Didžiulis desantinis puolimo Jungtinių Amerikos Valstijų karinis laivas įplaukia į Kuršių marias. Tokio milžino viešnagės Lietuva sulaukia pirmą kartą. Kone 260 metrų ilgio ir 60 metrų pločio dičkis prisišvartavo Klaipėdos uoste.
„Gabena desantininkus, įgalina juos veikti. O tuo pačiu veikia kaip ir vadavietė. Jis gali remti visas įvairaus pobūdžio operacijas. Įskaitant paramą specialiosioms operacijoms, evakuaciją nuo kranto bei humanitarines operacijas“, – teigia Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Ir iš tiesų, desantinis laivas prikimštas įvairaus karinio transporto, suprojektuotas taip, kad jame telpa mažesni laivai–amfibijos su oro pagalvėmis, skirti greitam karių pergabenimui. Laivo įgulą sudaro 2000 narių.
„Kiekviena Baltijos šalis turi ką nors galingo išskirtinio, galinčio prisidėti prie bendro tikslo. Ir kai mes visi susivienijame, šiai bendrai jėgai niekas negali prilygti“, – kalba laivo vadas Aaron Kelley.
O jėga galinga. Įspūdingas vaizdas atsiveria nuo laivo denio, kuris yra ir kilimo takas 26-iems orlaiviams. Didžioji dalis jų – MV-22 konvertoplanai. Unikali jų savybė, kad šie orlaiviai gali skristi ir kaip lėktuvai, ir kaip sraigtasparniai. Dažniausiai jie naudojami pergabenti karius bei krovinius.
„Mes pustrečio šimto metrų atstumu kaip lėktuvu priskrendame prie laivo bokštelio ir pakimbame ore. Tada orlaivis virsta tarsi sraigtasparniu ir 45 laipsnių kampu iš laivo šono nutupiame tarsi sraigtasparnis“, – sako konvertoplano pilotas Shafe Farrell.
Vertikaliai kilti bei leistis gali ir laive taip pat išrikiuoti AV – 8B atakos lėktuvai. „Rolls-Royce“ variklį turintis orlaivis gali pasiekti 1000 kilometrų per valandą greitį, yra ginkluotas 22-iejų milimetrų pabūklu, gali nešti bombą ar įvairaus tipo raketas. Tad jų pilotai sako tik ir ieškantys progos paskraidyti bet kokiu oru.
„Kuo geresnis oras, tuo lengviau skristi. Bet mes mėgstame treniruotis ir iššūkių reikalaujančiomis sąlygomis. Nes oro negali valdyti kada panorėjęs, o skristi, kad ir mūšį gali tekti bet kada“, – tikina pilotas Joseph Ruth.
Laivo įgula jau atliko ne vieną gelbėjimo operaciją. 1997-siais kilus karui Siera Leonėje į laivą buvo evakuoti 3000 šios šalies civilių bei 400 amerikiečių. 2005-siais stovint Jordanijos uoste, laivas apšaudytas raketomis, tačiau šios į nieką nepataikė.
„Mes treniruojamės kovai. Toks ir yra jūrų pėstininkų bei jūreivių tikslas. Taip pat treniruojamės su draugiškomis šalimis įtraukdami ir amfibijas, taip mokydamiesi veikti ir sausumoje, ir jūroje“, – aiškina laivo komunikacijos specialistas Jacob Brigerson.
Anot svečius pasitikusio Lietuvos kariuomenės vado, amerikiečių karo laivas mūsų šalyje demonstruoja, kad Jungtinės Valstijos padeda užtikrinti saugią laivybą Baltijos jūroje.
„Reaguojant į saugumo situaciją regione, NATO stiprina rytinį flangą visose dimensijose, tame tarpe ir jūros dimensijoje. Už mano nugaros matome to įrodymą – vienybės bei gynybos garantą. JAV – viena stipriausių mūsų sąjungininkų, jų parama Lietuvai yra gyvybiškai svarbi ir, pasakyčiau, svarbiausia“, – teigia V. Rupšys.
Laivo viešnagė taip pat siunčia žinutę Rusijai bei Baltarusijai.
„Mūsų galimybės atremti bet kokį agresorių dabar yra ženkliai didesnės negu anksčiau. Tai yra mūsų saugumas, kaip valstybės saugumas šiuo atveju yra sustiprėjęs. Bet grėsmės, žinoma, išliko. Jos, deja, bet stabilios“, – kalba Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Milžinas Klaipėdą paliks antradienį apie 15 valandą. Miestiečiai ir svečiai į jį neįleidžiami saugumo sumetimais. Geriausias įmanomas laivo vaizdas visiems norintiems atsiveria iš Smiltynės arba laivą išlydint pro uosto vartus.