Ūkio ministras Evaldas Gustas Paryžiuje pasirašė Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimą su Europos kosmoso agentūra (EKA). Šiuo susitarimu siekiama sudaryti galimybių mūsų šalies verslininkams ir mokslininkams dalyvauti pripažintame aukščiausio lygio tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.
Pranešime spaudai rašoma, kad per susitarimo pasirašymo ceremoniją ūkio ministras E. Gustas savo kalboje pažymėjo, jog Lietuvos Vyriausybė kaip niekad iki šiol skiria daug dėmesio kosmoso politikai: „Pagrindinis Lietuvos kosmoso politikos tikslas yra nuolatinis žinių siekimas, ekonominis augimas ir kosminių technologijų nauda mūsų valstybei. Šiandien labai svarbu yra tai, kad mes nesame nuošalyje vystant naują kosmoso ekonomiką. Todėl glaudesnis bendradarbiavimas su EKA yra mūsų vykdomos kosmoso politikos kertinis akmuo.“
2013 m. vasario mėn. EKA ekspertai atliko Lietuvos kosmoso srities mokslo ir verslo potencialo technologinį auditą ir nustatė, kad Lietuva turi gana stiprų gamtos mokslų, biotechnologijų, informacinių technologijų, mikroelektronikos ir optoelektronikos, mechatronikos, lazerių mokslo ir technologijų ir kitų sričių mokslo ir technologinį potencialą ir gali būti didelę pridėtinę vertę kuriančių kosminių technologijų ir paslaugų kūrėja, ne tik jų vartotoja. Todėl Lietuva buvo pakviesta pereiti į glaudesnio bendradarbiavimo su EKA etapą – pasirašyti EBV susitarimą ir pradėti dalyvauti EKA programose.
Siekiant įgyvendinti spalio 7 d. Paryžiuje pasirašytą Lietuvos ir EKA Europos bendradarbiaujančios valstybės susitarimą, Ūkio ministerija spalio 14 d. kviečia verslo ir mokslo atstovus dalyvauti Europos kosmoso agentūros informaciniame seminare.
Lietuvos mokslo ir verslo atstovai bus supažindinti su pirmojo kvietimo teikti paraiškas dalyvauti EKA programose pagal EBV susitarimą teikiamomis galimybėmis ir ypatumais. EKA ekspertai išsamiai papasakos, kaip registruotis į EKA elektroninę paraiškų teikimo sistemą EMITS, pristatys paraiškų teikimo tvarką bei procedūras ir atsakys į pateiktus klausimus. Antrojoje seminaro dalyje numatyti individualūs potencialių pareiškėjų pokalbiai su EKA ekspertais.
Įgyvendindama susitarimą EKA kasmet skelbs tik Lietuvos mokslo institucijoms ir įmonėms skirtus kvietimus teikti paraiškas dalyvauti EKA programose, kurios apima tokias sritis kaip astrofizika, mikroelektronika, robotika, medžiagotyra, mechatronika, informacinės technologijos, geoinformatika ir daugelį kitų. Dalyvavimas EKA programose padės iš esmės išspręsti mokslinės kompetencijos ir tarptautiškumo didinimo bei spartesnio mokslo rezultatų komercinimo problemas.