Lietuvoje itin sparčiai populiarėja išmaniųjų telefonų bei planšetinių kompiuterių naudojimas. Pastarieji įrenginiai jau seniai neapsiriboja skambinimo ar elektroninių laiškų siuntimo funkcija – žmonės reikalauja galimybės bet kurią akimirką naudotis įvairiomis virtualiai erdvei pritaikytomis programomis – mobiliosiomis aplikacijomis.
Prireikus nustatyti navigaciją, staiga išversti vieną ar kitą žodį užsienio kalba, galų gale tiesiog norint atsipalaiduoti ir sužaisti keletą sudoku partijų šiuo metu pakanka turėti išmanųjį telefoną ir patogią prieigą prie svarbiausių mobiliųjų programų.
Norėdamas rasti konkrečią aplikaciją, vartotojas vis dar neretai turi sugaišti nemažai laiko pats naršydamas internete. Tokiu atveju pravartu įsidėmėti bazines svetaines, kuriose galite rasti naudingų mobiliųjų programų sąrašus tam, kad bet kada galėtumėte nesudėtingai pasiekti svarbiausias programas ar internetinius puslapius.
„Verslas visuomet yra imlus inovacijoms, todėl greitai perpranta naujas žaidimo taisykles. Kadangi informacijos poreikis auga geometrine progresija, valstybinio sektoriaus institucijoms ypatingai svarbu adaptuotis prie naujausių standartų. Viešosios įstaigos turėtų įvertinti bei išnaudoti mobiliųjų aplikacijų privalumus. Tai itin patogi ir turbūt betarpiškiausia iš visų naujų komunikacijos prieigų, kadangi svarbiausia informacija išmaniųjų telefonų ar planšečių vartotojus gali pasiekti be jokių papildomų priemonių ar apribojimų“, – kalbėjo Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos (IVPK) direktorius Valdas Kišonas.
Jis taip pat pridūrė, jog Lietuvos įmonės bei specialistai sėkmingai įsitraukia į mobiliųjų aplikacijų kūrėjų gretas bei vartotojams siūlo plataus spektro programėles.
Didelė aplikacijų pasiūla neišvengiamai skatina jų kūrėjus bei iniciatorius ieškoti naujų, patrauklių sprendimų, kurie paskatintų vartotojus rinktis būtent jų siūlomą programą ir naudotis ja ne vieną kartą. Specialūs pasiūlymai, akcijos, papildomos paslaugos masina vartotojus, tačiau galimybė naudoti aplikaciją nemokamai išlieka vienu svarbiausių rodiklių, kuris paskatina vartotoją išmėginti naują programėlę.
Patogų lietuviškų mobiliųjų aplikacijų katalogą pavyko rasti IVPK sukurtoje „Prisijungusi Lietuva“ internetinėje svetainėje, kurioje surinktos bei suklasifikuotos naudingiausios programėlės. Svarbiausia, jog svetainėje pateiktos aplikacijos yra visiškai nemokamos, todėl gali būti tuoj pat parsisiųstos bei išmėgintos.
Apžvelkime keletą praktiškų lietuviškų aplikacijų.
Pirmoji programėlė „Valstybiniai miškai“ aktuali kiekvienam gyventojui, net jeigu norima gauti skirtingo pobūdžio informaciją apie mūsų šalies miškus. Ši aplikacija pateiks visas svarbiausias naujienas apie valstybinių miškų būklę. Visi norintys ras techninės informacijos apie prekybą mediena bei sodmenis. Mėgstantys iškylas gamtoje greitai ir nesudėtingai susipažins su miškų lankytinais objektais. Aplikacija taip pat sudaro sąlygas naršyti žemėlapyje su rekreaciniais objektais.
Kita aplikacija – „Transport in Vilnius“. Ši lietuvių, latvių bei anglų kalba parengta programėlė pravers, jei prireiks miesto viešojo transporto tvarkaraščio. „Transport in Vilnius“ suteikia galimybę naudotis navigacija bei patogiu miesto viešojo transporto maršrutų žemėlapiu. Taip pat yra parengtos analogiškos aplikacijos ir kitų Lietuvos didžiųjų miestų viešojo transporto sistemoms.
Trečioji programėlė – „Vaistai.lt“. „Omnitel Programėlų dirbtuvės“ nugalėtoja, kuri pateikia informaciją apie vaistų kainas, vartojimo informaciją, nurodo jums artimiausias vaistines. Itin patogi funkcija – „Vaistai.lt“ geba identifikuoti vaistą pagal jo brūkšninį kodą.
Paskutinė aplikacija yra ne Lietuvos specialistų produktas, tačiau verta ją įsidėmėti, kadangi niekuomet nežinote, kada gali prireikti lietuviškos klaviatūros. Parsisiuntę „GO Keyboard“ programą galėsite nemokamai naudotis lietuviškais rašmenimis.
Iš viso kataloge surinkta daugiau kaip 35 nemokamų aplikacijų, skirtų Android, iOS, Symbian platformoms. Katalogą numatoma nuolatos pildyti, todėl jo kūrėjai skatina mobiliųjų sprendimų kūrėjus, kurių sprendimai dar neįtraukti į šį katalogą.
„Prisijungusi Lietuva“ pateiktų aplikacijų sąraše matome daugybę skirtingų jas kūrusių Lietuvos įmonių bei specialistų. Informacinės visuomenės plėtros komiteto direktorius skuba priminti, jog dar nevėlu iki kovo 1 d. teikti paraiškas konkursui „Naujasis knygnešys 2012“.
Jau aštuntąjį kartą organizuojamo konkurso „Naujasis knygnešys“ tikslas – paskatinti ir įvertinti informacinės visuomenės plėtros iniciatyvas Lietuvoje. 2012 m. konkurso „Naujasis knygnešys“ tema yra mobiliesiems įrenginiams – išmaniesiems mobiliesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams – skirtos programėlės ir interneto svetainės. Mobiliųjų sprendimų kūrėjai varžosi aštuoniose kategorijose: mobilusis verslas ir komercija, mobilioji valdžia ir dalyvavimas, mobilusis mokymasis ir švietimas, mobiliosios pramogos ir gyvenimo būdas, mobilusis turizmas ir kultūra, mobilioji žiniasklaida ir naujienos, mobilioji aplinka ir sveikata bei mobilusis įtraukimas ir įgalinimas.
Nugalėtojams bus suteikiama galimybė atstovauti Lietuvai prestižiniame tarptautiniame geriausio mobiliojo turinio konkurse „Pasaulio viršūnių apdovanojimai 2012“ (angl. „World Summit Award 2012“). „Naujojo knygnešio“ konkurse dalyvauti gali kūrėjai, pristatantys jau užbaigtas aplikacijas, kurtas 2010–2012 m., paraiškų formas galima rasti svetainėse www.naujasisknygnesys.lt ir www.ivpk.lt.