Lietuva ateityje į Kosovą nebesiųs karių taikos palaikymui. Antradienį į Kosovą išlydėtas dvidešimtos pamainos Lietuvių karių būrys KFOR-20 bus paskutinis, kuriam sugrįžus šiame Balkanų regione liks tik mokymo grupėje tarnaujantys kariai.
Tai BNS antradienį po KFOR-20 išlydėtuvių patvirtino krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
„Šis būrys bus paskutinis, daugiau karių siunčiama nebus. Sprendimas yra suderintas su partneriais - lenkais ir ukrainiečiais, kurių bendro bataliono sudėtyje tarnauja Lietuvos kariai“, - kalbėjo R. Juknevičienė.
Pasak jos, ateityje nebesiųsti karių į Kosovą nuspręsta dėl šiame regione pagerėjusios saugumo situacijos ir dėl įtemptos ekonominės padėties Lietuvoje.
„Sprendimą atitraukti karius iš Kosovo svarsto ir daugiau NATO šalių. Be to mums reikia susitelkti į vis aktualėjančią Aljanso misiją Afganistane, kurios Goro provincijos atkūrimo grupei vadovauja Lietuva. Esant sunkiai ekonominei situacijai, mūsų prioritetas yra daugiau dėmesio skirti šiai misijai", - dėstė Krašto apsaugos ministerijos vadovė.
Ji pridūrė, kad kol kas nėra tiksliai žinoma, tačiau neatmestina, kad KFOR-20 būrys, kuriame yra apie 30 karių, Kosove praleis mažiau nei pusę metų, kaip iki šiol buvo įprasta.
Ateityje Kosove planuojama palikti tarnauti penkis karius NATO mokymo misijoje.
Į misiją išvykstantis KFOR-20 būrys yra suformuotas Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Vyčio apygardos 5-osios rinktinės karių savanorių pagrindu. Būrio vadas - vyresnysis leitenantas Aivaras Šatrauskas.
Tai jau 20-oji Lietuvos karių rotacija Kosove, Lenkijos ir Ukrainos batalione, kur nuo 1999 metų rudens Lietuvos kariai dalyvauja NATO vadovaujamoje operacijoje „Bendra sargyba“.
KFOR-20 būrio kariai pakeis nuo praėjusių metų spalio Kosove tarnaujančio būrio KFOR-19 karius.
Viena KFOR-20 karių grupė išvyks balandžio 2-ąją, kita - to paties mėnesio 9 dieną. Planuojama, kad rotacijos visiškai pasikeis iki balandžio vidurio.