Lietuvoje lankosi Europos Sąjungos (ES) Vidaus rinkos (prekių ženklų ir dizaino) harmonizavimo tarnybos prezidentas Vubas de Boe (Wubbo de Boer), kuris domisi Europos Bendrijos prekių ženklų įsigaliojimu Lietuvoje.
Ketvirtadienį apie tai kalbėta susitikime su teisingumo ministru Vytautu Markevičiumi.
ES Vidaus rinkos harmonizavimo tarnyba įsikūrusi Alikantėje (Ispanija). Tik 1996 metais pradėjusi veikti tarnyba sudaro teisines sąlygas prekių gamybai ir jų paskirstymui bei paslaugų teikimui.
Prekių ženklai Lietuvoje pradėti registruoti dar 1925 metais.
Pasak Teisingumo ministerijos atstovo spaudai, Lietuvoje pramoninės nuosavybės apsaugos veiklą šiuo metu koordinuoja Teisingumo ministerija. Už valstybės politikos formavimą saugant autorių ir gretutines teises atsakinga Kultūros ministerija.
Prekių ženklams skirti Europos Bendrijos teisės aktai leidžia įmonėms gauti vienodą apsaugą suteikiančius Bendrijos prekių ženklus, galiojančius visoje jos teritorijoje. Iki šiol Lietuvos pareiškėjai yra įregistravę tik tris Bendrijos prekių ženklus.
Šių metų gegužę, Lietuvai įstojus į ES, galiojančios Bendrijos prekių ženklų ir dizaino registracijos (apie 350 tūkstančių prekių ženklų ir apie 50 tūkstančių dizainų) be jokių formalumų ar papildomų mokesčių įsigalios Lietuvoje.
Tam, kad narystei ES geriau pasirengtų Lietuvos verslininkai, teisininkai ir patentiniai patikėtiniai, šių metų balandį Valstybins patentų biuras kartus su ES TAIEX tarnyba Vilniuje surengs seminarą, skirtą pirmajai Bendrijos dizaino praktikai apibendrinti.Šiuo metu Lietuvoje yra du išimtinių teisių į prekių ženklą gavimo būdai - nacionalinis ir tarptautinis.
Nacionalinis kelias - tai paraiškos pateikimas tiesiai Valstybiniam patentų biurui. Šią procedūrą reglamentuoja specialus Prekių ženklų įstatymas. Nuo 1991 metų, kai buvo įkurtas Valstybinis patentų biuras, nacionaliniu keliu Lietuvoje buvo paduota 45 tūkstančiai paraiškų įregistruoti ženklą ir išduoti prekių ženklo liudijimą. Iki šių metų pradžios Lietuvoje galiojo daugiau nei 32 tūkstančių nacionalinės prekių ženklų registracijos.
Galimybę gauti išimtines teises tarptautiniu keliu reglamentuoja Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklų registracijos protokolas. Nuo 1997 metų, kai Lietuva pasirašė minėtą protokolą, buvo gauti 25 tūkstančiai pranešimų dėl tarptautinės prekių ženklų registracijos. Dauguma jų išnagrinėti. Atlikus ekspertizes, priimta 19 tūkstančių sprendimų suteikti apsaugą Lietuvoje.
Pramoninis dizainas Lietuvoje registruojamas vadovaujantis Dizaino įstatymu. Daugiausiai paraiškų paduodama siekiant apsaugoti pakuotės, buities ir higienos reikmių, santechninės įrangos, baldų, statybinių medžiagų bei reklamos įrangos dizainą.
ELTA