Lietuva ir Latvija tariasi su JAV dėl naujų bendrų karinių pratybų ir karinio bendradarbiavimo, atsižvelgdamos į Rusijos karinius veiksmus prieš Gruziją, sakė Latvijos užsienio reikalų ministras.
Latvijos URM vadovas Maris Riekstinis aptarė šiuos klausimus su aukštais George‘o W.Busho administracijos pareigūnais, tarp jų valstybės sekretore Condoleezza Rice.
Naujienų agentūrai „The Associated Press“ M.Riekstinis sakė, jog jo šalis nemano, kad Rusijos rugpjūčio puolimas prieš Gruziją kelia grėsmę Latvijai, tačiau įvertino, kokią įtaką šis trumpas karas gali turėti šalies saugumui.
„Dėl pastarųjų įvykių Kaukaze ir Gruzijoje turėjome išanalizuoti, ar ši padėtis kaip nors paveiks (Latvijos) saugumą, - sakė ministras. - Įsitikinome, kad Rusijos vadovai pasirengę labai agresyviai ginti savo pozicijas.“
Po Rusijos invazijos į Gruziją Lietuva, Latvija ir Estija kreipėsi į NATO prašydamos garantijų, kad aljansas gins visas savo nares, o ataką prieš bet kurią NATO šalį bus laikoma puolimu prieš visą aljansą.
M.Riekstinis pabrėžė, kad Lietuvoje dislokuoti NATO naikintuvai jau dabar saugo Baltijos šalių oro erdvę. Pasak jo, Lietuva pageidauja, kad NATO imtųsi papildomų priemonių ir rengtų Baltijos šalyse daugiau karinių pratybų, kuriose dalyvautų kiti aljanso partneriai, tarp jų Jungtinės Valstijos. Latvijos URM vadovas pridūrė, kad JAV ir Latvijos kariniai ekspertai jau svarsto šį pasiūlymą.
Pasak ministro, šiuose pratybose daugiausiai dėmesio bus skiriama Latvijos kariuomenės pajėgumų stiprinimui, tačiau jie taip pat parodytų, jog NATO ir Vakarų šalys pasiryžusios ginti Baltijos šalis.
„Galvojame apie papildomus žingsnius, kurie pagerintų mūsų (karinius) pajėgumus, - sakė M.Riekstinis. - Visada svarbu būti pastebimiems.“
Ministras nepritarė Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pasiūlymui sukurti naują Europos ir Atlanto saugumo sutartį vietoje dabartinės NATO.
„Mes nemanome, jog NATO reikia kažkuo keisti“, - sakė jis.
Pasak Latvijos URM vadovo, ironiška, kad netgi po Rusijos karinės intervencijos į Gruziją D.Medvedevas ragina kurti naują organizaciją, kuri būtų pagrįsta vien principais ir nenaudotų jėgos spręsdama konfliktus.
„Dabartiniu laikotarpiu tai skamba įdomiai ar net keistai“, - sakė jis.