Lietuva išduos Lenkijai šnipinėjimu įtariamą Baltarusijos pilietį Sergejų Moničių.
Tai nuspręsta ketvirtadienį paskelbta galutine ir neskundžiama Lietuvos apeliacinio teismo nutartimi.
Ja buvo atmesti S.Moničiaus ir dviejų jo advokatų skundai.
Pernai gruodžio 22 dieną Vilniaus apygardos teismas paskelbė nutartį, kurioje teigiama, kad nenustatyta jokių priežasčių, dėl kurių neturėtų būti tenkinamas Lenkijos prašymas išduoti jai 40-metį S.Moničių pagal Europos konvenciją dėl ekstradicijos.
Apeliacinis teismas pareiškė, kad ši nutartis yra teisėta ir pagrįsta, buvo gauta dokumentų, kurie patvirtino visų sąlygų buvimą numatytą 1957-ųjų metų Europos konvencijoje dėl ekstradicijos.
S.Moničius ir du jo advokatai pasinaudojo teise skųsti ekstradiciją Apeliaciniam teismui. Skundais Apeliacinio teismo buvo prašoma panaikinti Vilniaus apygardos teismo nutartį.
Teismas pabrėžė, jog ekstradicijos metu teismas nesprendžia, ar pateikti prašančiosios išduoti šalies duomenys yra pakankami prašomo išduoti asmens kaltei pagrįsti, t.y. ar asmuo yra kaltas padaręs jam inkriminuojamą nusikaltimą.
Apeliacinis teismas tik konstatavo, ar yra pakankamas pagrindas išduoti asmenį ir ar tai leidžia tarptautinės sutartys, nacionaliniai įstatymai ir kiti teisės aktai. Todėl teismas nesvarstė skunduose esančių prašymų vertinti Lenkijos institucijų procesiniuose dokumentuose užfiksuotų duomenų patikimumą.
Apeliacinis teismas taip pat konstatavo, jog Lietuvos Seimo 1995 metais padaryta išlyga dėl 1957 metų Europos konvencijos dėl ekstradicijos netaikymo negali būti taikoma Baltarusijos piliečiui. Ši išlyga taikoma tik asmenims, turintiems Lietuvos pilietybę pagal Pilietybės įstatymą.
Generalinės prokuratūros prokurorė Rozita Požarskienė žurnalistams sakė, kad jau kitą savaitę Baltarusijos pilietis gali būti perduotas Lenkijai.
Pasak jos, pagal įstatymus asmenys perduodami per 15 dienų nuo teismo sprendimo, tačiau tai dažniausiai įvyksta ir anksčiau.
Apie priimtą teismo sprendimą artimiausiu metu bus informuota Lenkijai ir bus sutarta dėl įtariamojo perdavimo datos.
Apeliacinio teismo posėdyje dalyvavęs Baltarusijos konsulas Anatolijus Želtovskis žurnalistams sakė, kad jis neturi teisės komentuoti teismo sprendimo. Jis apgailestavo, kad nebuvo atsižvelgta į Lietuvos ir Baltarusijos teisinės pagalbos sutartis, buvo pažeistas bendradarbiavimo susitarimas.
"Kas nori mus supykdyti, vis tiek neturi perspektyvos", - sakė diplomatas.
Trečiadienį buvo pranešta, kad Baltarusija skundžia Europos Tarybai Lietuvą, esą pažeidžiančią Europos konvenciją dėl ekstradicijos.
S.Moničių ginanantys advokatai taip pat teigia, kad jų klientas dėl sulaikymo ketina skųstis Europos žmogaus teisių teismui.
Gdansko apeliacinė prokuratūra tiria bylą, kurioje S.Moničius įtariamas kurstęs pažįstamą dalyvauti Baltarusijos žvalgybos veikloje.
S.Moničius teisme yra teigęs, kad niekada nešnipinėjo prieš jokią valstybę, o tapo jo pažįstamo iš Lenkijos provokacijos auka.
Lenkijos teisėsaugininkai teigia turintys pakankamai duomenų įtarti, kad S.Moničius šnipinėjo prieš Lenkiją.
Pasak Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus prokurorės R.Požarskienės, S.Moničius įtariamas šnipinėjęs nuo 2005 lapkričio iki 2006 metų spalio 15 dienos. Iš savo pažįstamo Lenkijos piliečio Krzysztofo Gurskio jis prašęs Lenkijos užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų sąrašo ir telefonų numerių, URM Informatikos departamento slaptųjų biuletenių, URM Slaptosios kanceliarijos darbuotojų sąrašo ir darbuotojų rotacijos planų 2007-iesiems metams.
Pareigūnų duomenimis, susitikimų Prahoje ir Minske metu S.Moničius kurstė K.Gurskį dalyvauti Baltarusijos žvalgybos veikloje, nukreiptoje prieš Lenkiją.
Už tai S.Moničius esą sumokėjęs 500 JAV dolerių. Susitikimai su vadinamuoju agentu vyko Baltarusijoje bei Čekijoje.
Pernai spalio 15 dieną Prahoje K.Gurskiui buvo perduota 850 eurų.
S.Moničius buvo sulaikytas pernai lapkričio 25 dieną Vilniuje, Lenkijos prokurorų prašymu.
Valstybės saugumo departamentas neatmeta tikimybės, kad šnipinėjimu prieš Lenkiją įtariamas Baltarusijos pilietis galėjo veikti ir prieš Lietuvą.
Baltarusijos valstybės saugumo komitetas pranešimus apie šios šalies šnipo sulaikymą pavadino "provokacija".