Lietuvos užsienio reikalų ministerija pasveikino Rusijos atstovų sprendimą Antrojo pasaulinio karo pabaigą Vilniuje minėti ne tik gegužės 9-ąją, bet ir gegužės 8-ąją kartu su visa Europa, ir akcentuoti ne Sovietų Sąjungos pergalės, bet visų kare žuvusiųjų atminimą.
Rusijos ambasada Lietuvoje penktadienį pakvietė diplomatinį korpusą dalyvauti ekumeninėse Mišiose, kurios skirtos visų žuvusiųjų per karą atminimui.
Pamaldose dalyvavęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas BNS penktadienį sakė tikįs, kad toks renginys taps gražia tradicija, kai įvairių konfesijų atstovai kartu išreiškia pagarbą įvairių šalių piliečiams ir įvairių tautybių žmonėms, žuvusiems Antrojo pasaulinio karo metu.
"Tai taip pat liudija, kad Rusija yra linkusi pažymėti Antrojo pasaulinio karo pabaigą kartu su europiečiais gegužės 8 dieną. Manau, kad tai labai gražus ženklas, kad Rusija nori būti su Europa", - sakė V.Ušackas.
URM atstovų teigimu, toks žingsnis gali paskatinti geresnį supratimą tarp abejų tautų.
"Rusijos Federacijos ambasados kvietimą ekumeninėms mišioms pagerbti karo aukų atminimą galima vertinti kaip žingsnį, siekiant didesnio tarpusavio supratimo tarp lietuvių ir rusų tautų, nukentėjusių nuo II pasaulinio karo ir XX amžiaus totalitarinių režimų", - BNS sakė Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Rolandas Kačinskas.
Lietuvos diplomatų teigimu, Rusijos ambasada Lietuvoje pirmą kartą II pasaulinio karo metines mini ne tik gegužės 9-ąją, kada Rusijoje iškilmingai švenčiama Pergalės diena, bet ir gegužės 8-ąją, kartu su visa Europa, neskiriant tautybės ir kare užimtos pozicijos.
"Tikimės šiuo klausimu tolesnių Lietuvos ir Rusijos Federacijos istorikų komisijos diskusijų, taip pat, kad tinkamai bus pagerbta ir įamžinta nuo totalitarinių režimų nukentėjusių lietuvių atmintis", - BNS sakė R.Kačinskas.
Penktadienį prieš vidurdienį ekumeninės mišios buvo aukojamos pravoslaviškos Šventos Dvasios vienuolyno cerkvėje.
Pastaraisiais metais Lietuvos ir Rusijos santykiai buvo ypač šalti, bet neseniai imta kalbėti, kad bent retorikoje galima tikėtis tam tikrų pokyčių.
Apie tam tikrus atšilimo ženklus imta kalbėti ir po kovo mėnesį įvykusio Rusijos užsienio reikalų viceministro Vladimiro Titovo vizito Lietuvoje. Vis dėlto tąkart diplomatiniuose sluoksniuose buvo teigiama, kad svečiai iš Maskvos tada dar sakė "nenusprendę, ką daryti su Lietuva", ėmusia siųsti ženklus, jog nori pragmatiškesnių dvišalių santykių.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.