• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos kariuomenės atstovams grąžinta praeitą savaitę Maskvos Šeremetjevo oro uoste neteisėtai konfiskuota pagal Atviros oro erdvės sutartį Lietuvoje atlikto skrydžio fotojuosta.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip praneša Krašto apsaugos ministerija, antradienį Rusijos gynybos ministerijos atstovai juostą grąžino Lietuvos gynybos atašė Rusijoje pulkininkui Česlovui Šlėgaičiui.

REKLAMA

Rusijos Federacijos ginkluotės kontrolės ekspertai kartu su Baltarusijos Respublikos atstovais skrydį pagal Atviros oro erdvės sutartį virš Lietuvos teritorijos atliko gegužės 7 dieną lėktuvu AN-30B, primena ELTA. Skrydžio medžiagos konfiskavimas - rimtas Atviros oro erdvės sutarties pažeidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Atviros oro erdvės sutartį rengiamų skrydžių metu atliekamas stebėjimas iš oro, kaip šalyje laikomasi galiojančių ginkluotės kontrolės susitarimų. Po skrydžio parengiama ir kitoms sutarties narėms išplatinama abiejų šalių pasirašyta ataskaita.

Šalies, kurios teritorijoje vyko skrydis, atstovai taip pat stebi fotojuostų ryškinimą, jiems perduodama juostos kopija. Skrydžių juostą gali įsigyti ir kitos sutarties šalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atviros oro erdvės sutartis, kuria siekiama didinti pasitikėjimą ir tarpusavio supratimą tarp sutartį pasirašiusių šalių, buvo pasirašyta 1992 metais Helsinkyje. Lietuva sutartį ratifikavo 2004 m.

Tarptautinės teisės ekspertas doc. dr. Dainius Žalimas Eltai yra teigęs, kad ar žvalgybinės Lietuvoje atlikto skrydžio medžiagos konfiskavimas Rusijoje tėra nesusipratimas, parodys tai, ar didžioji Lietuvos kaimynė suskubs ją perduoti mums. To nepadarius grėstų ilgalaikės neigiamos pasekmės šalių santykiams.

REKLAMA

Tąsyk D. Žalimas buvo linkęs manyti, kad tai apmaudus nesusipratimas. "Aš nemanau, kad tai buvo padaryta piktybiškai. Matyt, Rusijos pareigūnai nebuvo instruktuoti ir nežinojo, kad tokio pobūdžio medžiagą galima išsivežti. Klausimas tik, ar Rusijos valdžia viską padarė, kad tie asmenys, kurie dirba pasienio patikros arba muitinės poste, žino, jog tokio pobūdžio informacija pagal tarptautinę Atviros oro erdvės sutartį gali būti išvežta. Kad Rusijoje tokie nesusipratimai vyksta, manęs nestebina. Ne vien tik Rusijoje tokių nesusipratimų būna, būna ir kitų valstybių pasienio arba muitinės punktuose", - teigė jis.

Pasak tarptautinės teisės eksperto, jei Rusija greitai atiduos visą medžiagą ir atsiprašys, didesnės įtakos šis incidentas šalių santykiams neturės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų