Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikų, šią savaitę orai bus kontrastingi. Jau artimiausią parą Lietuvą turėtų pasiekti šaltesnė oro masė, atkeliauja ir krituliai, galima tikėtis snaigių ir šlapdribos.
Trečiadienį daug kur protarpiais krituliai, temperatūra naktį vos 0-5 laipsniai šilumos, o dieną 2-7 laipsniai šilumos. Ketvirtadienio dieną taip pat daug kur vyraus nedideli krituliai, o temperatūra dieną sieks nuo 4 iki 9 laipsnių šilumos.
Lietingi orai turėtų tęstis iki pat šeštadienio. Tačiau savaitgalį orai pasitaisys ir vėl džiugins vasariška šiluma. Šeštadienio dieną turėtų šilti nuo 9 iki 14 laipsnių šilumos, o sekmadienį tikėtina, kad orai pasieks ir daugiau nei 20 laipsnių šilumos.
Balandis laukia šiltesnis nei įprastai
Klimatologė Viktorija Mačiulytė teigia, kad, remiantis Europos vidutinės trukmės prognozių centro duomenimis, atėjęs balandis turėtų būti šiltesnis nei įprasta tokiu metų laikotarpiu Lietuvoje.
„Prognozuojama iki 2 laipsnių aukštesnė temperatūra, lyginant su standartine klimato norma. Na ir kritulių kiekis šiek tiek turėtų būti didesnis, tai tikimės šilto balandžio“, – pasakoja klimatologė.
Tiesa, moteris užsimena, kad šios prognozės yra labiau eksperimentinės, tad į jas reikėtų žiūrėti atsargiai.
Vidutinė balandžio mėnesio temperatūra Lietuvoje yra 7,2 laipsniai šilumos.
Absoliučiu šilumos rekordininku buvo šių metų kovas. Štai, pavyzdžiui, Druskininkuose kovo 31 d. sušilo net iki +25,5 laipsnių. Ankstesnis kovo 31-osios rekordas buvo užfiksuotas lygiai prieš 14 metų (2010-03-31) Lazdijuose, kuomet sušilo iki +19,8 °C (t. y. net 5,7 laipsnio mažiau nei šiandien). Tuo pačiu, net 3,1 laipsnio buvo pagerintas nė paros neišsilaikęs šeštadienį užfiksuotas kovo mėn. aukščiausios oro temperatūros rekordas (+22,4 °C, Druskininkai, 2024-03-30).
Sinoptikai teigia, kad taip nutiko dėl atkeliavusios šiltos oro masės iš Šiaurės Afrikos, kuri pasiekė ir Lietuvą. Ir nors tai nėra labai ypatingas reiškinys, tačiau kovo mėnesiui nelabai būdingas.
V. Mačiulytė komentuoja, kad toks stiprus atšilimas yra klimato kaitos padarinys. O dėl jos vis dažniau pasiekiami įvairūs šilumos rekordai.
„Nors tokie orai nėra labai išskirtiniai, tačiau dėl klimato kaitos dažnėja tų įvairių rekordų. Ir ta temperatūros kartelė vis, po truputėlį, stumiama į viršų, o žemos temperatūros atžvilgiu, tai nevyksta. Žemos temperatūros kokių nors rekordų nefiksuojame ir dažniausiai visokie ekstremumai būna maksimalios temperatūros atžvilgiu“, – pasakoja klimatologė.