„Nelabai norėjau, kad vaikai augtų, kaip sakoma, ant asfalto. Visada svajojau, kad mano vaikai pamatytų pasaulį ir patirtų jį iš arčiau“, – sako Jurga.
Namą pardavė per keletą dienų
„Vyrą dar reikėjo įkalbinėti, tačiau viskas pasikeitė po mūsų kelionės į Kubą. Po tos kelionės viskas apsivertė. Pamenu, mes ką tik buvome nusipirkę namus, o vieną dieną jis man parašė: „Parduodam namus ir varom“.
Jurgai ir Audriui nereikėjo skelbimo „Parduodama“: jų namą nupirko vos per kelias dienas. 2021 metais, įsigiję kelioninį automobilį ir sutvarkę visus darbo reikalus, šeima leidosi į nuotykius.
Jie planavo aplankyti skirtingas šalis, o šiuo metu, pasak Jurgos, jų vaikai, devynerių Neitas, šešerių Markas ir vienerių Kaja, mokosi pažindami kultūras, istoriją ir skirtingas virtuves.
„Mūsų vaikai mokosi iš gyvenimo ir kelionių. Jie domisi istorija, pastatais, skaito faktus apie įvairias šalis, atsiskaito vietos valiuta.
Į Meksiką vykome norėdami, kad vaikai pramoktų ispanų kalbos, tačiau bendraudami su vietiniais kanadiečiais jie geriau išmoko kalbėti angliškai. Šeimoje kalbame tik lietuviškai“, – sako Jurga, apibūdindama, kaip kelionės padeda vaikams plėsti akiratį.
Pasak Jurgos, „worldschooling“ (mokymasis keliaujant) yra vis dar nauja koncepcija Lietuvoje. „Visi galvojo, kad esame iš kosmoso.
Mano mama yra mokytoja ir ji tam tikra prasme buvo šokiruota, nes mums visada buvo sakoma: turi eiti į mokyklą, baigti universitetą, daryti karjerą, turėti gerą automobilį, pasiimti paskolą, statyti namą su balta tvora. Man ir pačiai reikėjo laiko suprasti, kad galima gyventi kitaip“, – teigia Jurga.
Iššūkiai keliaujant
Kelionės ne visada būna lengvos. Jurga ir jos šeima susiduria su įvairiais iššūkiais: kartais tenka spręsti problemas dėl apgyvendinimo, kartais vaikai susižeidžia, o kartais serga.
„Kai buvome Azijoje, nuvykome į Singapūrą penkioms dienoms ir visi susirgome. Turėjome grįžti atgal. Buvo ir Tailande įvykis, kai vienas vaikas prasikirto lūpą, o kitą kartą – susilaužė ranką. Bet tai – tik berniukiškos vaikystės traumos“, – pasakoja Jurga.
Nors kelionės gali būti iššūkis, šeima vertina laisvę ir galimybę išvykti iš tradicinio gyvenimo. „Dirbame nuotoliniu būdu, todėl galime keliauti ir dirbti iš bet kurios pasaulio vietos.
Mano vyras dirba logistikos kompanijoje, ir laiką jis prisitaiko pagal tai, kur esame. Azijoje dirbti buvo ypač patogu, nes vaikai eidavo miegoti, o jis galėdavo skirti laiko darbui“, – sako Jurga.
Mokymasis
Kynaičių šeimos požiūris į mokymąsi taip pat labai skiriasi nuo tradicinio. Jų kasdienybėje yra tam tikrų ritualų, pavyzdžiui, vaikai privalo išsivalyti dantis ar atlikti tam tikras užduotis. Tačiau tai ne visada turi būti griežta rutina.
„Mes ugdome vaikus pagal jų interesus, skatiname juos mokytis iš aplinkos, lankytis muziejuose, sužinoti apie istoriją. Tai – gyvas mokymasis, o ne vien knygų skaitymas“, – paaiškina Jurga.
Šeima nusprendė neleisti vaikų į tradicinę mokyklą dėl įvairių priežasčių. Pasak moters, jiems nepriimtina, kad mokykloje vaikai yra apkraunami nereikalinga informacija ir kad yra tik vienas teisingas atsakymas.
Jie nori, kad vaikai turėtų laisvę pasirinkti ir lavinti savo pomėgius. Jurga prisimena, kad pati mokykloje išmoko dalykų, kurie gyvenime nebuvo naudingi.
Nors Jurga ir jos šeima nuolat keliauja, jie neatskleidžia savo ateities planų.
„Nesakysiu niekam, kur ketiname keliauti. Kai turi svajonių, geriau jas įgyvendinti, nei apie jas kalbėti. Kur vyksime toliau, sužinosite kai išvyksime“, – šypsosi Jurga.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
cia lietuviu seima?