„Trys lietuviai, gyvenantys Vanuatu, užsiregistravome balsavimui iš Japonijos ambasados ir daugiau nei mėnesį laukiame nesulaukiame savo rinkėjo kortelių“, – savo paskyroje rašė moteris.
Bijo likti nebalsavę
Jos teigimu, lietuviai aktyviai kontaktavo su ambasada, prašydami kiek paspartinti visą procesą, nes žino atstumą tarp šalių ir valstybinio pašto „apsisukimus“.
„Deja, vis dar be kortelių. Net jei stebuklas įvyktų ir penktadienį gautume rinkėjo korteles, išsiųsti jas registruotu paštu jau būtų per vėlu. Beliktų vienam iš mūsų sėsti į lėktuvą, bet irgi vargu bau ar spėtume“, – guodėsi Silvija.
Portalui tv3.lt susisiekus su Silvija, ji teigė, kad ir jos draugai lietuviai Australijoje, Belgijoje bei Airijoje susidūrė su tokia pat problema.
Belieka laukti
Tuo metu Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė patikina, kad analogiški atvejai yra pavieniai ir dažniausiai priklauso nuo vietinio užsienio šalių pašto.
„Turėjo jau visiems rinkėjams išsiųsti biuleteniai. Reikėtų žiūrėti, iš kur siųsti biuleteniai – ar iš ambasados Japonijoje, ar Australijoje. Dabar klausimas ir dėl vietos pašto ypatumų, to negali paveikti nė vienas komisijos narys, ambasados ar Užsienio reikalų ministerija. Tikėkimės, kad artimiausiu metu biuleteniai pasieks rinkėjus“, – tv3.lt kalbėjo L. Matjošaitytė.
Paklausta, ką tokioje situacijoje turėtų daryti balsuoti norintys lietuviai, VRK pirmininkė priminė galimybė rinkėjams atvykti į ambasadas ir balsuoti iš ten.
Vyksta du referendumai
Jau nuo pirmadienio vykstančiuose išankstiniuose rinkimuose lietuviai renka Lietuvos prezidentą bei balsuoja dviejuose referendumuose.
Referendume dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo siūloma nustatyti, kad „Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda“.
Konstitucijoje šiuo metu įtvirtinta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.
Referendume dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo siūloma nustatyti, kad „Seimą sudaro Tautos atstovai – 121 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu“. Šiuo metu į Seimą renkamas 141 parlamentaras.