Dvejus metus Lietuvos ir kitų šalių inžinieriai darbavosi Kišiniove. Rezultatas – a nt daugiaaukščio biurų pastato sumontuota ir jau veikianti saulės elektrinė, o tiksliau - 55 kW galios, 222 saulės baterijos. UAB „Energetikos projektai“ – pagrindinė projekto vykdytoja - dengė 30 proc. projekto vertės, itin svariai prisidėjo Aplinkos ministerija Klimato kaitos specialiosios programos lėšomis. Elektrinė išskirtinai lietuviška: saulės moduliai, projektas ir montavimo darbai atlikti projekto partnerio - aukštųjų technologijų įmonės „Viasolis“.
„Energetikos projektų“ projektavimo direktorius Vytautas Sučila didžiuojasi, kad Lietuvos mokslo ir inžinerinių technologijų specialistai Moldovai suteikė galimybę žengti pirmą, bet tvirtą žingsnį šalies energetinės nepriklausomybės kelyje. „Tikriausiai pamename, kokia buvo svarbi Vakarų šalių parama ir patirtis, Lietuvai įgyvendinant atsinaujinančios energetikos projektus, o dabar patys lietuviai moko ir talkina kitų šalių siekiui „pasikinkyti“ saulę ir atsinaujinančius gamtos išteklius.“
Moldovos klimatas labai tinkamas saulės energetikai, čia per metus net 280 saulėtų dienų. Žiemos švelnios, sniego nedaug. Nors planuota, kad elektrinė Moldovoje atsiras per metus, tačiau gamta iškrėtė pokštą. Pernai balandį Moldovoje iškrito itin daug sniego ir sulaužė vyriausybės pastato stogą, ant kurio planuota statyti saulės elektrinę. Teko keisti projektą, pritaikant jį gamtos „staigmenoms“ ir naujam pastatui, todėl darbai užtruko metais ilgiau. Dabar planuojama, kad gamta netaps kliūtimi saulės energijai - elektrinė veiks 30 metų, esant bet kokioms oro sąlygoms. Beje, pamatyti kaip ji veikia gali kiekvienas, nes daugiaaukščio biurų pastato fojė kabančiame dideliame ekrane, realiu laiku matyti kiek pagaminta ar gaminama elektros energijos, kiek CO2 sutaupyta, sužinoti kiek iš per parą pagaminamos elektros, elektromobiliui užtektų nuvažiuoti kilometrų.
Lietuvių projektas sulaukė ir didelio vietos žiniasklaidos dėmesio. Moldovos Energetinio efektyvumo agentūros direktorius Aleksandras Čiudinas ne tik pabrėžė ekonominę naudą, bet ir gyrė aukšto lygio lietuviškų gamintojų technologijas ir jų ilgaamžiškumą. „Saulės moduliai, pagaminti pagal išskirtinę UAB „Viasolis“ technologiją, yra vieni patikimiausių ir ilgaamžiškiausių gaminių, siūlomų saulės energijos rinkoje. Jie instaliuojami Japonijoje, Šveicarijoje, Malaizijoje ir šiaurinėse Norvegijos salose, pasižyminčiose ypatingai žema temperatūra. Šios įmonės sukaupta patirtis instaliuojant elektrines už Lietuvos ribų padėjo sėkmingai įgyvendinti Moldovos projektą ”- teigė V.Sučila.
Pramynę pirmuosius saulės elektrinių kelius Moldovoje, lietuvių specialistai planuoja naujus projektus. Pasak UAB „Energetikos projektų“ verslo vystymo direktoriaus Algio Pečiulionio, kitąmet Moldovoje planuojamos elektromobilių įkrovimo stotelės, vėliau svarstoma imtis elektros energiją generuojančių fasadų ir elektros energijos kaupyklų projektų.
Dalindamasi sukaupta patirtimi apie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, Lietuva prisideda prie klimato kaitos mažinimo, tvaraus vystymosi bei socialinės gerovės skatinimo. Šie, visai planetai svarbūs klausimai, bus gvildenami ir Aplinkos ministerijoje rengiamame seminare – diskusijoje „Atsinaujinančios energetikos projektų finansavimo galimybės besivystančiose šalyse“, Vilniuje, gegužės 8 d., 10 val., ministerijos salėje.