Tviskančią pasaką savo namuose susikūrė Panevėžio rajone, Naujikų kaime gyvenanti Jurgita. Tiesa, dabar sniegas aptirpęs, tačiau įspūdingo grožio tai nesumenkina. Ir taip moteris savo kiemą puošia jau daug metų.
„Oi, pradžia buvo gal prieš dešimt metų. Bet vis daugėja, daugėja, daugėja ir galo nėra. Aišku, gal kažkada ir pasibaigs“, – dalinasi moteris.
Jurgita sako neįsivaizduojanti žiemos švenčių be išdabinto kiemo, nors veikti čia tikrai yra ką. Kai kurias dekoracijas, pasakoja ji, pradeda daryti dar vasarą. O intensyvus darbas prasideda porą savaičių prieš Kalėdas: tiek užtrunka, kol viską išdėlioja, iškabina ir sujungia. Šviesa pritraukia sėkmę, įsitikinusi moteris ir linki visiems patikėti stebuklu.
„Ir visi laukiame stebuklo. Gal sustos toks Kalėdų ir bus kaip pasakų knygoje. – Ir kaip norėtumėte pasakų knygoje kad būtų? – Kad viskas būtų gerai. Kad būtume sveiki ir laimingi“,– kalba Jurgita.
Šventinė pasaka Suvalkijoje
O štai Kybartų miestelyje tviska esančio daugiabučio kiemas. Penkerius metus iš eilės jį puošia dabar jau 18-metis Gražvydas. O kai pradėjo rūpintis penkiaaukščio šventinėmis dekoracijomis – tebuvo vos 13-os.
Taip gražiau, šviesiau ir linksmiau per šventinį laikotarpį, įsitikinęs jaunuolis. Savo rankomis jis ant medžių ir krūmų yra sukabinęs apie pusę šimto tūkstančių lempučių.
„Oi, sunku pasakyti – apie 45 tūkstančiai gal. <…> Patikėkit, mano vasaros visos praleistos čia. Aš manau, kad pinigine prasme neatsipirko, to ir nesitikėjome“, – pasakoja Gražvydas.
Kybartų gyventojai džiaugiasi ne tik šiuo išpuoštu daugiabučio kiemu, bet ir viso miestelio puošmenomis.
Tiesa, žmonės pastebi, kad šiais metais visoje Lietuvoje šventinių papuošimų kiemuose ar languose – mažiau. Gal labiau taupo elektrą, mano Kybartų gyventojas Gražvydas. Už kieme žibančias girliandas susimoka patys namo gyventojai.
Jaunuolis sako, kad maždaug per mėnesį, tiek, kiek dega lemputės, bendra elektros sąskaita padidėja maždaug 50 eurų. Ši suma yra išdalijama visiems butams, tad išeina vos po kelis eurus.
„Šiek tiek mažiau puošiasi, kodėl jie taip daro – atsakyti yra gana sunku. Bet ko gero pagrindinė priežastis yra ta, kad žmonės labiau taupo.<…> Bet mes stengiamės ir toliau džiuginti“, – dalinasi jis.
Šventės Šiauliuose
Jei nesipuošia kiti – reikia puoštis patiems ir rodyti pavyzdį, nusprendė vieno Šiaulių grožio salono savininkė. Su kolegėmis štai kaip išdabino grožio salono pastatą. Ir pačioms labai gražu bei smagu, ir klientams daug šventiškesnė nuotaika, pasakoja verslininkė Aistė.
„Šiauliuose labai trūksta papuošimų kalėdinių, kažko gražaus per Kalėdas, todėl mes nusprendėme visas salonas, savo jėgomis tokį kalėdinį miestelį, kaip vadina žmonės“, – kalba ji.
Moteris pasakoja, kad pirktų dekoracijų čia nedaug. Kone viską darė su kolegėmis pačios, dar ir vyrus įdarbino. Štai šias Spragtuko figūras, iš metalo atliekų, suvirino Aistės vyras, tad beliko aprengti ir kitaip papuošti.
„Žinokite, čia kainavo tikrai nedaug. Galima skaičiuoti iki 100 eurų. Nes viskas daryta mūsų rankomis – tiek spragtukai, tiek saldainiai. Visos dekoracijos mūsų pačių sukurtos, tai labai daug nekainavo“, – dalinasi Aistė.
Dažniausiai kalėdinės dekoracijos spindi iki Trijų Karalių – sausio 6 dienos. Bažnyčios tradicijos neprieštarauja, kad, tarkim, Kalėdų eglutės stovėtų nenupuoštos iki vasario 2 dienos – Grabnyčių. Neretai bažnyčiose eglutės ir stovi iki katalikų minimos Kristaus paaukojimo šventykloje šventės.