„Mes su baime stebime padėtį čia. Nutikti gali bet kas. Uždarėme tiltą, esantį už mūsų. Nesame tikri, ar jis atlaikys tokią srovę. Mes kalbame apie potvynį, kokio neregėjome 200-us metų“, - sako Egersundo meras Oddas Stangelandas.
Tačiau srovės neatlaiko ne tik tiltai ar apsauginiai įtvirtinimai, bet ir ir namai. Baiminamasi, kad dešimtys namų bus tiesiog nunešti. Ką jau kalbėti apie ūkinius pastatus. Dalis jų nuplauti kartu su gyvuliais. Šalyje uždaryta dalis kelių.
„Padėtis čia dramatiška. Mums buvo staiga liepta evakuotis. Teko iš čia išgabenti visas mašinas. Vanduo ėmė kilti akimirksniu. Buvo sunku mėginti išsaugoti turtą“, - prisimena norvegas.
„Labai blogai čia, o vandens jėga milžiniška. Štai nugriuvo medis, o aš bejėgis, nieko negaliu padaryti“, - liūdi miesto gyventojas Magne.
Potvyniai niokoja ir šiaurės Angliją. Čia šiandien atskubėjo ir britų premjeras Davidas Cameronas. Kai kuriose vietovėse per parą iškritus mėnesio lietaus normai, užtvindyti milžiniški šiaurės Anglijos ir Škotijos plotai. Per potvynį žuvo du žmonės, tūkstančiams namų nutrauktas elektros ir dujų tiekimas, o evakuoti nelaimėlius teko britų kariškiams.
„Daugelis čia gyvenančių su potvyniais susiduria ne pirmą kartą. Dėl to čia pastatyti tokie įtvirtinimai, bet šį kartą jų neužteko. 60 centimetrų per parą yra labai daug. Žinoma, gelbėjimo tarnybos dirbo puikiai, bet tai maža paguoda žmonėms, kurie tikriausiai negalės namo grįžti net Kalėdoms“, - sako britų premjeras Davidas Cameronas.
Tačiau ši stichija atnešė ne tik milžiniškos žalos. Jorkšyro slėnių nacionaliniame parke įvyko savotiškas stebuklas – čia atgijo apie šimtą metų snaudęs krioklys. 80-ies metrų aukščio ir 300-ų metrų skersmens krioklys iki šiol buvo beveik pamirštas, tačiau vos per parą jis tapo aukščiausiu veikiančiu kriokliu Anglijoje.