Analitikų nenustebino antradienį (04.29) paskelbtas išankstinis Statistikos departamento vertinimas, kad šių metų pirmąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika, palyginti su praėjusių metų analogišku laikotarpiu, išaugo 9,1 proc.
"Tai logiškas rezultatas, nes pastaruoju metu Lietuvos ūkis auga. Ekonomikai būdinga inercija ir ciklai - jei ji pradėjo augti, sustabdyti sunku", - komentavo “Eltai” Lietuvos banko Politikos departamento direktorius Raimondas Kuodis, šiuo metu esantis Londone.
Pasak jo, BVP rezultatui didelės įtakos turi rinkos dalyvių lūkesčiai - jeigu žmonėms neramu dėl ateities, jie ima taupyti, mažėja vartojimas, tai neigiamai atsiliepia ir gamybai. O optimistinis žvilgsnis į ateitį skatina skolintis, daugiau investuoti, taigi didesnis vartojimas, kyla gamyba. "Lietuva ruošiasi stojimui į Europos Sąjungą - tai viena iš mūsų optimizmo priežasčių", - minėjo R. Kuodis. Jis tikisi, kad antrąjį ketvirtį Lietuvos BVP padidės nuo 6 iki 9 proc.
Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertės Anetos Piaseckos, Statistikos departamento paskelbti duomenys rodo, kad išlieka Lietuvos ekonomikos augimo tendencijos. Kartu “Eltai” ji pažymėjo, kad šių metų pirmojo ketvirčio BVP augimas yra toks didelis todėl, kad analogišku laikotarpiu pernai BVP padidėjimas sąlyginai buvo mažesnis. Pernai Lietuvos BVP pirmąjį ketvirtį išaugo 3,9 proc., o po to BVP augo sparčiau (antrąjį ketvirtį - 7,7 proc., trečiąjį ketvirtį - 7,8 proc., ketvirtąjį - 7 proc.).
Pernai Lietuvos ūkio augimas palyginti su 2001-aisiais siekė 6,7 proc.
Kaip pranešėme anksčiau, pirmąjį ketvirtį Lietuvoje sukurtas bendrasis vidaus produktas siekė 12 mlrd. 203 mln. Lt veikusiomis kainomis (12 mlrd. 282 mln. Lt palyginamosiomis 2000 metų kainomis).
Bendroji pridėtinė vertė sparčiausiai didėjo gamyboje ir gamybinio vartojimo veiklos rūšyse: apdirbamojoje pramonėje, elektros, dujų ir vandens tiekime, statyboje, transporte, sandėliavime ir nuotoliniuose ryšiuose. Veiklos rūšyse, tiesiogiai susijusiose su galutiniu vartojimu, - mažmeninėje prekyboje, viešbučių ir restoranų veikloje - augimo tempas buvo šiek tiek mažesnis nei šalies. Kasybos ir karjerų eksploatavimo, finansinio tarpininkavimo veiklos rūšyse pridėtinės vertės sukurta mažiau nei per 2002 metų tą patį laikotarpį. Finansinio tarpininkavimo veiklos rezultatą nulėmė draudimo veiklos pridėtinės vertės sumažėjimas.
Vienam šalies gyventojui pirmąjį šių metų ketvirtį tenka 3524 litų bendrojo vidaus produkto, tai 306 litais daugiau nei 2002 metų tuo pačiu laikotarpiu.
Įvertinusi dabartinę makroekonominę aplinką bei ūkio raidos tendencijas, Finansų ministerija neseniai pagerino realaus bendrojo vidaus produkto (BVP) prognozę šiems metams 1,2 proc. punkto - iki 6,1 proc.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) prognozėmis, Lietuvos ūkio prieaugis šiais metais sudarys apie 5,3 procento.
Šių metų pradžioje Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) apklausti ekspertai pareiškė maną, kad šiemet ūkio plėtros tempai sieks 5,1 proc. A. Piasecka nurodė, kad praėjusių metų viduryje ekspertai prognozavo, kad šiemet BVP augs 4,7 proc. "Vadinasi, rinkos dalyvių lūkesčiai gerėja. O jie daugiausiai ir lemia ekonomikos augimą", - dėstė ekspertė.
Didžiausio privataus - Vilniaus banko analitikai kol kas nekeičia šių metų ūkio augimo prognozės - 5,5 proc., bet pripažįsta, kad tai padaryti jiems gali tekti artimiausiu metu.
ELTA