„Benu“ vaistinės vedėja Inga Norkienė, ir vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas komentuoja, kokius preparatus pavasario metu lietuviai perka dažniausiai bei su kokiomis sveikatos problemomis susiduria.
Padaugėjo alergijos žiedadulkėms atvejų
R. Blynas sako, kad prasidėjus šiltajam sezonui, ženklaus pokyčio, kalbant apie traumų palengvinimui skirtas medicinines prekes ar priemones – nefiksuoja: „Tokios priemonės kaip įvairaus pobūdžio tvarsčiai, antiseptinės priemonės, žaizdų gijimą skatinantys tepalai, priemonės nuo skausmo yra paklausios nuolat.“
Vaistininkas teigia, kad pavasario laikotarpiu žmonės dažniausiai renkasi receptinius ir nereceptinius vaistus, padedančius kontroliuoti širdies ir kraujagyslių ligas bei su tuo susijusias būkles, pavyzdžiui arterinį kraujo spaudimą, cholesterolį, kraujo krešėjimą:
„Pacientai pastaruoju metu dažniau įsigyja ir venų nepakankamumui kontroliuoti skirtų vaistų, skausmą bei migrenos simptomus slopinančių preparatų. Šiuo metu aktualu ir vakcinacija nuo erkinio encefalito.
Taip pat stebime jau nuo kovo augančią vaistų bei kitų alergijos simptomus palengvinančių preparatų paklausą. Pacientai įsigyja tiek antihistaminų preparatų, tiek nosies lašų ar purškalų, akių lašų.“
I. Norkienės sako, kad atšilus orams ir itin anksti prasidėjus augalų bei medžių žydėjimui pastebi nemažą poreikį įvairiems sezoninei alergijai slopinti skirtiems preparatams: vaistinėse gerokai dažniau ieškoma lašų ašarojančioms akims, įvairių purškalų dėl alergijos užgulusiai nosiai, taip pat sisteminio poveikio geriamų tablečių.
„Didėjančią šių preparatų paklausą stebime nuo kovo pradžios ir šiuo metu tai yra vienos dažniausių užklausų vaistinėse.
Matome po truputį augantį poreikį įvairiems repelentams – vabzdžius atbaidančioms priemonėms bei preparatams, palengvinantiems organizmo reakcijas po uodų ar kitokių vabzdžių įkandimų.
Nemažai tokių užklausų sulaukėme po itin šiltų šv. Velykų, taip pat artėjant savaitgaliams“, – teigia vaistininkė.
Žmonės jau ruošiasi vasaros sezonui
Pavasario metu, kada gamta jau bunda, R. Blynas taip pat pastebi, kad pacientai dažniau susiduria su įvairiais alergijų simptomais: čiauduliu, varvančia ar užgulta nosimi, išsausėjusiomis, ašarojančiomis akimis, bėrimais.
„Kadangi dažnas sunkią žiemišką avalynę iškeitė į lengvesnį apavą, netrūksta domėjimosi ir pleistrais – tiek paprastais, tiek hidrokoloidiniais ar silikoniniais, taip pat priemonėmis nuo nuospaudų.
Pacientai skiria dėmesio ir kūno priežiūrai, dažniau renkasi kosmetikos priemones su SPF apsauga, sunkius maitinamuosius kremus keičia į drėkinamuosius. Šalia to, kai kurie bando sustiprinti organizmą prieš vasarą, tad nevengia įsigyti ir maisto papildų: vitamino D, B grupės vitaminų, magnio“, – pasakoja vaistininkas.
Kalbant apie peršalimą, sumažėjus viršutinių kvėpavimo takų susirgimams Lietuvoje, stebime ir atitinkamą peršalimo simptomams palengvinti skirtų preparatų pardavimų mažėjimą.
Lietuviai susiduria su pavasariniu nuovargiu
Vaistininkė I. Norkienė teigia, kad šiuo metu vaistinėje vis dar sulaukia pacientų, kurie skundžiasi peršalimo simptomais, sloga, tačiau rimtų susirgimų mažėja: keletą savaičių nebėra gripo atvejų, ženkliai krito Covid-19 testų paklausa.
O nepriklausomai nuo sezonų kaitos dažniausiai vaistinėse teiraujamasi preparatų skausmo, uždegimo ar temperatūros malšinimui. Vaistininkė pastebi ir kitą tendenciją – nemažai žmonių skundžiasi pavasariniu nuovargiu, įvairiais miego sutrikimais, energijos stygiumi:
„Pastarąjį dažnai dalimi lemia būtent nekokybiškas miegas. Bene kiekvieną dieną sulaukiame prašymų patarti, ko reikėtų imtis miego kokybei gerinti.
Todėl fiksuojame nemažą paklausą maisto papildams, turintiems melatonino, taip pat įvairiems augaliniams preparatams, skirtiems nemigos, nerimo simptomams šalinti.“
I. Norkienės teigimu, šiltėjant orams žmonės tampa aktyvesni, daugiau būna gamtoje, prasidėjo ir paspirtukų, dviračių sezonas.
„Atitinkamai daugėja ir traumų. Kol kas nežymiai, bet auga poreikis įvairiems vietinio naudojimo tepalams nuo skausmo, taip pat medicininėms priemonėms, skirtoms nubrozdinimų, žaizdų dezinfekcijai – antiseptikams, tvarsliavai, pleistrams.
Vaistinėse pradedama teirautis priemonių apsaugai nuo saulės, tačiau masiškumo kol kas nefiksuojame“, – sako moteris.