Lietuvos atstovė Elvyra Baltutytė Europos žmogaus teisių teisme teigia, kad kaliniai Strasbūrui vis dar skundžiasi dėl prastų kalinimo sąlygų Lietuvoje. Pasak teisininkės, už tokius pažeidimus priteisiamos vienos didžiausių kompensacijų. Politikai tvirtina, kad ateityje tokių skundų turėtų mažėti, nes numatomos įkalinimo įstaigų reformos.
Tai kad Lietuvos įkalinimo įstaigos nė iš tolo neprimena, pavyzdžiui, Skandinavijos kalėjimų, seniai niekam ne paslaptis. Todėl ir Europos žmogaus teisų teismą nuolat pasiekia skundai dėl itin prastų kalinimo sąlygų. Šio teismo atstovė Lietuvoje teigia, kad pagrindinė problema – perpildyti tardymo izoliatoriai.
„Ten laikoma labai ilgai: metai du metai. Tai jau kelia pavojų. Jeigu asmuo, kuriam pagal mūsų teisės aktus ten turi tekti 5 kv. m tenka, tiktai pora metrų. Tokiomis sąlygomis ten leidžiant porą metų, kyla pavojus, kad Europos žmogaus teisių teismas pripažins žeminančiomis orumą sąlygomis“, – sako Elvyra Baltutytė, Lietuvos atstovė Europos žmogaus teisių teisme.
Jos teigimu, Europos komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų elgesį ne kartą Lukiškių tardymo izoliatorių yra pripažinęs žeminant žmogaus orumą. Teismas už tokį pažeidimą skiria gana dideles kompensacijas. Pavyzdžiui, prieš šešerius metus Lietuvos piliečiui išmokėta 15 tūkstančių litų. Dabar šios sumos gali būti žymiai didesnės.
Politikai tvirtina, kad sąlygos priklauso nuo ekonominės šalies padėties.
„Yra Europos standartai, pasaulio standartai,bet mūsų ekonominė galia, sunkmetis riboja galimybes įkalinimo sąlygas padaryti kaip Švedijoje“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.
„Problemą išspęstų Lukiškių kalėjimo iškėlimas. Kol kas mes neturime galimybių kaip fiziškai pagerinti, sakykime, to kvadrato dydžio klausimą“, – pripažino teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius.
Kalėjimų departamento duomenimis, šiuo metu labiausiai perpildyti Šiaulių ir Lukiškių tardymo izoliatoriai. Penkiolikoje įkalinimo įstaigų dabar kali per devynis tūkstančius asmenų.
Reda GILYTĖ