Vyriausybės mokslo, technologijų ir inovacijų plėtros komisija ketina siūlyti 2010 metais įsteigti Lietuvos kosmoso agentūrą, kuri siektų narystės Europos kosmoso agentūroje (angl. European Space Agency - ESA).
"Tikiuosi, kad atsakymas bus teigiamas ir Vyriausybė įgalios mūsų ministeriją pradėti derybas. Šalies įmonės ir mokslininkai susidomėjo mūsų idėjomis. Iš pradžių vyko atmetimo reakcija, girdėjome, jog bendrovės esą nieko bendra su kosmosu neturi. Bet kai paaiškindavome, kad jų gaminius kuo puikiausiai galima pritaikyti kosmoso programoms, kompiuterinėms programoms kurti ir panašiai, daugelis suklusdavo", - sakė Švietimo ir mokslo ministerijos skyriaus vedėjas Romualdas Kalytis, dirbantis Kosmoso klausimų Lietuvoje koordinavimo grupėje.
Labiausiai kosminėmis idėjomis susidomėjo elektronikos ir elektros prietaisą gamintojai, informacinių technologijų ir programavimo bendrovės, taikomųjų gyvybės mokslų ir gyvybės palaikymo sistemų kūrėjai, mechanikos ir mechatronikos įmonės, aviacijos ir aerodinamikos įmonės. Viena jų - Prienų aviacijos gamykla, rašo "Vilniaus diena".
R.Kalytis įsitikinęs, kad naudos iš ESA projektų turėtų daug verslininkų: transporto įmonės, navigacinių sistemų kūrėjai ir taikytojai, žemės ūkio, statybų, informacinių technologijų bendrovės ir kitos.
Šiuo metu beveik visi Europos kosminiai projektai ir ESA konkursai vyksta už uždarų durų.
Tačiau vien Lietuvos noro prisijungti prie kosmoso užkariautojų gali nepakakti. Įstoti į ESA yra sunku ir trunka mažiausiai 8 metus. Be to, agentūros specialistams dar reikia įrodyti, kad ESA nare tapti pretenduojanti šalis bus naudinga ir kad jai pakanka kompetencijos dalyvauti kosminiuose projektuose.
Skaičiuojama, kad projektui plėtoti nuo 2010 metų iki įstojant į ESA kasmet iš biudžeto tektų atriekti maždaug po porą milijonų litų. Jei į kosmoso agentūrą įstoti pavyktų, tektų mokėti visą nario mokestį - apie 10 mln. litų per metus.