Lenkijoje apsiperkantys lietuviai niršta: esą mūsų valdžią reikėtų nuvežti į Suvalkų parduotuves ir parodyti, kur tautiečiai išleidžia milijonus.
Į Lenkiją, Suvalkų miestą, iš Ukmergės apsipirkti atvykęs lietuvis rodo pluoštą banknotų. Pavertus iš zlotų čia beveik 100 eurų. Vyras mano, kad tiek sutaupė apsipirkdamas pas kaimynus: „Pavyzdžiui, nusipirkau mėnesiui laiko, sočiai bus ir nereikės vargti, nieko. – Tai Lietuvoje artimiausiu metu neplanuojate eiti? – Na, duonos tai nusipirksime. O taip tai neapsimoka ir eiti.“
Lietuviai plūstelėjo į Lenkiją pigesnių maisto produktų. Nuo vasario 1 dienos Lenkijos parduotuvėse maisto produktams pusmečiui nebustaikomas pridėtinės vertės mokestis. Nors daugumai produktų iki šiol galiojo lengvatinis, vos 5 procentų PVM tarifas.
Suvalkuose kalbinti lietuviai sako, kad ir iki šiol apsimokėjo važiuoti apsipirkti, o panaikinus pridėtinės vertės mokestį produktų kainos dar ženkliau skiriasi nuo kainų Lietuvos parduotuvėse:
„Kuras pabrangęs, viskas pabrangę. Žmonės stengiasi išgyventi. Tai yra žiauru. Kas gerai gyvena, tas to nejaučia. Seimūnai, visa kita, kurie turi sau kapitalą, tai nesupranta.“
„Reikia valdžiai parodyti, atvesti ir parodyti, ką daro lietuviai ir kur pinigus leidžia. O ko jie nesurenka tų pinigų? Jie savo kišenių tiktai žiūri, daugiau nieko.“
„Žinoma, kad pigiau. Kas čia važiuotų jei nebūtų pigiau. Jie patys nori. Pati valdžia to nori, matomai.“
Lietuvoje maisto kainoms kylant kaip ant mielių, tautiečiai iš Lenkijos parduotuvių lentynų šluoja viską. Ženkliai skiriasi kiaulienos, paukštienos, pieno, pieno produktų, taip pat kiaušinių kainos. Tarkim, 200 gramų pakelis sviesto Lenkijoje pigiau maždaug vienu euru. Mėsos kilogramas – keliais eurais. Lenkai beveik visose parduotuvėse ant etikečių pažymi, kad produktams taikomas nulinis PVM tarifas.
Kai kurie lietuviai šiandien į Lenkiją važiavo tiesiog pažiūrėti kaip pasikeitė kainos nuo vasario pirmos. Neabejojama, kad į Lenkiją tautiečiai suplūs ir savaitgalį:
„Statybines medžiagas žiūrėjau. Ir šiek tiek maisto produktų. Daugiau nieko.“
„Aš pirmą kartą iš tikrųjų čia. – Statybinių pirmą, ar ir maisto pirmą? – Iš viso pirmą. – Tai kaip čia susigundėte atvažiuoti? – Statyboms truputį pigiau, tai ir susigundėme atlėkti.“
Nuo šiandien Lenkijoje krito ir degalų kainos. PVM tiek dyzelinui, tiek benzinui sumažėjo nuo 23 procentų iki 8 procentų. Šiandien Suvalkuose litras degalų kainavo apie eurą 15 centų. O tai yra mažiausiai 20 eurocentų pigiau nei populiariausiose Lietuvos degalinėse:
„1,14 euro litras benzino.“
„Degalų pilsiu išvažiuodamas. – Kokios kainos? – Man atrodo, mažesnės nei Lietuvoje šiek tiek.“
Taip Lenkija kovoja su infliacija. Vietos gyventojai džiaugiasi atpigusiais produktais ir degalais. Tiesa, lenkai pastebi, kad nuo Naujų metų tiek dyzelinas, tiek benzinas šiek tiek pabrango. Žmonės mano, kad verslininkai gudrauja: „Na, dabar tą PVM kaip ir numetė, bet galvoju, kad šiaip kainos pakils. Praktiškai bus ant to pačio. – Galvoju, kad verslininkai savo ruožtu pakels antkainius? – Ko gero, ko gero.“
Lietuva mažinti PVM maistui kol kas neplanuoja. Sako, kad tiekėjai ir pardavėjai dėl to kainų nesumažintų, o, jei ir sumažintų, tai sutaupytų ir turtingieji kuriems lengvatos nėra labai reikalingos. Vyriausybė ketina siūlyti nulinį pridėtinės vertės mokestį tik šildymui.
„Pridėtinės vertės mokesčio lengvatos ten, kur kainos nėra reguliuojamos, pavyzdžiui, maisto rinka, išties didžiąją dalį naudos dažniausiai gauna ne galutinis pirkėjas, tačiau perpardavėjas. Šiuo atveju, tai būtų didieji prekybos tinklai“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Prieš pandemiją lietuviai Lenkijos parduotuvėse išleisdavo didžiules sumas. Vien per 2019 metus 363 milijonus eurų. Karantinas tautiečių apsipirkimo įpročius pakoregavo, srautas į kaimynų parduotuves ženkliai buvo sumenkęs.