„Pirmiausiai – negavau jokios informacijos, kad nuo sausio 1 dienos meldoniumas įtrauktas į uždraustų medžiagų sąrašą. Nė vieno pranešimo nei iš Rusijos federacijos, nei iš tarptautinių organizacijų negavau, - teigė rusė. – Antra – paskutinį kartą preparatą meldoniumą vartojau, kai jis dar buvo legalus ir leidžiamas. Kokiu būdu pėdsakai galėjo matytis testo rezultatuose, praėjus mėnesiui po to, analizuoja ekspertai.“
Ji prisiminė, kad jos sportinėje karjeroje jau buvo atvejis, kai dėl kvailos klaidos turėjo praleisti pusantrų metų diskvalifikacijos dėl dopingo vartojimo. „Trečia - nuo to karto aš itin kruopščiai kontroliuoju viską, kas patenka į mano organizmą ir duodu garantiją, kad visos medžiagos yra leidžiamos“, - tikino Julija.
Kiek ilgai gali tęstis šios dopingo bylos nagrinėjimas? Ir ar J. Jefimova gali būti išteisinta iki Rio de Žaneiro olimpiados? „Nemanau, kad WADA taip greitai priims sprendimą viską atšaukti. Bent jau šiais metais tikrai nieko nekeis, - tvirtino E.Vaitkaitis. Papildų vartojimas pakimba ant plauko. Krūviai sportininkų labai dideli. Arba visam pasauliui teks susitaikyti, kad tie rezultatai krenta. Kito kelio nėra. Situaciją sekame.“
Lietuvos plaukimo federacijos generalinis sekretorius pasakojo, kad kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje po meldoniumo uždraudimo buvo itin svarbūs sausis ir vasaris. „Paradoksas, kad vienam mūsų plaukikui išvažiuojant į stovyklą olimpinio centro gydytojai išrašė mildronatą. Jie nelabai dėl to pergyveno – jei turi receptą, kažką deklaruoji ir gali vartoti. Turbūt ir sporto medikams tai neeilinė situacija“, - sakė E. Vaitkaitis, patikinęs, kad apie susiklosčiusią situaciją dėl meldoniumo žino visi pagrindiniai mūsų šalies plaukikai.
Anot jo, ne visi įsigilina į WADA taisykles, ten daug skaitymo ir niuansų. „Ta informacija dažniausiai pasiekia per žiniasklaidą. Kai gauni elektroninį laišką – WADA pranešimą su 20-30 lapų, visko neperskaitai. Nežinau, kokia turi būti perspėjimo tvarka. Galbūt čia kaip įstatymai – paskelbta ir įsigalioja. Tokiu atveju nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“, - svarstė specialistas.
Anot jo, iš pradžių būna standartinė procedūra, kai preparatas yra padidinto stebėjimo režime, o po to uždraudžiamas. „Gerai, kai tokie atvejai atsitinka, tuomet sužinai, kad ir rugsėjį kažkoks perspėjimas buvo, kurio asmeniškai nesu matęs, kiti sako, kad dar anksčiau buvo kažkoks įspėjimas“, - prisiminė E. Vaitkaitis.
Ar preparatų ir sąrašų tikrinimas sportininko reikalas? Ir taip, ir ne. „Atsakomybė sportininko, tačiau daugiausiai tai jo komandos ir medikų darbas. Būdavo tokių atvejų, kai preparatas tas pats, o keičiasi jo sudėtis. Tai pamoka ir Lietuvos specialistams – skaityti anotacijas ir gilintis į chemines formules, kad nepaslystume. Draudžiamų preparatų yra visur, netgi tokiuose nekaltuose vaistuose kaip nuo peršalimo ar tokių, skirtų imunitetui stiprinti. Aukščiausio lygio sportininkas turi būti labai atsargus“, - perspėja Lietuvos plaukimo federacijos generalinis sekretorius.