Lietuva ketina tobulinti nacionalinį superkompiuterį, esantį Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultete.
Prie Seimo veikiančio Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) nariai, trečiadienį apžiūrėję superkompiuterį, pritarė mokslininkų nuomonei, jog jį būtina atnaujinti, kad Lietuva neatsiliktų nuo kitų Europos valstybių bei galėtų dalyvauti tarptautiniuose mokslo tyrimų projektuose.
Pasak komiteto pranešimo, mokslininkams buvo pasiūlyta parengti projektą, kad lėšos tam būtų skirtos iš kitų metų biudžeto. Kiek lėšų bus prašoma ir kokie konkrečiai įrenginiai bus perkami, kol kas neaišku.
Superkompiuteris, kuris yra naudojamas lietuvių kalbos terminų, teršalų sklaidos Lietuvos Baltijos jūros pakrantėje modeliavimui ir kitiems tyrimams, yra vienas iš centrinių Lietuvos lygiagrečių ir paskirstytų skaičiavimų tinklo „LitGrid“ mazgų.
Šis tinklas daugiausiai skirtas mokslininkams, tačiau juo gali naudotis ir verslo atstovai.
„LitGrid“ tinklas yra glaudžiai susijęs su kuriamu Baltijos šalių lygiagrečiųjų ir paskirstytų skaičiavimų tinklu „BalticGrid“ bei didžiausiu Europos tokiu tinklu - EGEE.
Galingam superkompiuteriui įsigyti Vyriausybė prieš kelis metus skyrė daugiau nei 2 mln. litų.
Superkompiuteris šiuo metu susideda iš dviejų skirtingos architektūros komponentų. Pirmasis komponentas - bendrovės SGI sukurta sistema „Altix 4700“, susidedanti iš 64 procesorių, o antrasis - iš 42 atskirų mazgų sudaryta sistema.
Pastarosios sistemos kiekviename mazge yra po 4 procesorius (kiekvienas jų suderinamas su 32 bitų ir su 64 bitų architektūra), 4 GB vidinės atminties ir po 2 diskų įrenginius.