos ir ramybės išsiilgę inteligentiški žmonės. Jie eina į mišką pagrybauti, pauogauti, – pasakojo L.Kindurienė. – Kartais į sodybą atvyksta studentų grupelės.“
Visgi dauguma klientų pabūna tik kelias dienas, dažniausiai nuo penktadienio iki sekmadienio. „Jei savaitgalį prognozuojami geri orai, visada sulaukiu daug skambučių, o jei lietingi – sodyba dažniausiai būna tuščia, – kalbėjo savininkė. – Retai kada klientai apsigyvena 10 ar daugiau dienų. Bet tokių tikrai yra.“
Daugiausia poilsiautojų L.Kindurienė sulaukia liepos ir rugpjūčio mėnesiais.
Nestokoja optimizmo
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas įsitikinęs, kad poilsinis kaimo turizmas vis labiau populiarės. „Norinčiųjų ilsėtis kaime buvo ir anksčiau, tik šiame versle kažkodėl labiau akcentuojami pobūviai“, – mano L.Žabaliūnas.
Pasak jo, asociacijos rengta klientų apklausa parodė, kad kaimo turizmo sodybas poilsiui daugiausia renkasi 20–40 metų amžiaus miesto gyventojai, turintys vaikų ir norintys ramaus poilsio. „Apibendrinus apklausos rezultatus, buvo išskirtos trys klientų poreikių kryptys: žmones vilioja kaimiška aplinka, galimybė aktyviai leisti laisvalaikį su dviračiais, baidarėmis, žirgais, taip pat gamtos teikiama ramuma“, – sakė asociacijos prezidentas.
Daugelis asociacijos narių šiais metais nestokoja optimizmo ir tikisi sulaukti 5–15 proc. daugiau poilsiautojų. 90 proc. klientų sudaro Lietuvos gyventojai. Šiemet tikimasi daugiau sulaukti užsieniečių dėl Lietuvoje rengiamo Europos krepšinio čempionato. Jau dabar šios sporto šakos gerbėjai rezervuoja kambarius kaimo turizmo sodybose.
Statistikos departamento duomenimis, pernai kaimo turizmo sodybose apsilankė 227,5 tūkst. poilsiautojų. Iš jų – 5,8 proc. užsieniečių. Dauguma atvyko iš Lenkijos (29,3 proc.), Vokietijos (17,3 proc.), Rusijos (11,6 proc.), Latvijos (10,6 proc.).
Daugiausia poilsiautojų sulaukė Vilniaus (45,7 tūkst.), Kauno (41,8 tūkst.) ir Utenos (38,6 tūkst.) regionai.
Vidutinė nakvynės kaimo turizmo sodyboje kaina vienam asmeniui yra nuo 37 iki 66 Lt. Iš viso šalyje yra apie 600 sodybų. Daugiausia jų įsikūrę Ignalinos, Molėtų, Lazdijų, Trakų, Utenos rajonuose.