• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnai, kartais net pasigirdami kalbame, kaip smarkiai Lietuva nukentėjo nuo sovietinio režimo. Tačiau iki šiol neskubame paremti kuriamo Pasaulinio virtualaus komunizmo aukų muziejaus steigimo, nors kitos Baltijos valstybės jam lėšų jau paaukojo, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiantis Komunizmo aukų atminimo fondas (VCMF) rengiasi kurti Pasaulinį virtualų komunizmo aukų muziejų. Jis turėtų supažindinti dabartinę ir būsimas kartas su raudonojo režimo istorija, palikimu, nusikaltimais ir prisidėti ugdant pagarbą jo aukų atminimui. Projektas suvienys visus pasaulio muziejus, organizacijas ir žmones, tiriančius komunistinių režimų nusikaltimus.

REKLAMA

Idėja kilo Vašingtone

Muziejaus-internetinės svetainės idėja kilo Vašingtone gyvenančio ir Baltijos šalių atstovus JAV vienijančios organizacijos - Jungtinio Baltijos Amerikos nacionalinio komiteto (JBANC)- valdybos pirmininko bei muziejininko Ramūno Kondrato galvoje. Jis kartu su kitais komiteto atstovais daug prisidėjo prie to, kad Vašingtone, Kapitolijaus kalvoje, iškiltų paminklas komunizmo aukų atminimui. Virtualus muziejus, tikimasi, "duris" atvers ateinančią vasarą. Komunizmo aukų atminimo fondas ir Baltijos šalių išeivija JAV gvildena mintį kada nors pastatyti tikrą muziejų, kuriame galėtų apsilankyti Amerikos svečiai. Norėta įkurti muziejų kartu su memorialu, tačiau kol kas tam nėra lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

Laimina prezidentai

LŽ kalbėjosi su Nacionaliniame Amerikos istorijos muziejuje dirbančiu R.Kondratu. "Esu muziejininkas. Visiems sakiau, kad pastatyti muziejų galima, tačiau reikia iš anksto pasirūpinti ir kolekcija. Pastatas stovės, o ką ten eksponuosi? Šiuolaikinės technologijos leidžia greitai ir gražiai sukurti virtualų muziejų", - pasakojo R.Kondratas. Internetinė svetainė, pasak jo, taptų vieta, į kurią plauktų informacija iš viso pasaulio. Nemažai organizacijų jau sutiko bendradarbiauti tokioje svetainėje: Checkpoint Charlie muziejus Berlyne, The House of Terror muziejus Budapešte ir A.Sacharovo muziejus Maskvoje. Svetainėje lankytojai turėtų išvysti eksponatus nuo 1917 metų ir atspindinčius dabartinių komunistinių režimų Kinijoje, Kuboje ir Šiaurės Korėjoje tikrovę - koncentracijos stovyklas, kalėjimus, kankinimų kameras ir gyvulinius vagonus, kuriais į Sibirą buvo vežami žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau daugiau kaip prieš metus JBANC atstovai aptarė svetainės idėją su George'o Masono universiteto Center for History and New Media. Tai viena pažangiausių internetinių svetainių kūrimo kompanijų, gebančių savitai ir patraukliai perteikti istorinį turinį virtualioje erdvėje.

REKLAMA

Praėjusią vasarą virtualaus muziejaus idėja buvo apsvarstyta per Estijos prezidento Toomaso Hendriko Ilveso ir George'o Busho susitikimą Vašingtone.

Parėmė kaimynai

Šį projektą jau parėmė Lietuvos kaimynės - Estija ir Latvija. Estijos vyriausybė jam skyrė 56,5 tūkst. kronų. Viešėdamas Jungtinėse Valstijose piniginę paramą iškilmingai įteikė premjeras Andrus Ansipas. Latvijos ministrų kabinetas gruodžio vidury šiam kilniam tikslui skyrė 3 tūkst. dolerių. Kurti interaktyvų muziejų Komunizmo aukų atminimo fondas (VCMF) pasiūlė estų kilmės Kanados piliečiui Marcusui Kolgai. Kanados Toronto mieste reklamos ir dizaino kompanijoje Liefa Communications dirbantis M.Kolga yra apdovanojimą pelniusios dokumentinės juostos "Gulag 113" režisierius. Joje užfiksuoti M.Kolgos tėvo atsiminimai iš Sibiro. "M.Kolga ne tik gerai išmano techninius dalyko ypatumus, bet ir gerai žino esmę", - teigė R.Kondratas.

REKLAMA

Laukia patogios progos

R.Kondratas dėl paramos svetainei į Lietuvos institucijas nesikreipė. Latvijos ambasadoje Vašingtone prieš dvi savaites įvyko projekto iniciatorių, JAV veikiančių baltiškų organizacijų ir pasiuntinybių atstovų susitikimas. "Ambasadorius Audrius Brūzga žino apie projektą, žadėjo kreiptis paramos į Lietuvos valdžią. Nežinau, ar jis jau tą padarė. Su projektu buvo supažindintas ir vasarą JAV viešėjęs užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas," - sakė R.Kondratas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komunizmo aukų atminimo muziejaus projektas - platus, sudarytas iš trijų dalių. Lietuvos pasiuntinys Vašingtone Audrius Brūzga teigė, kad ambasada ir Vyriausybė remia Komunizmo aukų atminimo fondo projektą ir jau yra prisidėjusios prie pirmojo jo etapo - memorialo. "Esame nuolatiniai šio projekto dalyviai, remiame fondo veiklą", - tvirtino A.Brūzga. Virtualus muziejus, pasak ambasadoriaus, - tarpinė idėjos grandis. "Dar nesame parėmę naujojo etapo piniginiu įnašu. Gal rasime kokią patogią progą tai padaryti. Dar turime laiko", - svarstė A.Brūzga. Jis teigė, kad tokia proga galėtų tapti kokio aukštesnio Lietuvos pareigūno vizitas į JAV. Svarbiausias ir sunkiausias darbas, jo manymu, laukia ateityje, kada bus dedamas pamatinis Komunizmo aukų muziejaus akmuo.

REKLAMA

Nekelia abejonių

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė sakė neabejojanti, kad Vyriausybė ras būdų prisidėti prie šio projekto. Iniciatoriai nustatyta paraiškų teikimo tvarka turėtų kreiptis į ministrų kabinetą, URM, Kultūros ministeriją ar Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą. "Tai labai geras sumanymas. Ministras P.Vaitiekūnas jam pritaria", - teigė V.Gaižauskaitė.

REKLAMA

Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams ir nuo okupacijos nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos narys Vytautas Bogušis sakė, kad finansinės paramos muziejui klausimas buvo iškilęs. "Tačiau tik teoriniu lygmeniu. Negalėčiau tvirtinti, kad Vyriausybė žengė kokį nors žingsnį. Kad toks žingsnis būtinas - nekyla abejonių", - sakė Seimo narys.

Mindaugas Klusas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų