Lietuva pritaria Europos Sąjungai (ES) pirmininkaujančios Prancūzijos pirmadienį paskelbtam susirūpinimui dėl padėties Gruzijoje, teigia Užsienio reikalų ministerija (URM).
„Lietuva griežtai smerkia nesiliaujančias provokacijas prieš teisėtą Gruzijos valdžią, kurių taikiniais tampa savo pareigą atliekantys Gruzijos ir Europos Sąjungos pareigūnai“, - rašoma ministerijos pranešime.
Pasak URM, Lietuva yra ne kartą atkreipusi tarptautinės bendruomenės dėmesį, kad iš Gruzijos dar neišvesta okupacinė kariuomenė, kaip numatyta ES suderintuose tarptautiniuose susitarimuose.
„Dabar ši kariuomenė tampa viena iš padėtį regione destabilizuojančių veiksnių. Dar kartą pabrėžiame, kad ji turi būti nedelsiant išvesta“, - teigiama pranešime.
Lietuva, URM tvirtinimu, atkreipia dėmesį, kad ES stebėtojams iki šiol nesudarytos sąlygos atlikti misiją Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijoje.
„Esame įsitikinę, kad neatidėliotinas šio žingsnio įgyvendinimas nutrauktų žmonių gyvybes kainuojančias provokacijas“, - teigia ministerija.
ES šiuo metu pirmininkaujanti Prancūzija pirmadienį išreiškė susirūpinimą dėl „įtampos padidėjimo“ Gruzijoje, taip pat pasmerkė neseniai įvykusį smurto išpuolį, per kurį žuvo mažiausiai trys žmonės ir buvo iškilęs pavojus ES stebėtojams.
Gruzijos vyriausybė pranešė, jog lapkričio 10-ąją du Gruzijos policininkai žuvo sprogus bombai Dvanio kaime, esančiame netoli separatistinės Pietų Osetijos.
ES pirmininkaujanti šalis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl „tarptautinių stebėtojų, kurie Pachulanyje buvo pakliuvę į pavojingą padėtį, saugumo“.
ES stebėtojai pranešė, jog šeštadienį jie buvo apšaudyti. Tuo metu jie tyrė Gruzijos policininko žūtį Pachulanio kaime, esančiame Gruzijos šiaurės vakaruose netoli separatistinės Abchazijos.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare.
Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo karo veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.
Tarpininkaujant ES rugpjūtį Maskva ir Tbilisis pasirašė paliaubų sutartį, o ES stebėtojai patruliuoja Gruzijoje netoli abiejų separatistinių regionų, kur dažnai įvyksta susišaudymų ir kitokių incidentų.
ES misijoje Gruzijoje iš viso dirba penki stebėtojai iš Lietuvos, dar du pareigūnai yra Tbilisyje.