• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentui ir Europos Sąjungos (ES) Tarybai ketvirtadienį nutarus Pinigų plovimo prevencijos biurą (AMLA) įkurti Frankfurte, o ne Vilniuje, Finansų ministerija artimiausiu metu nutrauks 13,3 mln. eurų vertės penkerių metų trukmės sutartį su bendrove „Project RE 1“ ir nesumokės jai „nė vieno euro“. 

Europos Parlamentui ir Europos Sąjungos (ES) Tarybai ketvirtadienį nutarus Pinigų plovimo prevencijos biurą (AMLA) įkurti Frankfurte, o ne Vilniuje, Finansų ministerija artimiausiu metu nutrauks 13,3 mln. eurų vertės penkerių metų trukmės sutartį su bendrove „Project RE 1“ ir nesumokės jai „nė vieno euro“. 

REKLAMA

Ministerija BNS pranešė, kad nuomos sutartis su „Project RE 1“ dėl pastato verslo centre „Yellowstone“ nuomos, pasirašyta pernai lapkričio 27 dieną, bus nutraukta remiantis joje numatytam saugikliui – ES institucijoms priėmus sprendimą, kad AMLA būstinės vieta bus ne Lietuvoje.

„Kadangi minėtas sprendimas priimtas iki vasario 27 dienos, Finansų ministerija, kaip nurodo sutartis, nebus sumokėjusi įmonei nė vieno euro“, – rašoma ministerijos atsakyme BNS. 

REKLAMA
REKLAMA

Ministerija teigia artimiausiu metu susisieksianti su vystytoju, todėl konkrečios sutarties nutraukimo datos įvardyti  negalinti. 

REKLAMA

„Kompensacijos vystytojui mokėjimas susietas ne su sutarties nutraukimo data, o su sprendimo dėl AMLA būstinės vietos data. Kadangi minėtas sprendimas priimtas vasario 23 dieną, kompensacija nebus mokama net ir tuo atveju, jeigu sutartis bus nutraukta po vasario 27 dienos“, – teigia ministerija.  

Pernai gruodį ministerija BNS pranešė, kad pagal sutartį pirmus tris mėnesius nuo jos pasirašymo (iki šių metų vasario 27 dienos) ministerija įmonei už paslaugas nemokės, už ketvirtą ir vėlesnius mėnesius (daugiausia – už tris) ji mokėtų 20 tūkst. eurų kompensaciją, o praėjus pusmečiui sutartis būtų automatiškai nutraukta, jei per tą laiką nebūtų priimtas joks sprendimo dėl AMLA vietos arba Lietuva nelaimėtų konkurso. 

REKLAMA
REKLAMA

„Project RE 1“ atstovai BNS pranešė, kad nutraukus sutartį patalpos bus siūlomos kitiems nuomininkams.

„Tokiam scenarijui taip pat rengėmės, AMLA centrui numatytas patalpas pasiūlysime kitiems nuomininkams“, – BNS nurodė įmonė.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė ketvirtadienį feisbuke rašė, jog atskirame ES Tarybos balsavime, surengtame prieš bendrą su EP nariais, Vilnius liko trečias – jį aplenkė Frankfurtas ir Paryžius. Tačiau galutiniame etape – Tarybos ir Parlamento balsavime – Vilnius negavo nė vieno balso.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai lapkritį Vyriausybei pateikus paraišką Vilniuje įsteigti AMLA biurą ministrė G. Skaistė tikino, kad Vilnius yra geriausia vieta tokiai agentūrai, nes Lietuvoje yra daug finansų sektoriaus rizikos ekspertų, be to, tai pagerintų Bendrijos institucijų geografinio pasiskirstymo balansą, rodytų tarptautinį pasitikėjimą Lietuva bei regionu. 

Ministrė, be to, teigė, kad Lietuva pasirengusi agentūrai pasiūlyti aukščiausius kokybės standartus atitinkančias patalpas, pasirūpinti AMLA darbuotojų ir jų šeimos narių socialine apsauga ir integracija.

REKLAMA

Tačiau vėliau žiniasklaida atskleidė, kad su „Yellowstone“ yra susijęs „Lewben“ grupės įkūrėjas ir bendrovės „Noewe“ (buvusios „Lewben“) didžiausias akcininkas Vilius Kavaliauskas. Registrų centro duomenimis, jis yra biurų pastatą valdančios bendrovės „Project RE 1“ galutinis naudos gavėjas. 

„Project RE 1“ vadovas Agnius Tamošaitis BNS yra sakęs, kad V. Kavaliauskas nėra tikrasis galutinis naudos gavėjas – realūs jos gavėjai yra į „Yellowstone“ projektą investavę 14 investuotojų – „pakankamai gerai žinomi“ Lietuvos fiziniai ir juridiniai asmenys, nenorintys viešumo. 

REKLAMA

A. Tamošaitis portalui „Verslo žinios“ vėliau teigė, kad V. Kavaliauskas projekte turi iki 10 proc. dalį ir yra pasyvus investuotojas, o didžiausia investuotoja yra Tautvydo Barščio ir jo sūnaus investicijų įmonė „Taba Invest“, turinti apie 50 proc. dalį. 

A. Tamošaitis vz.lt taip pat sakė, kad dėl „susiklosčiusios situacijos“ kai kurie nuomininkai nepasirašė sutarčių dėl patalpų „Yellowstone“ – jo teigimu, jie „aiškiai pasakė – nenorime būti kitoje antraštėje neigiamame kontekste“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remdamasi VSD informacija, vyriausybinė sandorių dalyvių atitiktį nacionalinio saugumo interesams vertinusi komisija 2017 metų rudenį dėl ryšių su Baltarusijos verslininkais blokavo „Lewben Investment Management“ (dabar „Braitin“) planus įsigyti investicijų bendrovę „Prosperus Real Estate II“, ketinusią investuoti į biurų kompleksą Verslo trikampyje Vilniuje. 

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl reputacinės rizikos Finansų ministerija gruodį kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) prašydama pateikti visą informaciją apie „Yellowstone“ vystytojus ir galutinius sandorio naudos gavėjus. Tačiau iki šiol ministerija nekomentavo, ar gavo informaciją iš VSD ir koks jos turinys.   

REKLAMA

Sutartinė patalpų nuomos kaina buvo 33,53 euro už kv. metrą, o išnuomotas plotas – 6591 kv. metras. BNS skaičiavimais, per vienerius metus nuomos kaina siektų apie 2,652 mln. eurų, o per 5 metus – 13,26 mln. eurų. Šiuos kaštus būtų padengusi Vyriausybė.

Finansų ministerijos teigimu, „Project RE 1“ pasiūlyta kaina buvo mažiausia, todėl įmonė buvo paskelbta konkurso nugalėtoja.  

REKLAMA

„Yellowstone“ verslo centras Vilniuje, J. Jasinskio gatvėje, yra šalia atnaujinamo ir plečiamo Verslo trikampio. Daugiau nei 25 mln. eurų vertės 9,3 tūkst. kv. metrų ploto 9 aukštų modernaus verslo centro statybą vystytojai tikisi baigti antrąjį šių metų ketvirtį. 

AMLA bus pagrindinė institucija užtikrinanti vieningą ES finansų sektoriaus pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą bei koordinuojanti veiksmus su valstybių narių nacionalinėmis priežiūros institucijomis.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų