Vilniuje ketvirtadienį susitikę Lietuvos ir Bulgarijos prezidentai Rolandas Paksas ir Georgijus Parvanovas sako tikintys, kad abiem šalims pavyks išlikti atominėmis valstybėmis.
G.Parvanovas į Vilnių oficialaus dviejų dienų vizito atvyko ketvirtadienį po pietų.
Spaudos konferencijoje R.Paksas žurnalistams sakė, kad abi šalis sieja bendras tikslas - išlikti atominėmis valstybėmis, nepaisant to, kad Lietuva įsipareigojo Europos Sąjungai (ES) uždaryti abu Ignalinos atominės elektrinės reaktorius, o Bulgarija - keturis Kozlodujaus atominės elektrinės reaktorius.
Derėdamasi dėl narystės ES, Lietuva įsipareigojo iki 2005-ųjų metų uždaryti pirmąjį Ignalinos atominės elektrinės reaktorių, o iki 2009-ųjų - antrąjį.
Bulgarijos prezidentas savo ruožtu sakė, kad būtina plėsti ryšius tarp abiejų valstybių institucijų šioje srityje ir keistis informacija.
R.Paksas sakė, kad išlikti branduolinėmis valstybėmis įpareigoja ateityje išaugsiantis elektros poreikis, taip pat galimybė "atsipirkti" mažesniais naujos atominės elektrinės statybos kaštais, pasinaudojant uždaromų elektrinių infrastruktūra bei specialistais.
Be to, R.Pakso nuomone, turėdamos savo atomines elektrinės, šalys nebus priklausomos nuo kaimynų.
"Aš asmeniškai esu įsitikinęs, kad Lietuva išliks branduolinė", - sakė R.Paksas.
Abu prezidentai pasidžiaugė, kad Lietuvos ir Bulgarijos visuomenė remia ketinimus išlaikyti atominę energetiką šalyse.
Bulgarijos vadovas sakė negalintis pateikti "receptų", kaip šalims plėtoti atominės energetikos sektorių, tačiau jau dabar reikia ruoštis naujų atominių jėgainių statybai.
G.Parvanovas sakė, kad Bulgarijai įdomi Lietuvos patirtis integruojantis į ES, derybas su kuria Bulgarija sieks užbaigti kitais metais, kad 2007-aisiais taptų visaverte šios organizacijos nare.
Lietuva kartu su dar 9 Rytų ir Vidurio Europos valstybėmis derybas dėl ES užbaigė pernai, o prie šios organizacijos prisijungs kitų metų gegužę.
G.Parvanovas taip pat akcentavo, kad Bulgarija siekia tęsti Vilniaus grupės, vienijančios 10 Rytų ir Vidurio Europos valstybių, bendradarbiavimą, nes Vilniaus dešimtukas, Bulgarijos vadovo teigimu, yra tas forumas, kuriame galima keistis informacija apie gynybos reformų pažangą šiose šalyse, taip pat pasiekimus kovojant su tokiomis naujomis grėsmėmis kaip terorizmas.
"Būtent Vilniaus dešimtukas gali paspartinti ir paskatinti NATO atsinaujinti ir toliau plėsti", - sakė Bulgarijos prezidentas.
Praėjusių metų lapkritį Lietuva ir Bulgarija kartu su Latvija, Estija, Slovakija, Slovėnija bei Rumunija gavo pakvietimą prisijungti prie NATO. Visavertėmis Aljanso narėmis šios 7 valstybės taps kitais metais.
"Mūsų bendra pareiga - padėti šalims, kurios nepateko į pakviestųjų grupę", - sakė G.Parvanovas.
Spaudos konferencijoje G.Parvanovas sakė, kad siekiant glaudesnio bendradarbiavimo Lietuvai ir Bulgarijai reikia išplėsti teisinę bazę. Lietuvos vadovui G.Parvanovas sakė pateikęs dvišalio susitarimo socialinės apsaugos srityje projektą.
R.Paksas sakė, kad prie glaudesnio abiejų šalių bendradarbiavimo prisidėtų dvigubo apmokestinimo ir investicijų skatinimo bei apsaugos sutartys, kurias pasirašyti R.Paksas ir G.Parvanovas sakė skatinsiantys savo vyriausybes.
R.Paksas sakė, kad penktadienį vyksiančiame Lietuvos ir Bulgarijos verslo forume jis pakvies bulgarus investuoti Lietuvoje, o lietuvius - Bulgarijoje.
G.Parvanovą į Lietuvą atlydėjo apie 20 Bulgarijos verslininkų.
Bulgarijos prezidentas sakė, kad jo vadovaujamoje delegacijoje yra daugelio pramonės šakų atstovai, tarp kurių - vyno, turizmo, informacinių technologijų, statybos pramonės atstovai, kurie galėtų bendradarbiauti su Lietuvos įmonėmis.
Statistikos departamento duomenimis, eksportas iš Bulgarijos per pirmus tris šių metų mėnesius sudarė 7 mln. litų, importas - 12,4 mln. litų.
G.Parvanovas penktadienį susitiks su Seimo pirmininku Artūru Paulausku, premjeru Algirdu Brazausku, taip pat kartu su žmona Zorka apžiūrės Vilniaus universitetą, padės vainiką prie memorialo žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę Antakalnio kapinėse.
Penktadienį G.Parvanovas ir jį lydinti delegacija grįš į Sofiją.
BNS