Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka toliau svaidosi grasinimais Vakarams ir reikalauja Užsienio reikalų ministeriją aktyviai reaguoti į sankcijas ir kitus, kaip jis sako, nedraugiškus režimą spaudžiančių valstybių veiksmus. Štai Baltarusijos Užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Lietuva iki savaitės pabaigos iki minimumo sumažintų ambasados Minske darbuotojų skaičių.
Anot Lietuvos pareigūnų, toks režimo reikalavimas reiškia, kad ambasadoje Baltarusijoje liks tik vienas konsulinis darbuotojas, kuris sugebės atlikti labai mažai darbų.
Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas sako: Bus labai suvaržytas, didžioji dalis darbuotojų išvyksta, daugelyje sričių praktiškai sustos.“
Lukašenkos įtūžį sukėlė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos sprendimas štai šiose naujose patalpose Vilniuje akredituoti Baltarusių demokratinę atstovybę ir taip suteikti oficialų statusą Vilniuje dirbančiai Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos komandai.
Baltarusijos užsienio reikalų ministerija skelbė: „Akivaizdu, kad žvelgiant iš tarptautinės teisinės pusės, Lietuvos vyriausybė savo suverenius įgaliojimus tarptautiniuose santykiuose pavertė farsu, kuriame baltarusiška pusė neketina dalyvauti. Laikinajai patikėtinei pateikta informacija apie Baltarusijos sprendimą sumažinti iki minimumo Lietuvos diplomatinę atstovybę mūsų šalyje, kol bus atšaukta vakarykštė ir kitos nedraugiškos iniciatyvos, įžiebiančios konfrontaciją santykiuose su Baltarusija.“
Pati Cichanouskaja džiaugiasi jos biuro nauju statusu ir panašias atstovybes nori steigti ir kitose Europos valstybėse: „Tai svarbus žingsnis deligimizuojant režimą. Dėl to Lietuva tikslino savo įstatymus. Bet tai labiau simbolinis žingsnis, mūsų darbe niekas nesikeis. Lietuva mums padėjo dėl tarptautinių susitikimų ir toliau padės. Norime panašias atstovybes atidaryti ir kitose šalyse.“
Nusprendęs apriboti Lietuvos ambasados Baltarusijoje veiklą, Minsko režimas, anot Prezidento Nausėdos, dar labiau saviizoliuojasi. „Tai rodo tiktai Baltarusijos režimo norą saviizoliuotis ir tapti dar labiau priklausomu nuo didžiosios kaimynės. Tokios pastangos saviizoliuotis, atsiriboti nuo išorinio pasaulio dažniausiai baigiasi liūdnai, blogai pačiai šaliai ir jos žmonėms. Režimas rūpinasi tik savo išlikimu bet kokia kaina.“
Į Minsko sprendimą Lietuvos vyriausybė nusprendė atsakyti analogišku atoveiksmiu – Vilniuje paliks tik vieną konsulinį ir tris techninius darbuotojus.
Ministerijos atstovas Mindaugas Rukštelė tvirtina: „Baltarusių diplomatų Lietuvoje yra 10, mūsų diplomatų septyni. Kartu su diplomatinių atstovybių vadovais, ambasadoriumi, generaline konsule. Lieka po vieną, turėjom septynis ir 10.“
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako: „Lietuvos vyriausybė sprendimu, iki liepos 12 d. vidurnakčio, Baltarusijos ambasados Lietuvoje diplomatinis personalas turi būti sumažintas iki vieno darbuotojo konsulinėms funkcijoms vykdyti. Administracinėms–techninėms funkcijoms vykdyti gali likti ne daugiau negu trys ambasados darbuotojai.“
Naujausia Minsko ir Vilniaus konfrontacija, anot politologų, reiškia diplomatinių santykių tarp Lietuvos ir Baltarusijos nutraukimą.
„Praktiškai diplomatiniai santykiai nutraukiami. Jie iš esmės jau ir buvo nutrūkę. Lietuva ir kitos Vakarų šalys Lukašenkos režimo nepripažįsta. Tos atstovybės, kurios yra realios režimui, negali būti traktuojamos kaip atstovaujančios Baltarusijos piliečius. Tai konstatuojama to, kas buvo ilgą laiko tarpą. Režimas imasi paskutinių priemonių, kurios jos rankose, kad pademonstruotų priešiškumą visam iš esmės likusiam pasauliui“, – sako politologas Linas Kojala.
Išgirdę apie būsimus Lietuvos ir Baltarusijos ambasadų suvaržymus jau nerimauja verslininkai, vežėjai, Baltarusijos ambasadoje Vilniuje tvarkęsi vizas ir kitus dokumentus.
Pramonininkų konfederacijos atstovas Ričardas Sartatavičius teigia: „Tie, kurie ten padarė investicijas, bet kokiu atveju dirba. Jei reikės vizų, nebus konsulinių padalinių, verslas, kaip anksčiau, turėjom santykius su šalimis, kur nebuvo mūsų atstovybių, siunti kažkur pasą, gauni vizą, bet tas užima laiko, brangiau kainuoja.“
Verslininkai laukia Lietuvos vyriausybės patarimų, kur kreiptis, prireikus vykti į Baltarusiją. Valdininkai kol kas nieko konkretaus atsakyti dar negali, tačiau žada svarstyti, kaip suktis iš padėties ir žada prašyti kitų Europos sąjungos šalių paramos.