Ketvirtadienį (01.16) Lietuvos banko atstovai pareiškė, kad šalis pageidauja jau 2004 metais įstodama į Europos Sąjungą prisijungti prie valiutų keitimo mechanizmo ERM-2, kuris leistų po dar 2 metų įsivesti eurą.
"Manau, jog pakankamai realu prisijungti prie ERM-2 anksčiausią įmanomą datą - 2004 metų gegužės 1 dieną - arba vėliausiai 2004-ųjų pabaigoje, - sakė Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas. - Jei viskas vyks sklandžiai, 2006 metais bus galima įvesti eurą".
Tačiau R. Šarkinas pridūrė, kad šiam planui dar turi pritarti šalies Vyriausybė.
Trečiadienį trijų Baltijos šalių premjerai pareiškė, kad jų valstybės tikisi prisijungti prie ERM-2 2004 metais, o į euro zoną įstoti jau 2006-aisiais.
Anksčiau Lietuva, praėjusiais metais persiejusi litą prie euro 3,4528 kursu (anksčiau šalies valiuta buvo susieta su JAV doleriu), yra minėjusi, kad euro įvedimas iki 2007-2008 metų yra mažai tikėtinas.
Dabar R. Šarkinas teigė, jog šalis norėtų prie vieningosios Europos valiutos prisijungti "kaip įmanoma greičiau".
"Esame gerai pasirengę, todėl atidėliojimams nėra reikalo, nes mūsų valiuta - stabili, - sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas. - Tai, žinoma, priklauso nuo to, ar dabartinis keitimo kursas yra priimtinas".
Trys Sovietų sąjungai priklausiusios Baltijos respublikos teigia, kad dėl geros ekonominės padėties bei fiksuotų valiutų keitimo kursų mechanizmų jos yra tiesiog idealios kandidatės artimiausiu metu prisijungti prie euro zonos, nepaisant Europos centrinio banko (ECB) pasipriešinimo tokiai sparčiai plėtrai.
ECB kol kas nepradėjo derybų dėl prisijungimo prie euro zonos su aštuoniomis Rytų Europos valstybėmis, įstosiančiomis į Europos Sąjungą 2004 metų gegužę.
ES ir ECB turi sutarti dėl kursų, kuriais šalių kandidačių valiutos dalyvaus ERM-2 mechanizme. Prisijungus prie valiutų keitimo kursų mechanizmo, minėtas kursas negalės kilti ar kristi daugiau kaip 15 procentų. Tokiu būdu siekiama užtikrinti valiutų stabilumą prieš persiejant jas prie euro.
Didesnės naujosios ES narės, tokios kaip Lenkija, Vengrija ar Čekija, prie euro zonos tikriausiai prisijungs vėliau nei 2006 metais, nes šioms šalims dar teks sumažinti biudžeto deficitus.
Nuo šios vasaros Lietuvoje, be litų, įteisintas ir atsiskaitymas eurais.
ELTA