• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai pagamino pirmąją 1000 lietuviškų dronų partiją, kurie Ukrainoje naikins taikinius priešų teritorijoje. Dronai kamikadzės naujas ir itin efektyvus kovos ginklas kare. Jais ginkluojasi ir Lietuvos kariuomenė.

Lietuviai pagamino pirmąją 1000 lietuviškų dronų partiją, kurie Ukrainoje naikins taikinius priešų teritorijoje. Dronai kamikadzės naujas ir itin efektyvus kovos ginklas kare. Jais ginkluojasi ir Lietuvos kariuomenė.

REKLAMA

Dar šiemet sulauks virš 2000 tokių dronų. O jiems Lietuva šiemet iš viso skyrė 8 milijonus eurų.

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. 

Lietuvos gamintojų rankose jų sukurti pirmieji lietuviški FPV dronai, dar vadinami kamikadzėmis. Rusijai užpuolus Ukrainą tokio tipo dronai tapo vienu svarbiausių kovos įrankių. Pirmasis tūkstantis lietuviškų įrenginių jau pasiekė kariuomenės sandėlius ir greit iškeliaus į Ukrainą.

„Mes kalbama apie 20 procentų to, kas bus padaryta per mėnesį – pusantro“, – teigė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

8 milijonų eurų vertės projektą įgyvendina 5 Lietuvos įmonės. Iki metų pabaigos įmonės įsipareigojusios pagaminti per 7 tūkstančius FPV dronų platformų – Ukrainai bus skirti 5 tūkstančiai už penkis milijonus, o Lietuvos kariuomenei virš 2 tūkstančių dronų už 3 milijonus. 

REKLAMA

„Dronai testuojasi Ukrainoje, jie bus panaudoti mūšio lauke. Mes žinosime, kas veikia, kas neveikia, tobulėsim. Tai labai naudinga mums, mūsų pajėgoms, kurios galės dronus atsinaujinti ir turėt šalia gamybinį potencialą“, – tikino L. Kasčiūnas. 

Parama nebus vienkartinė

Paties drono kaina tokia pati, tik ukrainiečiams reikia mažiau antžeminių valdymo stotelių.

„Nes ukrainiečiai kare, tai šalia to valdymo mechanizmo jam priskiriamas šimtas dronų. Lietuvos atveju vienam valdymo centrui priskiriama 20 dronų“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Ši parama Ukrainai, pasak ministro, ne vienkartinė. Kitąmet bus skirta 10 milijonų eurų. Gamintojai sako pasiruošę, nors pradžia ir nelengva – teko įveikti ne vieną iššūkį, kad laiku sukurtų pirmuosius įrenginius.

„Užsakymas buvo padarytas rugpjūtį, įranga spalio pradžioje jau pasiekė kariuomenės sandėlius. Tai yra itin trumpas laikas palyginus su tuo, kaip įprastai dirba Vakarų gynybos pramonė, kur pristatymo terminai yra nuo trejų iki penkerių metų“, – aiškina „RSI Europe“ direktorius Tomas Milašauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunkiausia esą operatyviai gauti kokybiškų komponentų.

„Testuojame kiekvieną gautą komponentą prieš jį dedant į gamybos procesą ir bent 10 proc. pasitaiko nekokybiškų“, – teigė „RSI Europe“ direktorius Milašauskas. 

Sieks China free dronų

Kamikadzių gamyboje naudojami įvairūs elementai lietuviški, amerikietiški, ukrainietiški, bet yra ir kiniškų. Nors pastarųjų norima atsisakyti, deja, kartais nėra kuo pakeisti, be to, jie ir pigesni, kitaip drono kaina augtų kone dukart.

REKLAMA

„Kinija yra pasaulinis fabrikas, be jo išsiversti neišeina, bet stengiamės naudoti kuo daugiau lietuviškų komponentų ir mūsų ateities planuose yra turėti China free droną“, – teigė „Baltic viper“ technikos direktorius Mindaugas Varanauskas. 

Visi šie lietuviški koviniai dronai išbandyti fronto sąlygas atitinkančioje aplinkoje Ukrainoje. Jų tikslas pasiekti taikinį ir jį sunaikinti. Gamintojai sako, įdiegę įvairių sistemų, kurios neleidžia priešui sutrikdyti įrenginio, kad šis nepasiektų taikinio.

REKLAMA

„Fokusuojamės į elektronikos dalį ir programinę dalį, kuri leidžia turėti atsparius elektroninei kovai ryšio sprendimus“, – sakė Tomas Milašauskas. 

„Turime ant drono uždėję dirbtinio intelekto, arba taikinio privedimo, sistemą, kada drono operatorius pažymi taikinį, ir net praradus valdymą, dronas pataikys į taikinį“, – pasakojo „Baltic viper“ technikos direktorius Varanauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rengia operatorius ir instruktorius

Lietuvos kariuomenė taip pat laukia FPV dronų ir moko karius juos valdyti.

„Tokią sistemą Lietuvos kariai galės naudoti naikinti tiek judantiems, tiek stacionariems priešo taikiniams, nebūnant tiesioginiame kontakte su priešu. Tai didins karių išgyvenamumą operacijų ir mūšio metu“, – teigia gynybos štabo atstovas Tomas Kvietkauskas. 

Lietuvos kariuomenės mokykloje intensyviai rengiami ir dronų operatoriai, ir instruktoriai. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

O patys net balionų neturim su kuo numust
Čia tos NKVDistinės žiurkės putlerio nauja klička:)?
šaunuoliai,malonu skaityti
šaunuoliai,malonu skaityti
16 Dar šiemet sulauks virš 2000 tokių dronų. O jiems Lietuva šiemet iš viso skyrė 8 milijonus eurų. Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. Lietuvos gamintojų rankose jų sukurti pirmieji lietuviški FPV dronai, dar vadinami kamikadzėmis. Rusijai užpuolus Ukrainą tokio tipo dronai tapo vienu svarbiausių kovos įrankių. Pirmasis tūkstantis lietuviškų įrenginių jau pasiekė kariuomenės sandėlius ir greit iškeliaus į Ukrainą. TAIP PAT SKAITYKITE: EP narys iš Vokietijos pritaria idėjai, kad Ukrainai būtų leista smogti taikiniams Rusijos gilumoje Zelenskis įvardijo datą, iki kada turėtų baigtis karas Ukrainai kyla problemų dėl naikintuvų F-16: ekspertai beda pirštu į partnerių pažadus „Mes kalbama apie 20 procentų to, kas bus padaryta per mėnesį – pusantro“, – teigė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. REKLAMA 8 milijonų eurų vertės projektą įgyvendina 5 Lietuvos įmonės. Iki metų pabaigos įmonės įsipareigojusios pagaminti per 7 tūkstančius FPV dronų platformų – Ukrainai bus skirti 5 tūkstančiai už penkis milijonus, o Lietuvos kariuomenei virš 2 tūkstančių dronų už 3 milijonus. „Dronai testuojasi Ukrainoje, jie bus panaudoti mūšio lauke. Mes žinosime, kas veikia, kas neveikia, tobulėsim. Tai labai naudinga mums, mūsų pajėgoms, kurios galės dronus atsinaujinti ir turėt šalia gamybinį potencialą“, – tikino L. Kasčiūnas. Parama nebus vienkartinė Paties drono kaina tokia pati, tik ukrainiečiams reikia mažiau antžeminių valdymo stotelių. „Nes ukrainiečiai kare, tai šalia to valdymo mechanizmo jam priskiriamas šimtas dronų. Lietuvos atveju vienam valdymo centrui priskiriama 20 dronų“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras. Ši parama Ukrainai, pasak ministro, ne vienkartinė. Kitąmet bus skirta 10 milijonų eurų. Gamintojai sako pasiruošę, nors pradžia ir nelengva – teko įveikti ne vieną iššūkį, kad laiku sukurtų pirmuosius įrenginius. „Užsakymas buvo padarytas rugpjūtį, įranga spalio pradžioje jau pasiekė kariuomenės sandėlius. Tai yra itin trumpas laikas palyginus su tuo, kaip įprastai dirba Vakarų gynybos pramonė, kur pristatymo terminai yra nuo trejų iki penkerių metų“, – aiškina „RSI Europe“ direktorius Tomas Milašauskas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų