Giedrė Sankauskaitė
Lietuvos ir Amerikos verslo kultūras skiria požiūriai į darbą, darbuotoją bei mokesčių mokėtojus. Taip penktadienį Vadovų konferencijoje EBIT 2014 teigė JAV augęs komunikacijos agentūros „Integrity“ valdybos pirmininkas Arūnas Pemkus.
„Ameriką visi įsivaizduoja kaip svajonių šalį, tai sukuria optimistiškesnes darbo sąlygas“, – kalbėjo A. Pemkus. Jis pažymėjo, kad nors situacija Lietuvoje smarkiai keičiasi per pastaruosius 20 metų, vis tiek prioritetai čia teikiami vietinės kalbos ir kultūros žinojimo privalumui.
„Jei to nemokės, Lietuvoje verslininkui bus sunku, – konstatavo A. Pemkus. – JAV labiau vertinama žinios ir noras mokytis“.
Atlyginimą sieja su pelnu
A. Pemkaus pastebėjimu, JAV nuo Europos skiriasi ir požiūriu į darbuotoją.
„JAV skatinamas savanoriavimas, darbuotojai giriami, kad dirba po darbo“, – Vadovų konferencijoje kalbėjo politologijos išsilavinimą turintis A. Pemkus.
Pasak jo, darbuotojai skatinami ne tik gražiais žodžiais, tačiau įstatyminė bazė veikia taip, kad geriausių darbuotojų atlyginimas būtų sujungtas su pelnu.
„Taip pat darbuotojai skatinami laisvadieniais ir papildomomis atostogomis“, – kalbėjo „Integrity“ valdybos pirmininkas.
Vis dėlto, pavyzdžiui, motinystės atostogos JAV trunka kur kas trumpiau nei Lietuvoje – tik 2–3 savaites.
Biurokratinės kliūtys
Didelėmis biurokratinėmis kliūtimis pasižymi ne tik Lietuva, tačiau ir Europa. Palyginus su JAV, Europos gyventojai susiduria su kur kas didesne biurokratija.
„Amerikoje įmonę įkurti užtrunka vieną dieną“, – pasakojo A. Pemkus.
Pasak jo europiečiams tenka nešti ir didesnę mokesčių naštą.
„Skaičiuojama, kad mokesčių našta Lietuvos darbdaviui yra net 12 proc. didesnė negu Amerikoje“, – kalbėjo A. Pemkus. Pasak jo, Amerikoje taip pat nėra viskas taip idealu, kaip gali pasirodyti. Šiame žemyne verslininkai yra apkrauti dideliais pelno mokesčiais.
„Skatinu užsiimti ne tik savo verslu, bet ir labdaringa veikla ir veikla savo visuomenėje, – užbaigdamas pranešimą kalbėjo A. Pemkus. Dirbkite nacionaliniame lygyje ir imkitės iniciatyvos, nes tik tokiu būdu galima keisti pačią Lietuvą“.